Azzal, hogy a Columbus a helyére került, az európai űrkutatás is a Föld körül keringő űrbázis társtulajdonosává vált, vagyis az Európai Űrügynökség immár az amerikai és az orosz űrhivatalok egyenrangú partnere az ISS építése, üzemeltetése, illetve az űrállomás tudományos és gazdasági felhasználása terén.
A laboratórium problémamentesen üzemel: működik az alapvető áramellátás, a világítás és a számítógépes rendszer. A következő napok feladata az lesz, hogy a Colombust teljes mértékben működésbe hozzák, ami lehetővé teszi, hogy az űrhajósok maszk nélkül tartózkodhassanak a laborban.

Ilyen lesz, ha már dolgoznak benne
(Kép: ESA)
A kétmilliárd dolláros laboratóriumot az Atlantis űrsikló vitte az ISS-re, Rex Walheim és Stanley Love asztronauták pedig hétfőn a Harmony nevű kikötőmodulra szerelték. A művelet több mint 6 órán át tartott. A francia Leopold Eyharts volt az első űrhajós, aki kedden délután védőszemüvegben és orvosi maszkban beúszott a modulba. (A védőfelszerelés az esetlegesen a súlytalanságban lebegő apró alkatrészek belégzése, lenyelése ellen szükséges.) Őt az amerikai Peggy Whitson követte, aki jelenleg az űrállomás parancsnoki tisztségét tölti be.
A 10 tonna tömegű, hét méter hosszú és négy és fél méter széles henger alakú kutatómodulban három űrhajós fér el, így elvileg megnövelhető az ISS-en huzamosabb időn át dolgozó asztronauták száma. A laboratóriumban biotechnológiai és orvosi kísérleteket végeznek majd a különleges gravitációs viszonyok közt, melyek rendkívüli fontossággal bírnak a közelgő Hold- és Mars-expedíciók tekintetében.
A NASA hamarosan újabb kutatómodult küld az ISS-re: a japán fejlesztésű Kibo márciusban gurul a kilövőállványhoz.
A labor szerelése mellett a NASA az Atlantisra is fordított figyelmet: megállapították, hogy az űrhajó kitűnő állapotban van, így február 19-én gond nélkül visszatérhet a Földre.
Szenzáció az űrben: elérte a Merkúrt egy űrszonda
A hülye is kiszámolja: 70%, hogy vízre ér a műhold
Last minute: igyekezz, az égbolt zár!
Nemzetközi Űrállomás: kongatják a vészharangot - képek
Galaktikus mázli: egy hajszálon múlt, hogy élünk
AFP