
A zsarolásnak beillő néppárti fenyegetés azért hangzott ijesztőnek, mert az SVP a parlament legerősebb pártja, és ellenzékbe vonulása az alpesi ország sajátos politikai rendszerének az eresztékeit feszegetné.
A svájci alkotmány a jogalkotást a szövetségi gyűlésre bízza, amelynek "alsó házát" arányossági rendszerben választják meg. A másik kamara a szövetségbe tömörült kantonokat képviseli, tagjai a többségi szavazati elv alapján jutnak be a testületbe.
A törvényhozás választja meg - az idén december 12-én - a tulajdonképpeni kormányt, a szövetségi tanácsot. Az 1959-ben bevezetett "varázsformula" alapján a baloldali Svájci Szociáldemokrata Párt (SP), a középtől némileg jobbra elhelyezkedő Svájci Kereszténydemokrata Néppárt (CVP) és a liberális Svájci Radikális-Demokrata Párt (FDP) egyaránt két-két tagot delegált a hétfős kormányba, egy tagot pedig a jobboldali Svájci Néppárt (SVP) küldhetett a testületbe emberemlékezet óta.
A jól bevált modell azonban a 2003-as választás nyomán egy csapásra megváltozott, az SVP ugyanis a szavazatok 27 százalékának megszerzésével a legerősebb pártként került ki a küzdelemből, és 55 mandátumhoz jutott. Az SVP előrenyomulása a svájci politikai életben hagyományosan vezető szerepet játszó két párt kárára következett be. Olyannyira, hogy a jelentősen meggyengült CVP kénytelen volt átengedni egy helyet a kormányban a néppártnak - így került be a grémiumba második SVP-tagként az igazságügyi és rendőrségi posztra Blocher.
Egyes vélemények szerint az SVP radikális politikai irányvonala, kihívó stílusa felborítani látszik az egyetértésre épülő svájci kormányzási szerkezetet. Mások szerint erről szó sincs: egyrészt a sokat emlegetett "konszenzuskeresés" inkább már csak mítosz, másrészt a szövetségi tanács - a kormány - célhoz kötötten végzi a tevékenységét, bő mozgástere nincs. Ráadásul Blocher sem lóg ki a sorból: a tanácsban született döntések zöme többségi véleményen alapul, és középutas irányvonalba illeszkedik. Végül pedig a legfontosabb kérdésekben amúgy is maguk a választópolgárok határoznak az évente számos népszavazáson.
Blocher azonban nem rejti véka alá, hogy legszívesebben kipenderítené a szociáldemokratákat a kormányból, azok meg abból nem csinálnak titkot, hogy szeretnék megakadályozni újbóli megválasztását.

A SVP felháborodást keltő plakátja
A kampányt mindenesetre az SVP uralta. Idegengyűlölő tartalma miatt széles körű felháborodást váltott ki az a néppárti plakát, amelyen három hófehér bárány lerugdos a svájci zászlóról egy feketét. Rajta a felirat: "Biztonságot teremteni! Népi kezdeményezés a külföldi bűnözők kitoloncolásáért!". Az indulatok kiéleződését jelezte az is, hogy három héttel a választás előtt Bernben az SVP választási nagygyűlését baloldali radikálisok próbálták megzavarni: a berni "csatának" csak a könnygázt és gumilövedéket is bevető rendőrség tudott véget vetni.
"Érezhetően megváltozott a politikai klíma. Hidegebb lett a légkör, a kölcsönös elhatárolódások élesebbé, a hangnem ingerültebbé vált. Új stílus van terjedőben, durvább, mint a korábbi" - kesergett a Neue Zürcher Zeitung című tekintélyes lap szakértője. Claude Longchamp politológus pedig úgy fogalmazott: "Csupán egy párt kampányolt, a többi meg csak nézte... Olyan lényeges ügyekről, mint az atomerőművek további működtetése, a svájci Telekom privatizációja vagy a szociális kiadások tízszázalékos megnyirbálásának terve, senki sem beszélt".
A legutolsó közvélemény-kutatás azt mutatta, hogy a vasárnapi szavazás nyomán nem változnak meg gyökeresen az erőviszonyok. A svájciak bevándorlás és munkanélküliség miatti aggodalmát, a törvényes rend iránti ragaszkodását meglovagló populisták megőrzik vezető helyüket, a szociáldemokraták 21-22 százalékra számíthatnak, míg a liberális szabaddemokraták (FDP) és a kereszténydemokraták (CVP) egyaránt 15-15 százalékra. Érdekes fejlemény lehet viszont, ha a jelenleg 14 parlamenti hellyel rendelkező zöldek valóra tudják váltani az előrejelzéseket, és 10 százalékot megkaparintva netán igényt támasztanak a kormánytagságra.
Szavazásra 4,6 millióan jogosultak az alpesi országban. A voksolás levélben is megejthető, és nem szükséges egy pártra korlátozni a választást: tetszés szerinti listák is összeállíthatók.
Hajnali ámen: megállapodtak a reformszerződésről
A pokolba kívánják az európai álmot?
Előrehozott választások Lengyelországban? (hanganyag)
MTI