

A válság kiterjedt természetesen ezen tőketranzakciókra is, bár teljesen eltérő módon érinti a gazdasági szereplőket: kisebb (általában 1Mrd Ft alatti) tranzakciók esetében eddig sem volt jelentős bankhitel-használat, tehát ezt a szegmens kevésbé rázta meg a válság. Az ennél nagyobb tranzakciók nagyrészt leálltak főleg a banki finanszírozás szűkülése/leállása miatt.
Kisebb tranzakciók tekintetében is bekövetkezett egy lassulás, elsősorban november-január közötti időszakban helyezkedtek kivárásra a felek. Ezt követően azonban februárra elkezdett együttélni a válság valóságával a cégvezetők jelentős része - az élet megy tovább, akinek például voltak eddig is bővülési tervei, az most is kitart ezek mellett.
Bizonyos tőke-tranzakciók tekintetében még növekedés is várható a következő időszakban:
- Vezetői kivásárlások: mivel a cégek árazása jelentősen csökkent, a magukban és cégükben bízó cégvezetők növekvő arányban tesznek kísérletet arra, hogy az általuk irányított céget részben vagy egészben megvásárolják. Ezt a tendenciát erősíti a generáció-váltási hullám is: a 90-es évek elején indult vállalkozások jelentős részénél a tulajdonosok mostanában érik el nyugdíjkorukat, elfáradtak, fokozatosan átengedve az irányítást eddigi középvezetőiknek.
- Szorult helyzetű cégek értékesítése: sok cég még épp képes volt elvegetálni egy gazdasági növekedési időszakban, őket a válság most válaszút elé állítja: vagy felszámolásra kerülnek, vagy a még hasznosítható értékek tekintetében eladásra, akár korábbi áruk töredékén is. Ez utóbbi döntést célszerű a tulajdonosoknak mielőbb meghozni, amennyiben értéket szeretnének realizálni.
- Tőkebevonás szolgáltató cégekbe: jelentős ingatlan és ingó vagyonnal nem rendelkező (jellemzően szolgáltató) cégek számára is elérhetővé váltak a bankhitelek a 2000-es évek közepén. Ezen hitelezési lehetőségek most jórészt megszűnnek, ezen cégek növekedését ismét a tőkebefektetők tudják lehetővé tenni (mint a 90-es években), tehát a növekedést kereső kisebb cégek között várhatóan nő a tőkebefektetőt keresők száma.
- Cégátvilágítások és átszervezések: a válság felszínre hozza a cégek működési zavarait és rákényszeríti a cégvezetőket arra, hogy átgondolják pénzügyi folyamataikat, például árazásukat, költség-szerkezetüket, beszerzéseiket/beruházásaikat. E témák szakértőjeként egyre több cég keres meg bennünket és támaszkodik szakértelmünkre. Sokszor a megkeresés egy korlátozott területre vonatkozik csak, de a menet közben kiderülő hiányosságok nyomán egy nagyobb körre terjed ki a megbízás végére.
Azt valljuk, akkor hatékony a tanácsadói munkánk, ha közreműködésünkkel a tanácsadói díj többszörösét (esetenként sokszorosát) keresi meg vagy takarítja meg megbízónk.
Tanácsadó cégünk, az AD Capital Kft. eddig is a KKV ügyfélkörnek segített megvalósítani tőketranzakciókat. Úgy gondoljuk, a válság során még inkább segítségére lehetünk a tőketranzakciókban kevésbé járatos cégtulajdonosoknak és cégvezetőknek. Ennek érdekében indítjuk el szakértői rovatunkat a Privátbankár.hu közreműködésével is, ahol a gazdasági portál olvasói szabadon tehetnek fel kérdéseket tőketranzakciókról és mi ingyenesen válaszolunk rájuk.
Tegye fel kérdését Ön is! >>
(x)