Becslések szerint: országosan a társasházak legfeljebb 50 százalékának van biztosítása, főleg olyan, amely az épület minden pontjára, a lakásokra is kiterjed. A ház, amelyik biztosítva van, az akár százezreket is spórolhat, ha jól választ biztosítót. Ennek egyik oka, hogy egyre nagyobb versenyt folytatnak a biztosítók a társasházak kegyeiért. Korábban a közös képviselőknek hetekbe tellett, míg elintéztek valamit a biztosítóknál, mára azonban a legtöbb társaság házhoz is megy, ha káreseményről van szó. A biztosítók különösen ezekben a hetekben aktívak, hiszen legkésőbb május 31-ig össze kell hívniuk a közös képviselőknek társasházuk közgyűlését, az esetek nagy részében itt dől el, hogy a házban mit és mennyire biztosítanak – nyilatkozta Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének (MTOSZSZ) elnöke - Langer Ivánné.
Bekötött szemmel biciklizni A budapesti sajtóeseménynek a Bródy Sándor utca adott otthont, ahol a 19. számú ház első emeletének egyik fele még április elején égett le, károsítva ezzel a szomszédos lakásokat is (lásd képünkön). A ház közös képviselője, Győri János - aki 16 éve főállásban gyakorolja hivatását - elmondta, hogy a társasházi éves költségvetések nagyjából 8-10%-át teszik ki a biztosítási díj, ami nagyjából 3-400 ezer forintnak felel meg. Mivel a társasházak általában "rendes fizetők", pont ezért sokszor kedvezményt is kapnak, főleg ha mondjuk negyedévente fizetik ki a díjat. A közös képviselő elmondta, hogy tapasztalata szerint sokan - tudatlanságból - külön is kötnek lakásbiztosítást, holott a társasház szerződése kiterjed minden tulajdonos ingatlanjára. "Sokaknak van két biztosítása, ahelyett, hogy a vagyontárgyakat biztosítanák. Így viszont nem lehet érvényesíteni a kárigényt, két biztosítást kötni olyan butaság, mint bekötött szemmel biciklizni" - mondta el a sokat látott közös képviselő. |
Nem éri meg a "spórolás"
Az elnökasszony a Pirvátbankár.hu kérdésere válaszolva elmondta, hogy tapasztalatuk szerint sok társasház a takarításon és a biztosításon spórol, hiszen éves költségvetésük túl alacsony. Ez háztartásokra lebontva havi szinten viszont csak pár száz forint "spórolást" jelent, és egy sajnálatos káresemény bekövetkeztével az adott tulajdonosok mindent elveszthetnek. Mint Langer Ivánné elmondta, a "biztosítást a társasházak gyakran kiadásként élik meg, pedig életet menthet akár".
A Polgári Védelem Igazgatóságának őrnagya, Vezendi Attila ezzel párhuzamosan arra hívja fel a figyelmet, hogy nem elég a biztosításkötéssel foglalkozni. Gyakorta a közlekedő utakat, folyosókat rácsokkal úgy zárják el a lakók, hogy azok eltávolítása hosszú időt vesz igénybe, így például a tűzoltók csak későn jutnak be egy-egy égő lakásba. A késedelem pedig milliós veszteségeket okozhat egy-egy lakónak.
Ne kövessen el biztosítási csalást!
Május 31- ig kell megkötni a társasházak biztosítását. Sok lakóközösségnek olyan biztosítása van, amely nemcsak a ház közös területeire terjed ki (tető, folyosó, stb), hanem valamennyi lakásra is. Gyakran ezzel párhuzamosan a lakók maguk is kötnek lakásbiztosítást, így kétszer fizetik ki otthonuk biztonságának árát. Azok, akik a társasházi biztosítás megkötése után nem módosítják lakásukét, évente 15 -20 000 forintot is kidobnak az ablakon. Ráadásul az a tulajdonos, akinek a lakása kétszeresen biztosított, nem számíthat arra, hogy duplán megtérítik a kárát, hiszen a magyar hatályos törvények alapján szigorúan tilos ugyanazt a vagyontárgyat két társaságnál is bebiztosítani.
A helyzetet tovább bonyolíthatja, ha a lakástulajdonos és a társasház két különböző biztosítóhoz szerződik le, ez esetben ugyanis évekig is eltarthat a vita, melyik cég fizeti ki a kárát - állítja Németh Péter, a CLB Független Biztosítási Alkusz igazgatója, aki szerint egyre több közös képviselő keresi fel az optimális megoldás megtalálása érdekében az alkuszokat. Németh szerint már csak azért is érdemes jól körülnézni a biztosítási piacon, mert bár a termékek árai között lehet, hogy csak néhány száz forint az eltérés, az általuk kínált biztosítás spektruma ennél már jóval nagyobb skálán mozoghat. Pár száz forinttal olcsóbb ajánlat miatt pedig nem kellene lemondani egyéb extra biztosításokról.
Lehangoló pillanatkép Eladósodott társasházak: 100 milliárdos hátralék? |
A CLB azt ajánlja, hogy ha csak lehet, alkusznál kössünk új társasházi biztosítást, mert ők azok, akik valamennyi társaság ajánlatát jól ismerik. Az alkusz úgy „válogathat” a biztosítási konstrukciók között, mint a magánszemélyek akkor, ha autójukra kötnek kötelezőbiztosítást. Természetesen a közös képviselők maguk is végigjárhatják a biztosítókat, ám így nem csak az ajánlatkérésre fordított idő lesz sokkal hosszabb, de vélhetően a biztosítási díj összege is nagyobb lesz. A CLB szerint: egy - egy társasház éves szinten akár százezreket is spórolhat költségvetésében, ha körültekintően jár el szerződéskötés előtt.
Munkanélküliség: biztosítsa be közüzemi számláit!
Durva árverseny a biztosítóknál: jobb kimaradni?
A válság áldozatai: egyre több a hajléktalan
Áprilistól nem lehet probléma a körbetartozás
Kiábrándultunk bankjainkból, drágák a biztosítók?
Privátbankár - Zsiborás Gergő