A befejezett építkezések száma 2010 első negyedévében csaknem azonos mértékben csökkent mind a vállalkozói, mind a saját használatra történő lakásépítés terén. A vállalkozások közel 22 százalékkal kevesebb lakást építettek, mint az előző év azonos időszakában. A vizsgált periódusban önkormányzati lakásépítés gyakorlatilag nem történt (14 lakás készült el ilyen forrásból), az építtetők körét a lakosság és a vállalkozások alkották, megközelítőleg fele-fele arányban.
Bár az építőipari vállalkozások 23 százalékkal kevesebb lakást építettek fel, részesedésük a tevékenységi kör egészéből 86 százalékra emelkedett, míg a házilagos kivitelezésé 11 százalékra csökkent. Az új lakások átlagos alapterülete 91 m2, ami csaknem megegyezik az előző évivel. Az új lakóparki épületben épített lakások száma nőtt, a többszintes, többlakásos építkezések számának csökkenése viszont átlag feletti volt - írja a KSH
Minden településtípusban összességében kevesebb lakást vettek használatba, mint az előző év első negyedében, és az új engedélyek száma is csak a fővárosban növekedett (ebben közrejátszik, hogy néhány soklakásos épület engedélyezése 2009-ről erre az évre húzódott át). A fővárosban ugyanakkor kétszer annyi új lakás épült, mint az ország községeiben együttvéve.
Az engedélyezett lakásépítések száma a városokban az előző évinek kevesebb mint a felére esett vissza. A használatba vett lakások és az új engedélyek száma csaknem minden megyében csökkent. A régiók közül az új engedélyek terén Nyugat- és Közép-Dunántúlon a legnagyobb a visszaesés, a befejezett építkezéseket tekintve pedig az alföldi régiókban és a Dél-Dunántúlon.
Üdülőpiac: várjuk a második aranykort |
504 lakás szűnt meg, 41%-kal kevesebb, mint a múlt év első negyedévében. A leggyakoribb ok – 46%-os arányt képviselve – az avulás volt, további 30%-ot tett ki a településrendezés, illetve a lakásépítés.
A kiadott új építési engedélyek alapján 516 ezer m2 lakóépület és 740 ezer m2 nem lakóépület beépítését tervezik, 28, illetve 15%-kal kevesebbet, mint 2009 első negyedében. A lakóépületek esetében a legnagyobb arányban az egylakásos házak tervezett építése esett vissza. A nem lakóépületek körében több mezőgazdasági, viszont kevesebb ipari és kereskedelmi épületet terveznek megvalósítani, mint az előző év azonos időszakában - olvasható a KSH tájékoztatójában.
Könnyűszerkezetes házak: legenda az olcsóság
Mélypont: 323 milliárdnyi lakáshitelt vettünk fel
A lakásfelújítás akár 40 százalékot is hozhat
Kevés raktár épült az elmúlt hónapokban
Nehezebb elárverezni az ingatlanunkat
Továbbra is átláthatatlan az építőipar
Privátbankár