1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy ország gazdasági növekedését erősen visszafogja, ha egyszerre van jelen a monetáris és fiskális szigor – mondta Veres János a Gazdasági Rádió Nap Vendége műsorában.
Egy ország gazdasági növekedését erősen visszafogja, ha egyszerre van jelen a monetáris és fiskális szigor – mondta Veres János pénzügyminiszter a Gazdasági Rádió Nap Vendége műsorában. A pénzügyminiszter a fiskális szigor fennmaradását ígérte 2008-ban, és jövő év végéig ennek következtében akár egy százalékpontos kamatcsökkentést is elképzelhetőnek tart.

Az év utolsó hónapjaiban is fennmarad az év közben megfigyelhető kedvező trend, hogy valamivel több adó- és járulékbevétel folyt be, és valamivel kisebb az államháztartás kiadása is - indokolta Veres János, hogy az aktualizált konvergencia programban miért csökkentették az idei évi GDP-hez mért hiánymutatót 6,4-ról 6,2 százalékra. A miniszter azt mondta, a 2007-es hiánycsökkenés összetevője nagyjából fele-fele arányban a bevételek növekedése és a kiadások csökkentése lesz, a következő évben viszont már a kiadáscsökkentés kap nagyobb szerepet.

A további kiadáscsökkentést sürgető jegybanki kritikákra reagálva úgy fogalmazott: a lefaragásoknál egyrészt a társadalom tűrőképességét kell számba venni, másrészt az állam szolgáltatási kötelezettségének kell eleget tenni. A már megvalósított kiadáscsökkentést egy korábban kitűzött ambiciózus cél beteljesítésének tartja, példaként az elmúlt másfél évben a költségvetési intézményekben bekövetkezett létszámcsökkentést említette, másfél év alatt a 810 ezres alkalmazotti létszám 745 ezerre csökkent.

„Pénzügyminiszterként egyetértek a jegybankelnök álláspontjával, ugyanakkor parlamenti politikusként látom a korlátokat. Nem lennék sikeresebb tárcavezető, ha olyan kiadáscsökkentő javaslatokkal állnék elő, amelyeknek nem lenne meg a koalíciós támogatottsága” – mondta Veres, hangsúlyozva, hogy az viszont fontos, hogy a már meghozott intézkedéseknek legyen politikai támogatottsága is. A pénzügyminiszter szerint 2007-ben elmentek addig a határig, amíg a politikai megalapozottsága megvolt a döntéseknek, ráadásul a „kormányprogram meghúzta a keretet, amikor kimondta, hogy sem a nyugdíjakhoz, sem a szociális kiadásokhoz nem nyúlhatunk, csak átcsoportosításra van lehetőség.”

A miniszter fontosnak tartja, hogy 2002 óta az idei lesz az első év, amikor maradványtartási kötelezettséget nem érvényesít a kormány, tehát megvan a lehetőség a maradvány felhasználására, azonban nem biztos, hogy ez többletköltésként meg is fog nyilvánulni.

A GDP erőteljes visszaesését az államháztartási kiadások megnyirbálásával magyarázta Veres János a Gazdasági Rádiónak. Két dologgal nem számoltunk: a fagy- és aszálykárokkal sújtott mezőgazdaság visszaesésével, és az építőipar gyengébb teljesítményével – fogalmazott a pénzügyminiszter. Ez utóbbi visszaesést az uniós projektek beindulásának elhúzódásában látja. Az idei évi 2,2 százalékos GDP-növekedési prognózis 1,7 százalékosra csökkentésében szerepe van annak is, hogy a szeptemberi óraszámemelés hatásaként létrejött foglalkoztatotti létszámcsökkenés az utolsó negyedévben jelentkezik majd az önkormányzati oktatásban.

A jövő évi növekedési várakozások 2,6%-ról 2,8%-ra emelésének indokai között említette, hogy az idei alacsonyabb bázishoz ugyanolyan nagyságú növekedés eleve statisztikai többletet jelent, és bíznak abban is, hogy a mezőgazdaságban nem következik be az, ami az idén. Ehhez jön még építőipar gyorsuló növekedése az uniós projektek beindulásával párhuzamosan, és az újrainduló autópálya-építések hatása is érezhető lesz.

A 2009-es növekedés egyik motorja az lesz, hogy lecsökkentjük az államháztartás hiányát, így 2006-hoz képest 2009-re 1300 milliárd forinttal kevesebbet fog kérni hitelként az állam önmaga finanszírozására, ezt a pénzt a cégek, a vállalkozások felhasználhatják növekedésükhöz.

Az eddigi kiigazításról elismerően szólt a jegybankelnök is a szerdai kormányülésen – mondta Veres, aki „óvatosan fogalmazva” megjegyezte, hogy „egy gazdaságot erősen visszafog az, ha egyszerre van monetáris és fiskális szigor.” Magyarországon mostanában ilyen időszak van – tette hozzá. „A fiskális szigorból nem engedünk, jövőre 2 százalékponttal tovább csökkenthetjük a hiányt” – mondta a miniszter, aki hangsúlyozottan nem kormányálláspontot megfogalmazva azt mondta, az elmúlt háromnegyed évben a kormány a maga fiskális szigorával megteremtette a lehetőséget, hogy a jegybank - ha más feltételek is adottak – csökkentse az alapkamatot.

„Két ilyen kamatcsökkentés bekövetkezett, de az év elején én személy szerint az elemzőkkel együtt többet vártam, 7 százalékos kamatszinttel számoltam az év végéig” – mondta Veres. A pénzügyminiszter arra a kérdésre, hogy egy év múlva milyen kamatszinttel számol, azt mondta: azon elemzők véleményét osztja, akik szerint akár egy százalékponttal is csökkenhet jövő decemberig a kamatszint.

A beszélgetés ma 18 órától hallható a Gazdasági Rádióban.

Hallgassa meg a beszélgetést! 1. rész
Hallgassa meg a beszélgetést! 2. rész

Veres vadonatúj számai: van még lejjebb is?
Egy darabig ne álmodjon adócsökkentésről
.A magyarok elkezdtek rendesen adózni?
Veres: Megalapozza jólétünket a 2008-as büdzsé (hanganyag)

Gazdasági Rádió

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG