A döntés azért keltett meglepetést, mert a kartell legnagyobb olajtermelő tagjának, Szaúd-Arábiának az olajipari minisztere, Ali bin Ibrahim an-Naimi a kedd este kezdődött tanácskozás előtt még úgy nyilatkozott: országa elégedett a piaci kínálattal, az erősödő dollár pedig segít kompenzálni az olajárak csökkenéséből fakadó veszteséget. Szavait úgy értelmezték, hogy Rijád szerint nem kell módosítani a kitermelési kvótát.
Az olajipari miniszterek szerda hajnalban véget ért öt órás tanácskozása után a kartell szóvivője viszont bejelentette: úgy döntöttek, hogy negyven napon belül visszatérnek a 2007. szeptemberi kvótához, amely összesen napi 28,8 millió hordós kitermelési szintet jelent. Sakob Helil algériai olajipari miniszter, az OPEC soros elnöke kérdésre válaszolva közölte, hogy ez a kitermelés napi 520 ezer hordós csökkentését jelenti idén júliushoz képest. A döntés hírügynökségi értékelés szerint kompromisszum eredménye, azt hivatott elérni, hogy a tagállamok elkerüljék az olajpiaci zavarokat és az olajárak túl nagy csökkenését.
A kőolaj ára idén július 11-én történelmi csúcsra, 147,27 dollárra emelkedett, azóta viszont mintegy 30 százalékkal esett; kedden öt hónapos mélypontra, hordónkénti 102 dollár alá esett az olajár. Az OPEC korábbi kitermelési összkvótája napi 29,67 millió hordó volt.
Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes átfogó együttműködést szorgalmazott az OPEC és a kartellen kívüli legnagyobb olajtermelő ország, Oroszország között a világ energiaigényének kielégítése érdekében. Szecsin, akinek személyében évek óta a legmagasabb rangú orosz tisztségviselő látogatott el az OPEC-értekezletre, közölte: az orosz-OPEC együttműködésre vonatkozó emlékeztető szövegtervezetét készülnek átadni az olajkartell elnökének és főtitkárának. Úgy vélte, hogy az együttműködés része lehetne, hogy az olajexportáló és -importáló országok számára egyaránt "stabil árképzési környezetet" alakítanának ki. Az OPEC tisztségviselői egyelőre nem reagáltak a javaslatra, a világ meghatározó olajtermelő országainak esetleges szorosabb együttműködése azonban valószínűleg aggodalmat kelt majd a legnagyobb importőr országokban, köztük az Egyesült Államokban.
Tovább zuhan az olajár: merről fúj a szél?
Műanyagot fogunk olcsón tankolni?
Visszakézből ad még egyet Gustav az olajpiacnak
Olajos kérdés: kiből mit hoz ki az árzuhanás?
MTI