"Végre a kormány is belátta a Nabucco prioritását"
A Fidesz szerint a Nabucco-konferencia üzenete, hogy a kormány is belátta a Nabucco-gázvezeték elsődlegességét - így értékelte a budapesti tanácskozást Balla Mihály, a Fidesz szakpolitikusa keddi sajtótájékoztatóján.
"A mai napnak az üzenete az, hogy a kormány is belátta az elmúlt néhány hónapban, hogy a Nabuccót elsődleges kérdésként kell kezelni a gázszállítás ügyében, és úgy gondolom, hogyha ebben kis lépéseket haladunk előre, akkor ebben Magyarországon (...) ötpárti konszenzus, ötpárti egyetértés is összehozható" - mondta a politikus. Hozzátette: ez az együttműködés ma már kialakult a Nabucco eseti bizottságban.
Szerinte kár volt, hogy az elmúlt egy-két évben olyan nyilatkozatok hangzottak el, amelyek nem egyértelműsítették a Nabucco-gázvezeték prioritását az európai gázszállításban. "Pont ezért örömmel (...) hallhattuk a miniszterelnök megnyitó beszédét a konferencián, hiszen mindez egybevágott azzal, amit a Fidesz már két éve, illetve az ellenzéki pártok már több mint egy éve hangoztatnak" - tette hozzá. Mint mondta, remélik, ez a fellángolás tovább tart és Magyarország is tevékenyebben vesz majd részt abban, hogy a kormányközi megállapodásról a mostani nyilatkozatban elfogadott határidőn belül, még ebben a félévben szülessen megállapodás az érintett országok között. Azt is remélik, hogy az Európai Tanács márciusi ülésén fontos napirendi pont lesz a Nabucco - mondta.
Balla Mihály szerint az elmúlt hetek világossá tették, hogy hatalmas kockázatot jelent Európa számára az Oroszországtól és Ukrajnától függő gázszállítás, hiszen ennek Közép-Európára, mintegy 140 millió emberre volt rossz hatása és nem tudni, hogy ez milyen gazdasági problémát jelent a jövőre nézve. A politikus szerint nem szabad engedni, hogy Közép-Európa monopolpiaci érdekeknek legyen kiszolgáltatva, ez közös európai felelősség.
Nabucco-csúcs: soha jobbkor nem lehetett volna
Ki mozdult a Nabucco a holtpontról
Utolsó egyeztetések a Nabucco-csúcs előtt
Gázvita: kinek kell benyújtani a számlát?
A Nabuccora van pénze az uniós bankoknak
MTI