Szerbia léte függ az IMF-től
A Fitch Ratings londoni elemzőinek becslése szerint a szerb folyómérleg-hiány tavaly a hazai össztermék-érték (GDP) 18 százalékára duzzadt az előző évben mért 13,3 százalékról. Emellett - szintén a Fitch saját becslése szerint - a folyó devizabevételekhez mért bruttó küladósság 144 százalék volt 2008 végén, jóllehet a befektetési sáv alatti, "BB" adóskockázati sávba sorolt szuverén adósok középértéke 85 százalék. Szerbia is ebben a magas hozamú adósbesorolási sávban van a Fitch listáján, rendkívül gyenge "BB mínusz" osztályzattal, amelyre leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes. Ha Szerbia besorolása innen tovább romlik, akkor a szerb adósosztályzat a már igen magas befektetői kockázatra figyelmeztető "B" kategóriába kerülne át.
A hivatalos szerb devizakészlet január végén 8 milliárd euró volt a 2007 végén mért 9,6 milliárd euró helyett; az apadást részben a dinár árfolyamkilengéseinek enyhítésére végrehajtott jegybanki intervenciók okozták, áll a Fitch hétfői londoni elemzésében.
Ebben a környezetben nem csupán az új IMF-megállapodás életfontosságú Szerbia számára, hanem az egyezséghez járuló gazdasági kiigazítási program hosszú távú végrehajtása is.
Az IMF is kifogyott - de ki ad neki pénzt?
Lehívhatjuk az EU-hitel második részét
IMF-hitelben ránk vernek a románok?
MTI