1p
Szakmai szervezetek szerint a legtöbb társasháznak vagy nincs biztosítása, vagy több biztosítóval is leszerződik, ami adott esetben lehetetlenné teheti a kárrendezést is
Éves szinten tízezreket spórolhatnának a lakók, ha tisztában lennének azzal, hogyan is kell biztosítani társasházukat. Gyakori, hogy kétszer is fizetnek egy-egy biztosítási szolgáltatásért, de csak egyszer kapnak érte ellenszolgáltatást. Május 31-ig a közös képviselők feladata lenne, hogy felvilágosítsák a lakókat a legjobb megoldásokról - derült ki a a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetsége, a Polgári Védelem Igazgatósága és a CLB közös budapesti sajtóeseményén.

Becslések szerint: országosan a társasházak legfeljebb 50 százalékának van biztosítása, főleg olyan, amely az épület minden pontjára, a lakásokra is kiterjed. A ház, amelyik biztosítva van, az akár százezreket is spórolhat, ha jól választ biztosítót. Ennek egyik oka, hogy egyre nagyobb versenyt folytatnak a biztosítók a társasházak kegyeiért. Korábban a közös képviselőknek hetekbe tellett, míg elintéztek valamit a biztosítóknál, mára azonban a legtöbb társaság házhoz is megy, ha káreseményről van szó. A biztosítók különösen ezekben a hetekben aktívak, hiszen legkésőbb május 31-ig össze kell hívniuk a közös képviselőknek társasházuk közgyűlését, az esetek nagy részében itt dől el, hogy a házban mit és mennyire biztosítanak – nyilatkozta Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének (MTOSZSZ) elnöke - Langer Ivánné.

Bekötött szemmel biciklizni















A budapesti sajtóeseménynek a Bródy Sándor utca adott otthont, ahol a 19. számú ház első emeletének egyik fele még április elején égett le, károsítva ezzel a szomszédos lakásokat is (lásd képünkön). A ház közös képviselője, Győri János - aki 16 éve főállásban gyakorolja hivatását - elmondta, hogy a társasházi éves költségvetések nagyjából 8-10%-át teszik ki a biztosítási díj, ami nagyjából 3-400 ezer forintnak felel meg. Mivel a társasházak általában "rendes fizetők", pont ezért sokszor kedvezményt is kapnak, főleg ha mondjuk negyedévente fizetik ki a díjat.
A közös képviselő elmondta, hogy tapasztalata szerint sokan - tudatlanságból - külön is kötnek lakásbiztosítást, holott a társasház szerződése kiterjed minden tulajdonos ingatlanjára. "Sokaknak van két biztosítása, ahelyett, hogy a vagyontárgyakat biztosítanák. Így viszont nem lehet érvényesíteni a kárigényt, két biztosítást kötni olyan butaság, mint bekötött szemmel biciklizni" - mondta el a sokat látott közös képviselő.

Nem éri meg a "spórolás"

Az elnökasszony a Pirvátbankár.hu kérdésere válaszolva elmondta, hogy tapasztalatuk szerint sok társasház a takarításon és a biztosításon spórol, hiszen éves költségvetésük túl alacsony. Ez háztartásokra lebontva havi szinten viszont csak pár száz forint "spórolást" jelent, és egy sajnálatos káresemény bekövetkeztével az adott tulajdonosok mindent elveszthetnek. Mint Langer Ivánné elmondta, a "biztosítást a társasházak gyakran kiadásként élik meg, pedig életet menthet akár".

A Polgári Védelem Igazgatóságának őrnagya, Vezendi Attila ezzel párhuzamosan arra hívja fel a figyelmet, hogy nem elég a biztosításkötéssel foglalkozni. Gyakorta  a közlekedő utakat, folyosókat rácsokkal úgy zárják el a lakók, hogy azok eltávolítása hosszú időt vesz igénybe, így például a tűzoltók csak későn jutnak be egy-egy égő lakásba. A késedelem pedig milliós veszteségeket okozhat egy-egy lakónak. 

Ne kövessen el biztosítási csalást!

Május 31- ig kell megkötni a társasházak biztosítását. Sok lakóközösségnek olyan biztosítása van, amely nemcsak a ház közös területeire terjed ki (tető, folyosó, stb), hanem valamennyi lakásra is. Gyakran ezzel párhuzamosan a lakók maguk is kötnek lakásbiztosítást, így kétszer fizetik ki otthonuk biztonságának árát. Azok, akik a társasházi biztosítás megkötése után nem módosítják lakásukét, évente 15 -20 000 forintot is kidobnak az ablakon. Ráadásul az a tulajdonos, akinek a lakása kétszeresen biztosított, nem számíthat arra, hogy duplán megtérítik a kárát, hiszen a magyar hatályos törvények alapján szigorúan tilos ugyanazt a vagyontárgyat két társaságnál is bebiztosítani.

A helyzetet tovább bonyolíthatja, ha a lakástulajdonos és a társasház két különböző biztosítóhoz szerződik le, ez esetben ugyanis évekig is eltarthat a vita, melyik cég fizeti ki a kárát - állítja Németh Péter, a CLB Független Biztosítási Alkusz igazgatója, aki szerint egyre több közös képviselő keresi fel az optimális megoldás megtalálása érdekében az alkuszokat. Németh szerint már csak azért is érdemes jól körülnézni a biztosítási piacon, mert bár a termékek árai között lehet, hogy csak néhány száz forint az eltérés, az általuk kínált biztosítás spektruma ennél már jóval nagyobb skálán mozoghat. Pár száz forinttal olcsóbb ajánlat miatt pedig nem kellene lemondani egyéb extra biztosításokról.

Lehangoló pillanatkép
Eladósodott társasházak: 100 milliárdos hátralék?
A szakember éppen ezért arra hívja fel a figyelmet, hogy a társasházban élők május 31-ig kétszer is gondolják meg, hogy hol és kinek a segítségével kötnek társasházi biztosítást. Gondolják végig, hogy valóban érdemes-e módosítani egyéni szerződéseiket. Ugyanakkor, ha valaki módosítja egyéni szerződését, mert a társasház is köt biztosítást, akkor fontos, hogy saját szerződésünkben biztosítsuk ingóságainkat! Mindehhez érdemes szakértői segítséget igénybe venni - javasolja a szakértő. Az MTOSZSZ részéről Langer Ivánné is azt ajánlja, hogy a társasházi biztosítás mellé ajánlott külön vagyonbiztosítást is kötni.

A CLB azt ajánlja, hogy ha csak lehet, alkusznál kössünk új társasházi biztosítást, mert ők azok, akik valamennyi társaság ajánlatát jól ismerik. Az alkusz úgy „válogathat” a biztosítási konstrukciók között, mint a magánszemélyek akkor, ha autójukra kötnek kötelezőbiztosítást.  Természetesen a közös képviselők maguk is végigjárhatják a biztosítókat, ám így nem csak az ajánlatkérésre fordított idő lesz sokkal hosszabb, de vélhetően a biztosítási díj összege is nagyobb lesz. A CLB szerint: egy - egy társasház éves szinten akár százezreket is spórolhat költségvetésében, ha körültekintően jár el szerződéskötés előtt.

 
Munkanélküliség: biztosítsa be közüzemi számláit!
Durva árverseny a biztosítóknál: jobb kimaradni?
A válság áldozatai: egyre több a hajléktalan
Áprilistól nem lehet probléma a körbetartozás
Kiábrándultunk bankjainkból, drágák a biztosítók? 

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG