A CIG Pannónia a 2011 első félévében 12,6 milliárd forintos díjbevételt ért el szemben a teljes tavalyi évben befolyt 8,5 milliárddal. A bruttó díjbevétel 48 százalékos növekedését döntően a befektetéshez kötött életbiztosítások új értékesítésének nagymértékű növekedése, és a meglévő életbiztosítási portfólióból érkező megújítási díjak eredményezték.
A CIG pénzügyi helyzete tehát stabil, saját tőkéje 2011. június 30-án 7,301 milliárd forint, amely biztosítja működésének finanszírozását.
2011 első félévben az újonnan értékesített szerződések éves állománydíja 4,923 milliárd forint volt, amely 28%-os növekedés az előző év hasonló időszakához képest. Tovább bővült a társaság biztosítási portfóliója, a 2011. év első félévében összesen 11 119 db szerződés került értékesítésre, mellyel a záró életbiztosítási szerződésállomány 36 971 darabra növekedett.
Nagyobb szelet a tortából
A bruttó díjbevétel alapján a társaság piaci részesedése 2011 első félév végén 5,6% a tavalyi év azonos időszakának 3,8%-ához képest. Ezzel az eredménnyel a társaság a 18 piaci szereplő közül a 8. legnagyobb díjbevételt érte el a tavalyi év azonos időszakának 9. helyezését követően. Az eseti díjakat 10 %-kal figyelembe vevő korrigált díjbevétel alapján 6% a társaság piaci részesedése a tavalyi év azonos időszakának 3,8%-os eredményét követően, mellyel a 6. legnagyobb szereplője a hazai életbiztosítási piacnak a tavalyi év azonos időszakának 9. helyezését követően.
Az értékesítési csatornák diverzifikációja tovább javult. A 2011. év első félévében a Brokernet Csoport aránya a magyarországi értékesítés 63%-ára csökkent a tavalyi év hasonló időszakának 80%-ához képest, a szlovákiai értékesítés aránya 7%. A saját hálózat teljesítményének aránya a tavalyi év azonos időszakához képest 9%-ról 10%-ra, míg az egyéb értékesítési csatornák részesedése 11%-ról 20%-ra nőtt.
Mennyiből működik a biztosító?
A ráfordítások közötti legnagyobb tétel a kárráfordítás, 3,038 milliárd forint volt, amelyből a károk és szolgáltatások bruttó összege 3,012 milliárd forintot tett ki. Ebből 13 millió forint a hagyományos életbiztosításokhoz kötődik, a többit pedig a befektetéshez kötött életbiztosítások részleges- és teljes visszavásárlása tette ki. Szintén jelentős a tartalékváltozás ráfordítása (2,047 milliárd forint), amelyből 1,944 milliárd forint kapcsolódik a befektetési egységekhez kapcsolt életbiztosítási tartalékok növekedéséhez, a hagyományos biztosítástechnikai tartalékok mértéke egyelőre nem tekinthető jelentősnek.
400 milliót még lefaragnának
A biztosító bruttó működési költsége 2011. év első félévében összesen 9,154 milliárd forint volt, amelyből 5,928 milliárd forint szerzési költség, 3,137 milliárd forint igazgatási költség, 26 millió forint kárrendezési költség és 63 millió forint befektetési költség. Ezen azonban a CIG javítani akar. A működési területek átszervezésével és racionálisabb gazdálkodáson keresztül tovább növelhető a termelékenység és csökkenthetőek a működési költségek. A megkezdett intézkedés sorozat hatásai korlátozottan már 2011-ben, teljes mértékében 2012-ben érvényesülnek. Az intézkedés sorozat első lépésével a működési költségek évi mintegy 400 millió Ft-tal csökkennek, az a társaság gazdálkodására számottevő pozitív hatást gyakorol.
A szerzési költségek a díjbevétel dinamikus növekedésével arányosan nőttek. Az igazgatási költségek közül 1,147 milliárd forint kapcsolódott dolgozói részvénykibocsátás zárásával összefüggésben adó és járulékfizetési kötelezettségek teljesítéséhez, valamint a tőzsdei bevezetéshez kapcsolódó sikerdíj kifizetéséhez, amelyet ellensúlyoz a 2010. évi auditált beszámolóban megképzett céltartalék 671 millió forintos értékének feloldása, amely a nem biztosítástechnikai eredményben egyéb bevételként került elszámolásra. A működési költségek alakulásában a fenti tételeken felül jelentős szerepe volt a Kibocsátó dinamikus létszámnövekedésének: a létszám a 2010. évi 113 főről 2011 első félévében 164 főre bővült (a romániai fiókteleppel együtt).
Három éven belül nyereséges lesz a cég
A magyarországi, romániai és szlovákiai életbiztosítási tevékenységek fejlesztése folytatódik, míg a korábban bejelentett és előkészítés alatt álló tevékenységek terv szerint haladnak. A magyarországi nem-életbiztosítási tevékenység várhatóan 2011 negyedik negyedévben, míg a nyugdíjpénztári tevékenységet támogató pénztárszolgáltatói és befektetési szolgáltatói tevékenységek a szükséges engedélyek megszerzését követően indulnak. Az alapvető üzleti tevékenységhez szorosan nem kapcsolódó üzletmenetek és értékesítési csatornák megszűnnek, illetve átszervezésre kerülnek. Az igazgatóság az üzleti tervek szerint (a zöld mezős beruházásként, újonnan alapított életbiztosítók működési modelljének megfelelően) az életbiztosító nyereséges működését várja a tevékenység megkezdését követő 5-7. üzleti évben, vagyis arra számítanak, a társaság 3 éven belül nyereséges lesz.
Ez a félév a CIG-ről szólt
Mozgalmas félévet zárt a CIG. A Villamosenergia-ipari Társaságok (VIT) Nyugdíjpénztára között a stratégiai együttműködésről szóló megállapodás hatályba lépett, a szerződéses felek az együttműködésben rejlő szinergiák minél hatékonyabb kiaknázása érdekében a közös munkát megkezdték. A nyugdíjpénztár felvette a Pannónia Nyugdíjpénztár nevet, mára pedig a cégbíróság bejegyezte az együttműködés keretében létrehozott befektetési szolgáltató és a pénztárszolgáltató társaságokat.
Mindemellett a CIG és a nem-életbiztosítási üzletággal foglalkozó leányvállalata, a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Gránit Bank Zrt.-vel háromoldalú stratégiai együttműködési megállapodást kötött. Céljuk, hogy összehangolják tevékenységüket, lakossági és vállalati ügyfeleinek közösen nyújtsanak szolgáltatásokat. Az együttműködés keretében elsősorban prémium pénzügyi szolgáltatással, bankkártyához-, jelzáloghitelhez kapcsoltan értékesíthető biztosítási csomagokkal, kk vagyon- és felelősségbiztosítási termék csomagokkal kívánnak megjelenni a piacon.
Ezenkívül a Magyarországi Biztosítók Szövetségéből (MABISZ) a CIG június elsejével kilépett.
Privátbankár