A drágább kutaknál április végén már 400 forint körüli benzin- és dízelár sokkolta az autósokat és az elmúlt hetek csökkenése ellenére az árak még mindig igen magasak. Adódik a kérdés: reménykedhetünk-e olcsóbb árakban?
Az üzemanyag ára három főbb tényezőtől függ: az olaj nemzetközi piacokon jegyzett árától, a dollár-forint keresztárfolyamtól, valamint az állam adópolitikájától - összegez Szűcs Örkény a Solar Capital vezérigazgatója.
Elszakadt egymástól az amerikai és európai nyersolajár, korrekcióra vár a piac
Irány a benzinkút: olcsóbb a benzin! >> |
A két ár általában csupán 1-2 dolláros különbséget mutatott hordónként az elmúlt évtizedekben, azt is jellemzően a Crude javára. Az utóbbi időszakban azonban a különbözet a Brent irányában tolódott el, példátlan 10-15 dolláros többletet mutatva. E jelenség elsősorban az észak afrikai és közel keleti feszültségek számlájára írható. E térségből kapja Európa kőolajszükségletének jelentős részét. Amerika nem csekély fogyasztásának ellátása viszont elsősorban a Mexikói-öbölből és Dél-Amerika országaiból származik. A két piac között csekély az átjárás: a pótlólagos termelési és szállítási kapacitások hiánya, az eltérő finomítói igények mellett nem elhanyagolható az Atlanti Óceán méretéből adódó távolság sem.
Meglepetés: mégsem tesznek semmit a drága olaj ellen Nem változtatott termelési kvótáján az OPEC. Ez nagy meglepetés, miután számos elemző, de az olajkartell több tagországának a képviselője is azt mondta korábban, hogy a szervezet napi termelésének a növeléséről döntenek a szerdán tartott bécsi miniszteri értekezleten. Az OPEC döntés hatására emelkedni kezdett a nyersolaj ára. |
A javuló forint is segít
A kutaknál kifizetett összeg 60 százalékát különböző adók formájában az állam szedi be, s ezen változtatni az elmúlt időszak extrém piaci környezetében sem mutatott hajlandóságot. Sőt, mivel az adók nagyobbik része nem fix, hanem az olajárra vetítődik, az állam még jól is jár: adott mennyiségű üzemanyag után is több adót szed be. „Ezért csak a másik két tényező kedvező alakulásában bízhatunk, amelyre most mutatkozik is némi esély ”- véli Szűcs Örkény.
A forint megítélése is javult az elmúlt hónapokban, az euróval szemben az elmúlt két hónapban a 270-es szint alatt stabilizálódott az árfolyam, ami utoljára a válság előtti időszakban esett meg a hazai fizetőeszközzel. A forint az euróhoz van kötve, míg az olajár nemzetközileg elfogadott jegyzési devizája a dollár, így nem feledkezhetünk meg az euró-dollár árfolyamról sem. Amíg az árfolyam 1,40 felett marad és hazánk megítélése sem romlik jelentősen, nem kell tartanunk a 200 forint feletti dollárárfolyam benzinkutaknál is érezhető negatív hatásától - véli a Solar.
Privátbankár