1p
Kora ősszel újabb államadósság csökkentő lépések várhatók - mondta Orbán Viktor, a szükséges lépéseket néhány héten belül ismertetni fogja a közvéleménnyel
Kora ősszel újabb államadósság csökkentő lépések várhatók - jelentette be a Kossuth Rádió reggeli műsorában a miniszterelnök. Orbán Viktor azt mondta: a szükséges lépéseket néhány héten belül ismertetni fogja a közvéleménnyel.

Orbán reményei szerint 2012-ben jó esetben 70 százalék alá csökken a GDP-arányos államadósság, ami a ciklus végére akár a 60 százalékos szint közelébe is süllyedhet. Az elmúlt hetekben világossá vált, hogy az európai gazdasági válságból nem lesz gyors kilábalás, az európai gazdaság komoly bajban van, éveket vesz igénybe, míg magára talál. Orbán Viktor azt mondta: az igazi gond az eladósodottság, de az európai országok nem tudnak olyan közös gazdaságpolitikát kialakítani, amely segítene csökkenteni a tartozások mértékét. Magyarországnak ezért a saját gazdaságpolitikai útját kell járnia.

A korábbi találgatások után az elmúlt napokban egyértelművé vált, hogy milyen lesz a válság természete, mostanra nyilvánvaló, hogy Európa, az európai gazdaság nagyon nagy bajban van, hosszú, nyolc-tíz évig tartó válságra kell számítani - jelentette ki a kormányfő. Orbán Viktor szerint nem is a növekedés megtorpanása a legnagyobb gond, hanem az eladósodás, amit az európai államok nem tudtak megfékezni, arra idén egyedül csak hazánk és Svédország lesz képes.

Látszik, hogy jó néhány tagország már soha nem fogja tudni visszafizetni az adósságát, ahogy kiderült az is, hogy a tagállamok nem képesek összehangolt gazdaságpolitikával felvenni a harcot ezzel a hatalmas adóssággal, ezért egyenként kell küzdeni. Biztosan lesznek, akik elbuknak, de Magyarország győztesként kerül majd ki a harcból. A görög útra biztosan nem szabad rásodródni – ismételte meg Orbán Viktor -, folytatni kell a már elkezdett munkát. A következő hetekben ezért a kormány – az eredeti menetrend szerint - újabb államadósság-csökkentő lépéseket jelent majd be.

Rövidtávú problémának tűnik, hogy az éves GDP-növekedés a várt 3 helyett 2 százalék körül valószínű, így nagyjából 100 milliárd forintos rést kell kitöltenie a kormánynak, amihez hozzájön, hogy az NGM még idén ősszel visszaadna 260 milliárd forintnyi áfát.
A magyar növekedés magasabb ma, mint az európai átlag, jó pályán van, nő a magyar gazdaság – mondta Orbán, aki nem is rövid távú költségvetés kezelését mondta a legfontosabbnak, ezt ugyanis „rutinból” megoldja a kormány, hanem az egész magyar gazdaság hosszabb távra tekintő megújulását, átszervezését. Ezt a kormányfő szerint tovább kell gyorsítani, az oktatás, az egészségügy, a közigazgatás, az önkormányzatok, a gazdasági támogatások rendszerének átszervezése sürgető, és semmiféle pazarlást nem engedhetünk meg magunknak.

A fogyasztás csökkenéséről szólva a miniszterelnök hangsúlyozta: az országban van munka, a magyar gazdaság jól teljesít, sok családnál több pénz is van most, mint egy évvel ezelőtt, azt azonban, hogy ezt mire költik - vásárolnak, takarékoskodnak, adósságot törlesztek - helyben kell eldönteni, ezek a kérdések nem emelhetők a kormányzati gazdaságpolitika rangjára. A kormányfő szerint egyébként az emberek ma többet takarítanak meg, ezt a pénzt pedig mindenképp érdemes lenne valahogy a gazdaság hasznára fordítani.


                                                                                                                                          Forrás: KSH/Privátbankár

A devizahitelesek sorsáról szólva, Simor András jegybankelnök nemrégiben nyilvánosságra került kijelentését kommentálva Orbán Viktor azt mondta, ezek a „bankárember” szavai, így gondolkodnak a bakárok, ezért is nem szabad őket a kormány közelébe engedni, ugyanis soha nem fogják megérteni, mit jelent például az, hogy senkit nem szabad az út szélén hagyni. Az biztos, hogy tanulni kell a hibákból ám ez a bankokra is vonatkozik, nekik is részt kell vállalni abból a teherből, amit a devizahiteles konstrukciók ma jelentenek, és éppen ez a veszteségmegosztás lesz az ősz egyik legfontosabb feladata, miközben az otthonvédelmi program is folytatódik, sőt, új elemekkel bővülhet.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG