1p
Kezd helyreállni az ingatlanbefektetők bizalma - Varsóba és Prágába már visszatértek, Budapest lehet a következő
Kezd helyreállni az ingatlanbefektetők bizalma - Varsóba és Prágába már visszatértek, Budapest lehet a következő

„Ár alatt venni első osztályú ingatlant nagyon nehéz, ha nem lehetetlen Közép- és Kelet Európában“- mondta Tim O’Sullivan, a CB Richard Ellis  befektetési vezetője a CBRE negyedik alkalommal megrendezett ingatlanbefektetési tájékoztatóján Budapesten. „A potenciális befektetőknek módosítaniuk kell árelvárásaikat, mert az eladók kisebb nyomás alatt állnak, mint az korábban várható volt. Ez részben a hasonló pénzügyi krízisek után megszokottnál lazább monetáris politikának és a jelentősen alacsonyabb kamatszintnek köszönhető” – tette hozzá Andreas Ridder, a CBRE közép- és kelet európai elnöke. Az a tény, hogy a kelet-közép-európai gazdaságok nem kerültek adósságspirálba, illetve a lengyel GDP növekedése bizakodásra ad okot a régió ingatlanbefektetési piacain. A bizalom egyértelmű jele a varsói, budapesti és bukaresti bevásárlóközpontok minimumhozamainak 25 bázispontos csökkenése ebben a negyedévben - olvasható a CBRE közleményében.

“A nehezét elkerültük“ – jelentette ki Borbély Gábor, a CBRE budapesti vezető elemzője. „A pénzügyi válság legrosszabb forgatókönyve Magyarországon nem következett be, és minden jel arra mutat, hogy a befektetők hazánkba vetett bizalma visszatér. Jelenleg a kockázat a határokon kívül található, aminek jele, hogy Görögország és Portugália országkockázati prémiuma már magasabb, mint a hazai. Feltételezve, hogy az eurózóna stabilitása megmarad, a kereskedelmi ingatlanok iránti befektetői étvágy is helyreáll.”

Lengyelországot egyre gyakrabban sorolják ingatlanpiaci szempontból a nyugat-európai országok közé. Noha az irodák hozama még nem kezdett csökkenni, erősödött a belvárosi, első osztályú ingatlanok iráni érdeklődés a fővárosban. A CB Richard Ellis nemrég működött közre 2010 legnagyobb lengyelországi kereskedelmi ingatlan-tranzakciójában, a Varsó szívében található Horizon Plaza irodaház eladásában. „A cseh piac szintén jól teljesít; Prágában egy nem-központi elhelyezkedésű irodaház került értékesítésre. Szlovákia és Magyarország lehet a befektetők következő célpontja, míg Románia és Oroszország még mindig nem állt talpra. A régió két részre szakadt”  – összegezte Andreas Ridder.

A befektetői paletta szélesebbé vált Közép- és Kelet-Európában. A konzervatív befektetők központi elhelyezkedésű, első osztályú ingatlanokat keresnek, míg az opportunisták a helyismeretüket igyekeznek kihasználni. Vannak, akik igyekeznek betölteni a kettő közötti vákuumot. „Az árazás ésszerű, mert valamennyi fél - a bankokat és az értékbecslőket is ideértve - óvatos. Az első osztályú termékek nem kelnek el áron alul. Az ilyen mértékű haszonra számító befektetők nagyobb kockázatú termékekhez kell, hogy forduljanak” – kommentálta a magyarországi potenciális befektetők kérdését Tim O’Sullivan. „Mindenki a „benchmark”-tranzakcióra vár, ami viszonyítási alapul szolgálna a régió valamennyi szereplője számára.”

Budapesten valamennyi piac ugyanazokkal a kérdésekkel kényszerül szembenézni: magas kihasználatlansági mutató, csökkent kereslet és a befektetői időzítés bizonytalansága. „Több lehetséges forgatókönyvünk van a kihasználatlanság változására a kereslet helyreállási ütemétől függően. Egy biztos: Budapestnek több évnyi erős bérbeadásra van szüksége, hogy az üresedési mutatók a válság előtti szintre csökkenjenek vissza. Még mindig nincs arra biztosíték, hogy az EU-t elkerüli a W-alakú recesszió, és nem zárhatjuk ki, hogy a fellendülés nem teremt elegendő új munkahelyet, ami természetesen nem gerjesztené az új iroda vagy logisztikai területek iránti igényt” – magyarázta a CBRE vezető elemzője.

A recesszióhullám a végéhez ér: a pénzügyi szektor kilábalása, csakúgy, mint az ipari termelésé megkezdődött, és ez egyértelműen segíti az iroda és logisztikai bérlői piacot. A háztartások és a kiskereskedelem forgalma néhány hónappal e mögött a görbe mögött áll, ezért a kiskereskedelmi bérlői piac megerősödése későbbre várható. „Magyarország megoldotta a házi feladatát: a monetáris és politikai stabilitás helyreállt. Egy év múlva reményeink szerint már a reálgazdaság stabilizálódását elemezhetjük.” – összegezte Borbély Gábor.

Ház a tónál: mennyiért lehet vízparti lakunk?
Milliárdos magyar ingatlanpanama Moszkvában?
Túl a sokkon: évekre befagynak a lakásárak?

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG