A The New York Times külön méltatást szentelt az országnak és fővárosának, Jakartának, ahol az egyre zsúfoltabb közlekedés és az óriási bevásárlóközpontok sokasodása tanúskodik a középosztály növekvő erejéről. Délkelet-Ázsia legnagyobb országában a második negyedévben 6,2 százalékkal nőtt a GDP az előző év hasonló időszakához képest. 2009-ben 4,5 százalékos volt a gazdasági növekedés éves üteme.
A tőzsde új csúcsokat ért el és az idén és Ázsia legjobban teljesítő részvénypiacai közé emelkedett, január 1. óta több mint 20 százalékos növekedést produkált. Az indonéz rúpia csaknem 5 százalékkal értékelődött fel a dollárhoz képest, ez a legjobb idei teljesítmény Ázsiában a jen mellett.
Az országba visszatértek a külföldi befektetők, akiknek száma az 1997-es ázsiai gazdasági válság után évekre megcsappant. Az idei második negyedévben indonéziai közlés szerint 3,7 milliárd amerikai dollárnak megfelelő közvetlen külföldi befektetés történt, ez 51 százalékkal haladja meg a tavalyit. Az ország jó úton jár ahhoz, hogy felülmúlja a 2008 évi 14,87 milliárd dolláros számot.
A NYT idézte Fauzi Ichsan jakartai elemzőt: "Ázsiában sokan felteszik a kérdést, hogy Kína és India után hol fektessenek be. És a válaszuk Indonézia lesz, ennél mi sem természetesebb." |
Mégis úgy tűnik, hogy több mint egy évtizeddel a Suharto-diktatúra 1998 évi zűrzavaros bukása és az azt követő aggodalmak után - sokan attól féltek, hogy az ország széthullhat a szeparatista csoportok és a harcos iszlamista mozgalmak következtében - úgy tűnik, Indonézia végre stabilizálódott. Az ország gazdag olyan természeti kincsekben, mint a pálmaolaj, a réz és a fa - amelyek iránt nagy a kereslet Kínában.
Gita Wirjavan, a kormány beruházási hatóságának vezetője úgy látja, hogy a gazdaságilag és politikailag stabilabbá vált Indonézia, ahol a munkaerő még viszonylag olcsó, hasznot húz abból, hogy a régióban lévő versenytársainál viszont drágul. Ezért mind több tajvani, koreai és japán cég telepíti át üzemeit Vietnamból és Kínából Indonéziába.
MTI