Amint azt cikksorozatunk első két részében is olvashatták, egyáltalán nem könnyű annak a kismamának a helyzete, aki úgy dönt, gyermeke(i) mellől visszatér dolgozni és újra megpróbálkozik az álláskereséssel. Sajnos hiába a minisztériumi ösztönzőprogram, a cégek nem szívesen alkalmaznak kisgyermekes édesanyákat. Könnyen előfordulhat, hogy a kismama két évig is keresgél az álláshirdetések között, mire végre talál megfelelő munkahelyet, ahol hajlandók is őt foglalkoztatni.
Vida Ágnes, a kismamablog.hu szerzője úgy véli: a gyesről visszatérő kismamák munkavállalását három tényező nehezíti:
1. Több éves kiesés a munkaerőpiacról, amely alatt az anyák többsége elveszíti versenyképességét.
2. Megfelelő álláslehetőségek hiánya és a munkáltatók kedvezőtlen hozzáállása a kisgyermekes anyákhoz.
3. Addig nem tudnak az anyák visszamenni dolgozni, amíg nem tudják elhelyezni a gyermeket, ez pedig 4 éves kor alatt és különösen a nagyvárosokban nagyon nehéz, hosszas utánajárást igényel és bizonyos településeken akár több éves várólistákra kell számítani.
Az alapítvány többek között segítséget nyújt az állásmegosztás (job sharing) sikeres megvalósításához, munkatárs-párosokat közvetítenek egy-egy teljes munkaidős pozícióra. |
Keveházi Katalin alapítványvezető elmondta: minél több időt tölt otthon egy kisgyermekes szülő, annál nehezebb visszatérnie a munkaerőpiacra. Egy gyermek vállalása esetén 12%-kal, két gyermeknél már 25%-kal csökkennek az édesanya elhelyezkedési esélyei. A cégek általában két év kieső időt tolerálnak, de nagyon fontos, hogy a gyesen lévő kismama kommunikáljon a munkáltatóval, hogy mikorra tervezi a visszatérést.
Egyelőre nagyon kevés vállalati bölcsődével rendelkező munkahely van, viszont elvétve akadnak olyan cégek, akik hozzájárulnak a gyermekek magánintézményben való elhelyezéséhez és segítik a nyári táboroztatást. |
A JÓL-LÉT Alapítványhoz jellemzően részmunkaidős, vagy más atipikus munkavégzési lehetőségek érkeznek, ezekre küldjük a jelölteket - mondja az alapítvány vezetője. Akad néhány cég, aki kimondottan kisgyerekes anyákat keres, mert lojális, megbízható munkaerőnek tartják őket.
A munkatárs-pár közvetítés egyelőre ismeretlen jelenség Magyarországon, a legtöbb cég tart is tőle. Persze ezen a téren is létezik néhány üdítő kivétel, egyes vállalatoknál nagyon jól működik a munkakörmegosztás. "Ez egy jó lehetőség lenne a gyesről visszatérők reintegrációjára és a foglalkoztatás bővítésére., ráadásul a cég két munkavállaló tudását kapja egy helyett" - magyarázta Keveházi Katalin.
A JÓL-LÉT Alapítvány vállalkozik arra, hogy anyasági policyt készít cégeknek. |
Kismamák az álláspiacon - megéri dolgozni?
Mit tehet a kismama, ha dolgozni menne?
A gyesről visszatérő szülők újraelhelyezkedési nehézségeit a profession.hu állásportál vezetője is tapasztalja. Martis István szerint a visszatérés nagyon nehéz, kimondva vagy kimondatlanul a munkaadók azokat a munkavállalókat szeretik, akik a munkájuknak élnek. Arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben, ilyen magas munkanélküliségi ráta mellett sokszor még az sem talál munkát, aki vállalja, hogy reggeltől estig megállás nélkül dolgozik. "Ebben a helyzetben a cégeknek nem kell megkötniük azokat a kompromisszumokat, amelyek egy kismama foglalkoztatásával járnak" - mondja a szakember.
Magyarországon a távmunka és a részmunka, ami a kismamák visszatérésének nehéz helyzetét orvosolni tudná, még gyerekcipőben jár - véli Martis István. Mint mondja, a munkatárs-párok közvetítése sem egyszerűsíti az elhelyezkedést, mert ha a gyakorlati szempontokat nézzük, akkor a cégeknek két embert kell betanítaniuk ugyanarra a munkára.
A szakember kiemelte: a cégeknek észre kellene venniük, hogy a kismamák nagyon jó munkaerők! Egy biztos családi hátérrel rendelkező anyuka sokkal kiegyensúlyozottabb, életkorából adódóan pedig rendelkezik szakmai tapasztalattal. |
Hozzátette: a cégvezetés hozzáállásától és az anyuka szakmaiságától, illetve helyettesíthetőségétől is függ, hogy a vállalat mennyi kieső időt tolerál. Ha a kismama olyan jó munkaerő, akire érdemes várni, akkor a cégek olykor még azt is megteszik, hogy az otthon lét idejére is biztosítják a cégautót, a mobiltelefont és a laptopot, hogy az édesanya minél kevésbé szakadjon ki a céges környezetből és az információáramlásból. Nyilván, ezért cserébe elvárják, hogy 6 hónap után visszatérjen dolgozni. Ha viszont "egy könnyen pótolható, kevésbé jó munkaerő esik ki", akkor ezt a cégek még ki is tudják használni, elkerülve az elbocsátással járó kellemetlenségeket. "Általánosságban elmondható, hogy a jogszabályi keretek adta helyzetben próbál mindenki úgy lavírozni, hogy az üzletileg megérje" - véli Martis István.
9 hónap: hogy valóban édes legyen a teher
"A kormány sokat tett a kismamákért"
A kétgyerekesek is több támogatást kapnának
Privátbankár - Valentínyi Katalin