A korábbi találgatások után az elmúlt napokban egyértelművé vált, hogy milyen lesz a válság természete, mostanra nyilvánvaló, hogy Európa, az európai gazdaság nagyon nagy bajban van, hosszú, nyolc-tíz évig tartó válságra kell számítani - jelentette ki a kormányfő. Orbán Viktor szerint nem is a növekedés megtorpanása a legnagyobb gond, hanem az eladósodás, amit az európai államok nem tudtak megfékezni, arra idén egyedül csak hazánk és Svédország lesz képes.
Látszik, hogy jó néhány tagország már soha nem fogja tudni visszafizetni az adósságát, ahogy kiderült az is, hogy a tagállamok nem képesek összehangolt gazdaságpolitikával felvenni a harcot ezzel a hatalmas adóssággal, ezért egyenként kell küzdeni. Biztosan lesznek, akik elbuknak, de Magyarország győztesként kerül majd ki a harcból. A görög útra biztosan nem szabad rásodródni – ismételte meg Orbán Viktor -, folytatni kell a már elkezdett munkát. A következő hetekben ezért a kormány – az eredeti menetrend szerint - újabb államadósság-csökkentő lépéseket jelent majd be.
Rövidtávú problémának tűnik, hogy az éves GDP-növekedés a várt 3 helyett 2 százalék körül valószínű, így nagyjából 100 milliárd forintos rést kell kitöltenie a kormánynak, amihez hozzájön, hogy az NGM még idén ősszel visszaadna 260 milliárd forintnyi áfát. |
A fogyasztás csökkenéséről szólva a miniszterelnök hangsúlyozta: az országban van munka, a magyar gazdaság jól teljesít, sok családnál több pénz is van most, mint egy évvel ezelőtt, azt azonban, hogy ezt mire költik - vásárolnak, takarékoskodnak, adósságot törlesztek - helyben kell eldönteni, ezek a kérdések nem emelhetők a kormányzati gazdaságpolitika rangjára. A kormányfő szerint egyébként az emberek ma többet takarítanak meg, ezt a pénzt pedig mindenképp érdemes lenne valahogy a gazdaság hasznára fordítani.
A devizahitelesek sorsáról szólva, Simor András jegybankelnök nemrégiben nyilvánosságra került kijelentését kommentálva Orbán Viktor azt mondta, ezek a „bankárember” szavai, így gondolkodnak a bakárok, ezért is nem szabad őket a kormány közelébe engedni, ugyanis soha nem fogják megérteni, mit jelent például az, hogy senkit nem szabad az út szélén hagyni. Az biztos, hogy tanulni kell a hibákból ám ez a bankokra is vonatkozik, nekik is részt kell vállalni abból a teherből, amit a devizahiteles konstrukciók ma jelentenek, és éppen ez a veszteségmegosztás lesz az ősz egyik legfontosabb feladata, miközben az otthonvédelmi program is folytatódik, sőt, új elemekkel bővülhet.
Privátbankár