„Egy aranyos kis mamutbébi, melyre tökéletes állapotban találtunk rá” – jellemezte a leletet Alexej Tyikhonov, az Orosz Tudományos Akadémia Zoológiai intézetének igazgatóhelyettese.
A megtalált egyed olyan különleges információkkal láthat el minket, melyek segítségével megfejthetjük a mamutok genetikai felépítését” – mondta a tudós a Reutersnek adott telefonos interjújában. Tyikhonov a "világ legértékesebb felfedezésének" nevezte a leletet. A 6 hónapos korában elhullott nőstény a Ljuba nevet kapta az őt megtaláló szarvasvadász, Jurij Khudi felesége után. Tyikhonov szerint Ljuba nagyjából 40 ezer éve fekszik a fagyott földben.
A vadász azt hitte, egy elhullott szarvast talált, amikor meglátta az olvadt hó alól kilógó állati testrészeket. Amikor kiderült, hogy a lelet valójában egy mamut, tudósokat hívtak, akik azonnal egy speciális hűtőbe vitették a tetemet.

Ljuba
(Fotó: Reuters)
Tyikhonov rövidre zárta a mamut esetleges klónozásáról szóló találgatásokat. Nem népesíthetik be a szibériai sztyeppéket a hatalmas állatokkal, mivel a klónozáshoz sértetlen, ép sejtre lenne szükség. A fagyos környezet azonban minden bizonnyal szétrobbantotta a sejteket.
Ljuba utazásának következő állomása a szentpétervári Zoológiai Múzeum lesz, ahol összekerülhet egy hím mamutbébivel. Gyima testét 1977-ben fedezték fel Magadanban, Oroszország távoli, keleti részén. „Szép pár lesznek így ketten, nagyjából 40 ezer évesen” – fogalmazott Tyikhonov.
Ljuba később Japánban háromdimenziós számítógépes vizsgálat alá kerül, majd visszahozzák Szentpétervárra, ahol felboncolják.
Vasárnapi ebéd-ajánlat: dinoszauruszleves
Minden idők legnagyobb tengeri kincse
Az európai őskor legkiemelkedőbb sírja magyar?
Megfejtették az elsüllyedt Atlantisz titkát?
Az ókori Görögország egy darabját találták meg
Milyen volt a világ első fája? Már tudjuk