A vállalkozásfejlesztési programban 2.000 pályázat érkezett 100 milliárd forint támogatásra, a zöldgazdaság-fejlesztésre 600 pályázat érkezett 50 milliárd forint igénnyel.
Az államtitkár elmondta, hogy eleinte hetente 200 pályázatot adtak be a különböző kiírásokra, ez átlagosan 450-re emelkedett, két hete pedig több mint 650 igény érkezett be egy hét alatt. A benyújtott pályázatok 73 százaléka mikro-, kis- és középvállalkozásoktól érkezett. Az ÚSZT indulása óta 327 pályázat nyert 100 milliárd forint támogatást.
Az Új Széchenyi Terv nemzeti programjai közül elindult az szegedi szuperlézer (ELI-projekt) program pályázatának előkészítése, hamarosan döntés születhet az egészségügyi Korányi projekt indulásáról. Kérdésre válaszolva az államtitkár közölte, hogy a Korányi-projekt megvalósítására 9 milliárd forintot irányoztak elő, ebből 7 milliárd forint az uniós támogatás és 2 milliárd a SOTE önrésze. A kormány hamarosan tárgyal majd a Budai Vár fejlesztési programról is, amelynek keretében rendeződik a Várbazár rekonstrukciója.
Molnár Ágnes úgy értékelte, hogy a megújult fejlesztéspolitikában világosak a feladatok, hatáskörök és felelősség. Szemléletváltás történt a fejlesztési források kihelyezésében, a gazdaságélénkítés és a vállalkozások támogatása került előtérbe, és ezek stratégia célok megvalósítását szolgálják, a hazai és az uniós lehetőségek összhangjában.
Az intézményrendszer átalakításával megszüntetik a párhuzamosan működő szervezeteket, egy kormányrendeletben szabályozták a korábbi átláthatatlan folyamatot, ezáltal a forráskihelyezés egyszerűbbé, átlátatóvá és gyorsabbá vált - mondta az NFM államtitkára. Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) elnöke szólt arról, hogy az ügynökség szervezetét átalakították, az új feladatokhoz igazították. Egyszerűsítették a pályázati rendszert, de a források felhasználásához további gyorsításokra van szükség - vélekedett az NFÜ elnöke.
MTI