.jpg)
A további kiadáscsökkentést sürgető jegybanki kritikákra reagálva úgy fogalmazott: a lefaragásoknál egyrészt a társadalom tűrőképességét kell számba venni, másrészt az állam szolgáltatási kötelezettségének kell eleget tenni. A már megvalósított kiadáscsökkentést egy korábban kitűzött ambiciózus cél beteljesítésének tartja, példaként az elmúlt másfél évben a költségvetési intézményekben bekövetkezett létszámcsökkentést említette, másfél év alatt a 810 ezres alkalmazotti létszám 745 ezerre csökkent.
„Pénzügyminiszterként egyetértek a jegybankelnök álláspontjával, ugyanakkor parlamenti politikusként látom a korlátokat. Nem lennék sikeresebb tárcavezető, ha olyan kiadáscsökkentő javaslatokkal állnék elő, amelyeknek nem lenne meg a koalíciós támogatottsága” – mondta Veres, hangsúlyozva, hogy az viszont fontos, hogy a már meghozott intézkedéseknek legyen politikai támogatottsága is. A pénzügyminiszter szerint 2007-ben elmentek addig a határig, amíg a politikai megalapozottsága megvolt a döntéseknek, ráadásul a „kormányprogram meghúzta a keretet, amikor kimondta, hogy sem a nyugdíjakhoz, sem a szociális kiadásokhoz nem nyúlhatunk, csak átcsoportosításra van lehetőség.”
A miniszter fontosnak tartja, hogy 2002 óta az idei lesz az első év, amikor maradványtartási kötelezettséget nem érvényesít a kormány, tehát megvan a lehetőség a maradvány felhasználására, azonban nem biztos, hogy ez többletköltésként meg is fog nyilvánulni.
A GDP erőteljes visszaesését az államháztartási kiadások megnyirbálásával magyarázta Veres János a Gazdasági Rádiónak. Két dologgal nem számoltunk: a fagy- és aszálykárokkal sújtott mezőgazdaság visszaesésével, és az építőipar gyengébb teljesítményével – fogalmazott a pénzügyminiszter. Ez utóbbi visszaesést az uniós projektek beindulásának elhúzódásában látja. Az idei évi 2,2 százalékos GDP-növekedési prognózis 1,7 százalékosra csökkentésében szerepe van annak is, hogy a szeptemberi óraszámemelés hatásaként létrejött foglalkoztatotti létszámcsökkenés az utolsó negyedévben jelentkezik majd az önkormányzati oktatásban.
A jövő évi növekedési várakozások 2,6%-ról 2,8%-ra emelésének indokai között említette, hogy az idei alacsonyabb bázishoz ugyanolyan nagyságú növekedés eleve statisztikai többletet jelent, és bíznak abban is, hogy a mezőgazdaságban nem következik be az, ami az idén. Ehhez jön még építőipar gyorsuló növekedése az uniós projektek beindulásával párhuzamosan, és az újrainduló autópálya-építések hatása is érezhető lesz.
A 2009-es növekedés egyik motorja az lesz, hogy lecsökkentjük az államháztartás hiányát, így 2006-hoz képest 2009-re 1300 milliárd forinttal kevesebbet fog kérni hitelként az állam önmaga finanszírozására, ezt a pénzt a cégek, a vállalkozások felhasználhatják növekedésükhöz.
Az eddigi kiigazításról elismerően szólt a jegybankelnök is a szerdai kormányülésen – mondta Veres, aki „óvatosan fogalmazva” megjegyezte, hogy „egy gazdaságot erősen visszafog az, ha egyszerre van monetáris és fiskális szigor.” Magyarországon mostanában ilyen időszak van – tette hozzá. „A fiskális szigorból nem engedünk, jövőre 2 százalékponttal tovább csökkenthetjük a hiányt” – mondta a miniszter, aki hangsúlyozottan nem kormányálláspontot megfogalmazva azt mondta, az elmúlt háromnegyed évben a kormány a maga fiskális szigorával megteremtette a lehetőséget, hogy a jegybank - ha más feltételek is adottak – csökkentse az alapkamatot.
„Két ilyen kamatcsökkentés bekövetkezett, de az év elején én személy szerint az elemzőkkel együtt többet vártam, 7 százalékos kamatszinttel számoltam az év végéig” – mondta Veres. A pénzügyminiszter arra a kérdésre, hogy egy év múlva milyen kamatszinttel számol, azt mondta: azon elemzők véleményét osztja, akik szerint akár egy százalékponttal is csökkenhet jövő decemberig a kamatszint.
A beszélgetés ma 18 órától hallható a Gazdasági Rádióban.
Hallgassa meg a beszélgetést! 1. rész
Hallgassa meg a beszélgetést! 2. rész
Veres vadonatúj számai: van még lejjebb is?
Egy darabig ne álmodjon adócsökkentésről
.A magyarok elkezdtek rendesen adózni?
Veres: Megalapozza jólétünket a 2008-as büdzsé (hanganyag)
Gazdasági Rádió