1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Elkezdődött az idei amerikai elnökválasztási év "szuperkeddje": az Egyesült Államokban Alaszkától az Atlanti-óceán partjáig összesen 24 államban rendeznek jelölőgyűléseket és előválasztásokat.
Elkezdődött az idei amerikai elnökválasztási év "szuperkeddje": az Egyesült Államokban Alaszkától az Atlanti-óceán partjáig összesen 24 államban rendeznek jelölőgyűléseket és előválasztásokat.

Összesen 43 "verseny" zajlik: a demokraták 22, a republikánusok 21 államban vonulnak az urnákhoz, illetve találkoznak helyi gyűléseken, hogy véleményt nyilvánítsanak a két nagy párt elnökjelölt-aspiránsairól. Mindkét párt tart rendezvényt 19 államban, további 3-ban csak a demokraták, másik 2-ben pedig csak a republikánusok.

A demokrata jelöltségre pályázó politikusok az augusztus végi denveri jelöltállító pártkonvenció delegáltjainak 52 százalékáért versengenek. A republikánus oldalon a szeptemberi eleji minneapolisi pártkongresszuson szavazó küldöttek 43 százalékát "osztják ki" a mostani "szuperkedden".

A szavazók nagy tömege miatt mega-, vagy cunami keddként, sőt egyenesen nemzeti választási napként is emlegetett eseménysorozaton a demokrata oldalon elemzők szerint nem dől el a jelöltség sorsa: Hillary Clinton és Barack Obama fej-fej mellett halad a népszerűségi felmérésekben. A döntés azért fog valószínűleg elodázódni, mert a demokrata delegáltakat arányos alapon "osztják ki". A republikánus oldalon ezzel szemben hét államban, például New Yorkban, New Jersey-ben és Arizonában a nyertes mindent visz elv érvényesül, így John McCain dűlőre viheti a dolgot, padlóra küldheti vetélytársát, Mitt Romney-t.

Az amerikai hírtelevíziók egyik fő témája kedden az volt, hogy a két demokrata aspiráns rendkívül szoros versenyben áll egymással. A volt first lady magabiztos előnye már a múlté, Obama felzárkózott, egyes felmérések szerint már le is körözte. A legtöbb delegáltat adó államban, Kaliforniában a C-SPAN/Zogby felmérése szerint Obama 49-36 arányban vezet Clinton előtt.

A választás jelszavával kampányoló illinois-i szenátor az NBC-nek kedden azt mondta: "nagy haladást értünk el, s ez azt mutatja, hogy helyes az üzenetünk". Hozzátette ugyanakkor: nagyon szoros eredmény várható. Howard Wolfson, Hillary Clinton szóvivője is úgy nyilatkozott, hogy a demokrata előválasztási szabályok miatt elhúzódó versenyre lehet számítani.

McCain arizonai szenátornak a legtöbb államban az előzetes felmérések szerint biztos előnye van Mitt Romney volt massachusettsi kormányzóval szemben. Kaliforniában viszonylag szoros a verseny közöttük: a C-SPAN/Zogby kutatása szerint 7 ponttal Romney vezet. A legnagyobb államok közé tartozó New Yorkban és New Jersey-ben azonban McCain több mint 10 százalékkal vezet. McCain kedd reggel a New York-i Rockefeller Centerben tartott kampánygyűlésén magabiztosan kijelentette: "ma nyerünk és megnyerjük a jelöltséget és az elnökséget".

Az előválasztások mintegy fele nyitott, vagyis a sem demokrataként, sem republikánusként nem regisztrált szavazók bármelyik párt választásán részt vehetnek. A demokrata oldalon csak Kaliforniában és New Jersey-ben 6 millió független van, s ez a számukra vonzóbb Obamának kedvez. A republikánusoknál a nagy független szavazóbázissal bíró Illinois-ban és Missouriban McCain győzelme valószínűsíthető.

Legelőször West Virginia államban zárják le a republikánus szavazást helyi idő szerint este 7-kor (magyar idő szerint éjjel 1 órakor.) Kaliforniában - amely a demokrata konvencióra a delegáltak több mint egynegyedét adja - helyi idő szerint 8-kor, washingtoni idő szerint éjjel 11-kor zárul a szavazás, azaz itt eredmények csak magyar idő szerint szerdán hajnali 5 óra után várhatóak.
 
Visszafogta magát az "álompáros"
Kalifornia kiüti Obamát?
"Méltatlan Bill Clintonhoz az agresszív kampány"
Obama: keresztény vagyok, nem terrorista!
Faji kérdés? Kiegyeztek
A hideg futkoshat Hillaryn: Kerry Obamát pártolja

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG