A magyarországi lakáspiacra vonatkozó helyzetértékelések 2008 és 2009 júliusa között felmérésről-felmérésre romlottak, majd némi hullámmozgás kezdődött, ami jól jelzi a továbbra is jelenlévő nagyfokú piaci bizonytalanságot. A jelen felmérés során Budapesten enyhén romló, vidéken némileg javuló helyzetértékelésekkel találkoztunk. A válaszadó ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban az összes vizsgált szegmensben alapvetően változatlan piaci helyzetre számítanak. A lakossági várakozások a vásárlás és építés tekintetében összességében a javulás első jeleit mutatják, de továbbra is nagyon alacsony szinten vannak. A GKI előrejelzése szerint 2010-ben mintegy 20 ezer új otthont vesznek használatba.
Akar László előadása az ingatlanpiaci helyzetről. Budapest megtorpant
2009-ben hazánkban mintegy 32 ezer lakás kapott használatba vételi engedélyt, ami 11%-os visszaesést jelent. Az országos trend alól Budapest volt a kivétel, ahol 10%-kal nőtt az átadott lakások száma, míg a vidéki régiók kisebb-nagyobb veszteségeket szenvedtek el. Az értékesítési céllal épített lakások száma 3%-kal, a saját használatra építetteké 20%-kal csökkent. A családi házak építése csaknem 18, az új társasházi lakásoké 11%-kal csökkent, míg a lakóparki lakásoké 44%-kal növekedett.
(milliárd Ft)
A kiadott lakásépítési engedélyek száma (28,4 ezer) igen jelentős, 19%-os csökkenést mutat, ami visszatérést jelent az ezredforduló környéki, igen alacsony szintre. Ez előrevetíti a lakásépítés idei drasztikus visszaesését.
A teljes lakossági lakáshitel-állomány 2010 februárjának végén - aktuális árfolyamon – 248 milliárd forinttal maradt alatta az egy évvel ezelőtti értéknek (lásd táblázatunkat). Az árfolyamhatással korrigált állományok esetében is csökkenés tapasztalható, mégpedig 29 milliárd forintot kitevő. A teljes devizahitel-állományon belül az euró-hitelek részaránya tovább emelkedett, 2010. február végén már 9%-ot tett ki. Egy évvel korábban ez az arány alig haladta meg a 2%-ot.
Az új építésű lakások átlagos árai a kapott válaszok alapján, vidéken várhatóan nem változnak a következő egy évben. A fővárosi agglomerációban – a magas eladatlan készletállomány miatt – icipici árcsökkenés még elképzelhető.
Összességében a következő egy évben az árak mérséklődésének üteme a használt és az új lakásoknál egyaránt lelassul, helyenként megáll, azaz valószínűleg közeledünk a mélyponthoz.
Lejtmenetben Budapest
A magyarországi lakáspiacra vonatkozó helyzetértékelések 2008 és 2009 júliusa között felmérésről-felmérésre romlottak, majd némi hullámmozgás kezdődött, ami jól jelzi a továbbra is jelenlévő nagyfokú piaci bizonytalanságot. 2010 áprilisában országos átlagban kissé javult a helyzetértékelés az egy negyedévvel ezelőttihez képest. Ahogy korábban, ez is a fővárosi és a vidéki piacra vonatkozó értékelések ellentétes változásának eredménye. Budapesten valamelyest romlott a megítélés, míg a vidéki körzetekben javult.
Budapesten az egyes piaci szegmensek összemosódásának vagyunk tanúi. Az előző felméréshez képest romlottak a helyzetértékelések a korábban jobban teljesítő budai oldalra és családi házakra vonatkozóan. A pesti belváros helyzete is romlott, jelenleg itt a legerősebb a túlkínálat.
Kelet-Magyarországon általános a javulás, míg Nyugat-Magyarországon a három vizsgált szegmensben mindenféle változás megfigyelhető volt.
A lakásfelújítást és -korszerűsítést biztosan vagy valószínűleg tervezők aránya ugyanakkor további enyhe visszaesést mutat az előző negyedévhez képest. 2010 áprilisában a meglévő lakásokon a háztartások 0,8%-a tervez biztosan jelentős fejlesztéseket egy éven belül – érdemben nem változott januárhoz képest. Ez mintegy 30 ezer háztartás lakás-felújítási szándékát jelenti a következő egy évben. A fentieken túlmenően további 3,4% tartja valószínűnek ilyen kiadásait (131 ezer háztartás).
Váratlanul megtorpant a fővárosi irodapiac
A következő 12 hónapra vonatkozó prognózisok Budapesten átlagban 2% körüli árcsökkenést vetítenek előre. Ennél nagyobb árcsökkenés csak a pesti panelek esetében valószínűsíthető. Budán már nem várható további árcsökkenés. |
2010 áprilisában és januárjában, 2009 júliusában és áprilisában
A mostani változás hátterében csaknem kizárólag az irodapiaci kilátások nagymértékű romlása húzódik meg. A piaci szereplők szerint a legtöbb területen folytatódik a stagnálás, az irodapiac pedig igen kedvezőtlen perspektívákkal kénytelen szembesülni. Az irodapiaci kilátások jelentős változása mögött elsősorban a keresleti oldal reprezentánsai, azaz a vállalatok pesszimizmusa fokozódása áll.
Irodapiaci kilátások
A kínálat bővülését a kereslet nem követte, így a kapacitás-kihasználtsági mutatók egyre csökkentek. A jelen felmérés adatai szerint az egy negyedévvel ezelőttihez képest az „A” kategóriában már nem, de a „B”-ben kissé tovább romlott a kihasználtság. A mostani értékek mintegy 10 százalékponttal alacsonyabbak a válság előtti csúcsnál. Kelet-Magyarországon a januári 67%-ról áprilisra 63%-ra csökkent, Nyugat-Magyarországon 71%-ról 73%-ra módosult a kihasználtságot jellemző mutató értéke.
Az irodapiac megítélése Budapesten tovább romlott, míg a vidéki körzetekben – de főként Nyugat-Magyarországon- számottevően javult. Az ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban országos átlagban és Kelet-Magyarországon változatlan helyzetre, nyugaton a túlkínálat erősödésére, míg a fővárosi agglomerációban az erős túlkínálat némi csökkenésére számítanak.
Privátbankár - Zsiborás Gergő