A szakember szerint néhány napon belül 2-3 ezer tonna eladhatatlan uborkakészlet halmozódhat fel elsősorban az ország déli részén Békés megyében Méhkerék környékén. Amennyiben ugyanis nem indul meg a belföldi felvásárlás - főként a nagy áruházláncok esetében - illetve az export, teljesen tönkremehetnek a termelők. Ez az áru ugyanis hosszabb ideig nem tárolható, ha nem veszik meg, rövid időn belül fogyasztásra alkalmatlanná válik.
A FruitVeb szerint a magyar termelőknek is uniós segítségre lehet szükségük. A szakmaközi szervezet ezt jelezni szeretné a kormányzatnak, kérve, hogy adjon meg minden segítséget a bajba jutott termelők támogatása érdekében.
A magyar uborkatermelés évi mennyisége átlagosan mintegy 50 ezer tonna. Ennek fele konzerv-, fele pedig friss étkezési minőségű kígyóuborka. A kígyóuborka 60 százalékát a dél-békési térségben állítják elő.
Mártonffy Béla hangsúlyozta: a magyar uborka - ezt vizsgálatok is bizonyítják - az egészségre nem ártalmas, gond nélkül fogyasztható. Annak érdekében, hogy a fogyasztók bizalmát megerősítsék a magyar áruval kapcsolatban, a FruitVeB saját védjeggyel látná el azon termelők áruját, akik önkéntes alapon alávetik magukat az ellenőrzésnek, és így a szakmaközi szervezet igazolná, hogy termékük magyar és garantáltan nem káros az egészségre.
A FruitVeB az áruházláncokat is arra kéri, hogy tevőlegesen mutassák ki a magyar termékek iránti elkötelezettségüket, és vásároljanak a magyar uborkából, valamint más zöldségfélékből is, így segítsenek levezetni a szezon elején azt a többletmennyiséget, amely a vásárlói bizalom csökkenése miatt keletkezett ideiglenesen.
Mártonffy Béla szerint ha ez nem történik meg, úgy nemcsak a magyar uborkatermelők, hanem más zöldségféléket - például paradicsomot vagy salátaféléket termesztők - is jelentős anyagi károkat szenvedhetnek. Ennek mértéke akár többmilliárd forintra is rúghat összességében.
MTI