1p
A fogyasztók olcsóbb vásárlási lehetőségektől esnek el azáltal, hogy a fejlesztő gyógyszergyárak sajátos praktikákkal igyekeznek akadályozni a generikus hatóanyagok forgalmazását
A fogyasztók és az egészségbiztosítók olcsóbb vásárlási lehetőségektől esnek el azáltal, hogy a fejlesztő gyógyszergyárak sajátos praktikákkal igyekeznek akadályozni más gyógyszergyárakat az úgynevezett generikus (azaz lejárt szabadalmú, utángyártható) hatóanyagok forgalmazásában, állapította meg jelentésében az Európai Bizottság.

Egy kiválasztott gyógyszercsoportban 2000-2007 között 3 milliárd euró összes megtakarítást jelenthetett volna az EU-tagállamok lakosságának, ha a rendszerint olcsóbb generikus változatok időben piacra kerülnek, áll a dokumentumban, amely a gyógyszerpiaci versenyt év eleje óta vizsgáló bizottság előzetes jelentése.

A dokumentum sem cégeket, sem gyógyszereket nem említ név szerint, Neelie Kroes versenyügyi felelős szerint részben azért nem, hogy a végleges jelentés tavaszra várt elkészültéig, a következtetések levonásáig és az esetleges szankciójavaslatokig a cégek még rendbe tehessék saját házuk táját.

Kroes mindazonáltal sajtótájékoztatóján azt is leszögezte, a jelentés elég konkrétumot tartalmaz ahhoz, hogy a cégek magukra ismerjenek vagy felismerhetők legyenek.

Az európai uniós "kormány" szerint a verseny nem úgy működik az ágazatban, ahogyan kellene. Az elmúlt hónapokban ugyanakkor cégek csoportjai ennek ellenkezőjéről igyekeztek meggyőzni a bizottságot.

A praktikák közé tartozik, hogy a cégek ugyanarra a hatóanyagra vonatkozó többszörös szabadalmi kérelemmel meghosszabbítják egyes gyógyszereik kizárólagos gyártási jogát, ezzel akadályozva a lejárt szabadalmú orvosságokat előállító vállalatok tevékenységét.
Brüsszel szerint szintén a verseny zavarására alkalmazott gyakorlat a pereskedés a generikus áruk gyártóival, illetve eljárás kezdeményezése a nemzeti hatóságoknál a generikus engedélyek kiadásának lassítása érdekében.

Volt olyan eset, hogy egyetlen hatóanyagra 1300 szabadalmi kérelmet nyújtottak be, derül ki a szövegből. A bizottság közel 700 peres eljárásról tud eredeti és generikus gyártók között a közelmúltból, ezek átlagos időtartama három év. Kétszáz esetben az eredeti és a generikus gyártók peren kívüli megállapodást kötöttek az olcsóbb termékek piacra dobásának késleltetésére - ezek nagyjából 10 százalékában az eredeti gyártók összesen több mint 200 millió euróval kompenzálták a generikus cégeket a bevételkiesésért.

A bizottság megállapítása szerint a generikus gyógyszerek piacra kerülése után egy évvel az ár már átlagosan 20 százalékkal alacsonyabb, és vannak termékek, amelyek ára 90 százalékot is csökken.

A 2000-2007 időszakban 14 milliárd euró megtakarítást jelentett a fogyasztóknak a generikus gyógyszerek megjelenése a vizsgált termékcsoportban. Ehhez adódhatott volna még a föntebb említett további 3 milliárd euró.

Kroes a jelentést ismertetve kiemelte: a teljes verseny nem csupán azért fontos, hogy a fogyasztók elviselhető áron juthassanak a gyógyszerekhez, hanem azért is, hogy töretlen legyen az új gyógyszerek előállítását célzó kutatói és innovációs tevékenység.

Bejelentette azt is, hogy következő lépés a jelentésben foglaltak megbeszélése lesz a cégekkel, majd a következtetések levonása következik. A bizottság nem fog habozni trösztellenes eljárás indításával olyan esetekben, amikor a jelzések azt mutatják, hogy az idevágó előírásokat megszegték - emelte ki a versenyügyi biztos.

Az említett gyakorlatok semmiképpen nem férnek össze a normális üzletmenettel - hangsúlyozta Kroes. Hozzátette, az ágazatban akadálytalan versenyre van szükség, ez mind a gyáraknak, mind a fogyasztóknak, mind a kormányoknak érdeke.

Az EU-ban tavaly több mint 214 milliárd euróra rúgott a gyógyszerforgalom kiskereskedelmi áron. Átlagosan minden EU-lakos 430 eurót költött ilyen termékekre.

Az átfogó versenyügyi vizsgálatot Brüsszel azt követően határozta el, hogy egy év eleji felmérés során kiderült: az elmúlt években feltűnően kevés generikus gyógyszer kerül a piacra az unióban, és csökkent a piacra dobott új gyógyszerek száma is.

Váratlan razzia a gyógyszegyáraknál
Hiába olcsó minden, észnél kell lenni
Ezt kapd be: gyógyszer-forradalom a láthatáron 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG