
„Olyan, mintha egy álmot üldöznének. Még ha hatalmas profitot sikerül elérniük, akkor is folyamatosan aggódnak” – fogalmazott a pszichológus. Alden Class klinikai pszichológus is foglalkozik drogfüggő brókerekkel. Véleménye szerint a droghasználat elterjedése és a folytonos aggodalom a jelenleg is tartó tőzsdei boom egyértelmű velejárói. „Amikor a dolgok igazán jól mennek, egyszerűen legyőzhetetlennek érzik magukat. Ilyenkor gyakran előfordul a házasságtörés, a kábítószer-használat, a törvények megsértése."
A hat legnagyobb amerikai befektetési bank, a Goldman Sachs, a Lehman Brothers, a Citigroup, a JP Morgan & Chase, a Morgan Stanley és a Bear Stearns 17,6 milliárd dolláros profitot halmozott fel az év első negyedében. A cégek összesen 28,8 milliárdot fordítottak a fizetésekre és juttatásokra. Ezek az összegek a duplái a 2000 első negyedévi summáknak – azaz a dotkom-lufi kipukkanása előtti utolsó jó időszakénak. A Wall Streeten 2006-ban kiosztott jutalmak New York államnak várhatóan 1,6 milliárd dolláros adóbevételt eredményeznek.
A hat óriás közül egyedül a Morgan Stanley szóvivője válaszolt a kábítószerhasználatot firtató kérdésekre. Jean Marie McFadden elmondta: „Nincs tudomásom arról, hogy a droghasználat mértéke megugrott volna”.
A pszichológus Cass szerint azonban kliensei egyre nagyobb mennyiségű ópiumszármazékot fogyasztanak, és sokan számolnak be olyan receptre kapható gyógyszerektől való függőségről, mint például az OxyContin. Ez utóbbit csak „hillbilly heroinnak” hívják – fordíthatjuk „paraszt-heroinnak”, a szó vulgáris értelmében. Cass szerint ez az, ami megkülönbözteti a jelenlegi tőzsdei szárnyalást a korábbi boomoktól.
Cass és Stratyner elmondása szerint a brókerek néha sportsérülések vagy hátfájdalmak miatti műtétek utáni gyógyszeres kezelésre hivatkozva rejtik el függőségük valódi okait. Az internet pedig remek táptalaj a gyógyszerek feketepiacának.
A 20-as éveikben járó Wall Streeti profik Ritalint és Adderallt használnak. Ezek receptre kapható gyógyszerek, melyeket alapesetben figyelemzavar és hiperaktivitás kezelésére írnak fel az orvosok. Az üzletemberek a százórás munkahetet csak ilyen serkentők használatával tudják elviselni.
A hatalmas bónuszok és a gőz kieresztése utáni vágy alaposan felhajtotta a heroin iránti keresletetet Manhattanben – állítja két, neve elhallgatását kérő bankár. Juan Rodriguez, akit kábítószer-terjesztésért ítéltek el, azt mesélte a Reutersnek: a befektetési bankárok, brókerek sosem panaszkodtak az kokainárak miatt, még akkor sem, ha azok alaposan megugrottak. „A vásárlóim mind az üzleti szférában dolgoztak” – mondta Rodriguez. Konkrétan a Morgan Stanley bankárait említette meg, mint legjobb ügyfeleket.
A cégnél elmondták: szigorúan szűrik a drogozó alkalmazottakat, véletlenszerű drogtesztek segítségével. Egy menedzser elmondta: az új alkalmazottak valóban átesnek egy kötelező vizeletvizsgálaton, de maguk szabhatják meg, hogy a munka megkezdése előtti 45 napos időszakban mikor kívánják alávetni magukat a vizsgálatnak. „A drogteszt nálunk nem annyira arról szól, hogy éppen használtál-e kábítószereket; sokkal inkább arról, számon tudod-e tartani, meddig mutathatóak ki a kábítószerek nyomai a szervezetből” – fogalmazott.
A drogok mellett más dolgok is tönkretehetik a profi bankárok életét. A Citigroup vállalati létráját megmászó David Becker esetét is sokan emlegetik. 9 hónappal a globális árutőzsdei szekció vezetőjévé történt kinevezése után Becker egyszer csak a börtönbe vezető út leggyorsabb sávjában találta magát. A 41 éves szakember és néhány társa 20 millió dollárt ráhazudtak a tényleges profitra – aztán persze le is buktak, amikor nem stimmeltek a számok. Már a lebukása előtt is arról beszélt pszichiáterének, hogy képtelen megfelelő egyensúlyba hozni a munkájára és a családjára fordított időt és energiát. Irodájának falán egy olyan kép volt, melyen egy férfit négy végtagjánál fogva négy különböző irányba rángattak. Pszichiátere szerint ez életének metaforájaként értelmezhető, Becker pedig a rá nehezedő hatalmas nyomás alatt roppant össze.
Nem szoftverhiba miatt késett a kereskedés indulása a BÉT-enTőzsdére megy a Swarovski
Újabb pályázat a tőzsdére készülő cégeknek
Édesség vagy aljas reklám? Veszélyes cigirágó
Megdöbbentő összegeket emészt fel a cukorbetegség
Valóban veszélyes a telihold?
Forrás: Reuters