A jegybank elnöke úgy vélte, az infláció májusban olyan lesz, mint tavaly ilyenkor, vagyis 0,5 százalék, s hozzátette: reméli, hogy az első félévben nem haladja meg az 5,5, a második félévben az 1,5 százalékot. A jegybank célját az elnök abban jelölte meg, hogy az inflációt a tervezett 6-7 százalékos szinten tartsák. Kockázatot lát azonban abban, hogy a nemzetközi piac igen magas gabonaárai mellett Oroszország a tavalyi rossz termés miatt nem tud exportálni. Azt mondta, az idei termés átlagosnak ígérkezik, s a kormány július 1-jével meg szándékozik szüntetni a gabonára vonatkozóan tavaly augusztusban elrendelt exporttilalmat.
Ignatyev elmondta, hogy az orosz bankok hitelportfóliója egy év alatt 17 százalékkal nőtt, miközben a késedelmes törlesztések aránya csökken. Beszámolt arról, hogy az év első hónapjában az import 40 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, és úgy vélte, ez aggaszthatja a valutapiac szereplőit, mert a fizetési mérleg pozitív szaldójának csökkenéséhez és a rubel árfolyamának eséséhez vezethet.
A jegybank-elnök azt mondta, a rubel árfolyama várhatóan tovább ingadozik, és nem mutatkozik egyértelmű tendencia erősödése, vagy gyengülése irányába. Kijelentette, hogy elégedett a jelenlegi árfolyammal, s a jegybank egyelőre nem fontolgatja a sáv szélesítését. A Roszsztat - az orosz statisztikai hivatal - csütörtöki közlése szerint csökkent a GDP növekedési tempója: míg az első négy hónapban 3,9 százalékot tett ki, addig áprilisban 3,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
MTI