Mint a két miniszter a találkozó után tartott közös sajtótájékoztatóján elmondta, a 12 tagú akciócsoport fele-fele arányban magyar és osztrák szakértőkből fog állni, tagjait jövő hét szerdáig megnevezik, és a testület az egyértelmű politikai megoldást tartalmazó javaslatait szeptember végéig elkészíti. Mindkét fél kinyilvánította azt a szándékát, hogy a problémára mihamarabb megoldást találjanak, ezért döntöttek az akciócsoport létrehozása mellett.
Fodor Gábor a megbeszélést - amely egyben első találkozója volt osztrák kollégájával - rendkívül hasznosnak és gyümölcsözőnek nevezte. Elmondta, hogy az akciócsoportba igyekeznek minden érintett felet bevonni, a miniszterek közvetlen feladata lesz a legmagasabb, minisztériumi szintű szakértők kijelölése, és a testületbe bevonják az érintett ausztriai (burgenlandi és stájerországi) tartományokat és a környezetvédőket is.
Az akciócsoport első ülését a tervek szerint még májusban megtartja, mégpedig a helyszínen, ahol a szennyeződés problémája fennáll. A magyar tárca az első ülésre az akciócsoport létrejötte után azonnal elküldi a meghívókat - mondta. A végső megoldási javaslatnak szeptemberig kell elkészülnie, és ebben természetesen felhasználják a már eddig is létező elképzeléseket, így a bécsi Műszaki Egyetem által kidolgozott megoldási javaslatot is.
A magyar miniszter elmondta, hogy a sikeres szerdai tárgyalás révén remény nyílt a probléma kétoldalú megoldására, és így nem kell az Európai Unióhoz fordulni, amiben ő személyesen - hangsúlyozta - mindig is bízott.
Josef Pröll örömét fejezte ki afelett, hogy sikerült elmozdulni a politikai érzelmektől a szakmai megoldás irányában. Hangsúlyozta, hogy Ausztria a Rába habzásának problémáját nagyon komolyan veszi, és igyekszik rá megfelelő megoldást találni.
Fodor: elfogyott a türelem
Az emberek mindennapjain változtatna Fodor
Fodor Gábor letette miniszteri esküjét
MTI