1p
Az OTP elégedett az első féléves eredménnyel, bár a száguldó frankárfolyam csak a következő időszakok számaira lesz hatással. Rohamosan nő a külföldi piacok részaránya a teljes eredményen belül, a bankadót is figyelembe véve már 41 százalékkal járulnak hozzá a profithoz a leányok
Az OTP elégedett az első féléves eredménnyel, bár a száguldó frankárfolyam csak a következő időszakok számaira lesz hatással. Rohamosan nő a külföldi piacok részaránya a teljes eredményen belül, a bankadót is figyelembe véve már 41 százalékkal járulnak hozzá a profithoz a leányok. A magyar gazdaság az OTP meglátása szerint jó úton jár, a közép-kelet-európai országok teljesítményét pedig számos fejlett ország is megirigyelhetné.

Az OTP korrigált csoportszintű eredménye a második negyedévben 45 milliárd forint volt. A korrigált eredményben nincs benne a bankadó, az extra teher figyelembevételével 37 milliárd forint a számviteli eredmény. A korrigált eredmény 1 százalékkal nőtt negyedéves szinten, és 5 százalékkal éves szinten - ez 7 százalékkal meghaladja az elemzői várakozások átlagát. A féléves korrigált eredmény közel 89 milliárd forint, ami 5 százalékkal magasabb a tavalyinál.

Úgy tűnik, a vártnál jobb jelentés sem sokat segített a negatív nemzetközi hangulatban az OTP részvények árfolyamán: péntek délelőtt 10 óra után a csütörtöki zuhanást folytatva 3810 forinton, több mint 4 százalékos mínuszban állt.

A saját részvények vásárlására az OTP-nek megvan a felhatalmazása a közgyűléstől, így adott esetben választhatja ezt a lépést is az árfolyam megtámasztására - válaszolta újságírói kérdésre Bencsik.
Összességében az OTP elégedett a második negyedéves eredményekkel - közölte Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese. Az eredmény belső szerkezete átalakul: a magyarországi tevékenység eredménye romlott, a külföldi leányvállalatok viszont negyedéves szinten 41 százalékkal magasabb eredményt hozta, a korrigált profit 35 százaléka (a bankadót is figyelembe véve 42 százaléka) már külföldről származik.

A befektetői hangulat romlása hektikus árfolyammozgásokhoz vezetett, elsősorban a svájci frank tekintetében. Ennek hatásai a június 30-ával zárult negyedévben még nem jelentek meg, de ha a CHF ilyen erős marad, az növelheti a magyarországi tevékenység kockázati költségeit.

Azokban az országokban, ahol az OTP jelen van, lassulni látszik a gazdasági növekedés - ez az OTP terveire és helyzetére is hatással van. A térség gazdaságai azonban még mindig jobban teljesítenek, mint az eurózóna perifériális országai vagy akár a fejlett gazdaságok (lásd a makrogazdasági körképet.)

A bevételek összege stabil, a magyarországi tevékenység esetében jellemző csökkenő kamatmarzs és -bevétek a várakozásoknak megfelel. Az oroszországi bevételek tovább javulnak, a bolgár bevételek a 2010-es átlagos szinten teljesültek. Ukrajnában az első negyedévben ralizált árfolyameredmény és a hrivnya gyengülése forintban kifejezve jelentős bevételcsökkenést okozott negyedéves összehasonlításban.

Érdemi költségnövekedés csak Oroszországban történt, ezt az üzleti aktivitás indokolja. A konszolidált 2%-os költségemelkedés lényegesen alacsonyabb a csoport országaiban mért inflációnál.

Jogállamban élünk: ha a kormány törvényben írja elő, hogy a szerződésmódosításokhoz kapcsolódó közjegyzői díjat a bankoknak kell kifizetniük, akkor ki fogjuk fizetni - válaszolta egy kérdésre a vezérigazgató-helyettes. A bankoknak ez nagy kiadás lesz, a közjegyzőknek pedig nagy bevétel - fogalmazott.

A hitelportfólió minőségének romlása lassul, a kockázati költségek csoportszinten folyamatosan csökkennek. Magyarországon is mérséklődik a 90 napon túl késedelmes hitelek összege, elsősorban a jelzáloghitelek minősége romlik. A teljes hitelállományon belül 11,5 százalék a problémás hitelek aránya, ez 0,3 százalékkal haladja meg az első negyedéves adatot. A problémás hitelek céltartalék-fedezettsége Magyarországon jelentősen emelkedett. Kérdésre válaszolva Bencsik László elmondta: a nem teljesítő hitelek állományát egyszerűen csökkenthetné a bank, ha lezárná és eladná őket - ehelyett azonban inkább igyekeznek megegyezni a fizetési nehézségekkel küzdő adósokkal.

A tőkehelyzet és a likviditás folyamatosan javul, egyre erősebbé válik. A tőkemegfelelési mutató 18 százalék csoportszinten, a Tier-1 ráta 15 százalék fölött van, ami a minimális elvárás több mint duplája. Az Európai Bankszövetség (EBA) stressztesztjén az OTP a harmadik legjobb eredményt érte el. A bankcsoport likviditási tartaléka a legfrissebb adatok szerint 5,2 milliárd eurónak megfelelő összeg, ami háromszorosa a 2016-ig lejáró devizás adósságok összegének. Az OTP csoportnak gyakorlatilag nincs kitettsége sem az eurózóna déli államaival, sem Írországgal szemben.

A jövőre vonatkozó tervekről és eredményvárakozásokról Bencsik László nem mondott el részleteket: minden azon múlik, hogy hogyan alakul majd a svájci frank árfolyama illetve a kockázati költségek szintje.

Magyarországi makrokörkép: jó úton

A csalódást keltő második negyedéves gazdasági növekedési adat mögött az ipari termelés és az áruexport csökkenése áll, a világgazdaság és olyan fontos partnereink, mint Németország teljesítménye romlik. Az építőipar is rosszul teljesít, a javuló mezőgazdaság pedig kisebb súlyt képvisel az összgazdasági teljesítményben.

A pénztári hozamok kifizetése ugyan növelhetné a belső fogyasztást, a devizahiteleseknél azonban a magas CHF-árfolyam ez ellen hathat - ezt tompíthatja, ha az ügyfelek nagyobb része részt vesz az árfolyamrögzítési programokban. Az első néhány nap tapasztalatiról Bencsik elmondta: naponta néhány tucat ügyfél érdeklődik a fiókokban az árfolyamrögzítés lehetőségéről.

A Mercedes gyár 2012-ben indítja be teljes kapacitását, ez a globális konjunktúra lassulása ellenére támaszt adhat a magyar exportnak, elsősorban azonban a külső tényezők, a világgazdaság állapota befolyásolja a magyar gazdaság teljesítményét is. A külkermérleg azonban 2009 óta pozitív, a markáns költségvetési kiigazítás és a háztartások nettó megtakarításának növekedése következtében. Az export továbbra is meghaladhatja a behozatal mértékét, a folyó fizetési mérleg tovább duzzadhat, ennek következtében a nettó külső adósság is érezhetően csökkenhet az OTP elemzői szerint. A magyar állampapírhozamok elmúlt időszakban tapasztalt jelentős csökkenése is arra utal, hogy a külföldi befektetők bíznak a magyar gazdaságban - mondta Bencsik László.

Külföldi körkép: irigykedhetnek a fejlett országok

Az OTP külföldi piacain továbbra is erős a gazdasági növekedés. Az orosz környezetet vonzó, dinamikusan növekvő gazdasági környezetnek látja az OTP. Ukrajna GDP-növekedése 4 százalék körüli, az infláció magas, a devizatartalékok folyamatosan növekednek, a világgazdasági helyzet elsősorban a nyersanyagpiacon keresztül ható növekvő infláción érezteti hatását az országra.

Romániában határozott, a GDP 5 százalékának megfelelő fiskális kiigazítás eredményeként a költségvetés egyenlege látványosan javult, éves összevetésben 1,4 százalékos a GDP-növekedés üteme, a 4,4 százalékos hiánycél tarthatónak tűnik, élénkül a vállalati és a háztartási hitelkereslet.

Bulgáriában elképesztően stabil a gazdasági környezet, kevés ehhez hasonlót látni a világban - hívta vel a figyelmet Bencsik. Az exportdinamika ugyan visszaesett, de a belső kereslet erősödött. Az államadósság rendkívül alacsony (a GDP 16 százaléka), magas fiskális tartalékokkal rendelkeznek, a költségvetés egyenlege már most a cél (a GDP 2,5 százaléka) alatt van. 

Szlovákiába egyelőre nem gyűrűzött be a válság újabb hulláma, Horvátország viszont újra recesszióba került. Szerbiában folyamatosan bővül az ipari termelés, csökken az infláció és a jegybanki alapkamat szintje. Montenegróban a turistaszezon miatt megállt a munkanélküliség növekedése, magára talált a kiskereskedelem.

A közép-kelet-európai régió gyakorlatilag jobb helyzetben van, mint a fejlett országok többsége, nem beszélve a problémás eurózóna-tagállamoknál a növekedés, a költségvetési hiány és az adósságok területén is - összegezte a térségi helyzetképet az OTP vezérigazgató-helyettese.

Privátbankár - Gáspár András

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG