A RAND amerikai kutatóintézet a héten bemutatott új tanulmánya szerint a következő másfél évtizedben India jelentős mértékben növelheti versenyképességét Kínával szemben, igaz, technológiai és gazdasági téren továbbra is lemarad majd Pekingtől. A több mint 130 oldalas elemzés demográfiai, makroökonómiai, tudományos-technológiai, valamint védelmi kiadási-beszerzési szempontok alapján vizsgálja a két ázsiai országot, és a jelenlegi trendeket alapul véve vázolja az előttük álló fejlődési utat 2025-ig.
Kína átveri a világot? Peking megtiltotta a rohamléptekben fejlődő városoknak a kötvénykibocsátást, így maradt a kreatív könyvelés. Elképesztő ütemben fejlődnek a kínai metropoliszok - a városi önkormányzatok kiadási oldalán mégis alig könyvelnek el beruházásokat, papíron még hitelt is alig vesznek fel ezek a városok. Ha a lufi kidurran, a kínai fejlődés évtizedekre behúzza a kéziféket. Bővebben>> |
A kínai társadalom öregszik, Indiában rengeteg a fiatal
A népesedési folyamatokat tekintve egyértelmű India hosszú távú előnye. A két ország lakossága 2025-ben egyenlítődik ki, 1,4 milliárd fő környékén, a kínaiak száma 2032-ben tetőzik majd, míg az indiai lakosság legalább 2050-ig tovább gyarapszik. A munkaképes korú lakosság arányát illetően India 2028-ban hagyja le keleti szomszédját, s ezt követően is tovább növeli majd előnyét, köszönhetően a fiatal korosztály lakosságon belüli magas arányának. Kínában ekkorra súlyos gonddá válik az elöregedő társadalom, a megfelelő nyugdíjrendszer biztosítása, növekvő egészségügyi kiadások és az egy-gyermek politika következtében egyre növekvő nemek közti aránytalanság.
Makroökonómiai szempontból inkább hasonló jövő vár a két országra: az elemzés 2020-2025 közt India számára évente átlagos 5,6, Kína számára évente átlagos 5,7 százalékos gazdasági növekedést becsül. Kína össz-GDP-je ugyanakkor továbbra is jóval meghaladja majd Indiáét, a 2020-as években a különbség évi 4.400 milliárd dollár lehet.
A kutatás-fejlesztésre (k+f) mindkét ország nagy hangsúlyt fektet, s ez a trend minden valószínűség szerint folytatódik a jövőben is. Tudományos-technológiai téren Kína vezet: a kutatók, tudományos és mérnöki diplomák arányát illetően, a bejegyzett szabadalmak és a tudományos publikációk számának terén is jóval megelőzve Indiát. Kína - az Egyesült Államok és Japán után - bronzérmes a k+f-re fordított nettó kiadásokat illetően, s az üzleti célú kutatás-fejlesztésre is kiemelt figyelmet fordít. A jelenlegi, 12. ötéves terv (2011-2015) célkitűzése éves szinten a GDP 2,2 százalékát k+f-re fordítani, a tízezer főre jutó szabadalmak számát pedig 3,3-re emelni.
Fordulópont előtt: gondban a szociális rendszerek Európában, sőt Kínában is egyre nagyobb gondot okoz a szociális rendszerek fenntarthatósága szempontból a társadalom öregedése. Részletek>>
Nagy előny a rugalmas politikai és gazdasági rendszer
A védelmi célú kiadások és beszerzések terén a RAND elemzői a fennálló nagyságrendi különbség fennmaradását valószínűsítik. Eszerint vásárlóerő-paritáson számolva és rögzített nagyságú GDP-arányos kiadást alapul véve India 2025-ben 242 milliárd dollár körüli összeget fordíthat védelmi kiadásokra, Kína háromszor ennyit. Beszerzésekre Új-Delhi 186 milliárd dollárt költhet majd, egynegyedét annak, amennyit Peking.
Bár sok téren második marad, a jelenlegi trendeket és folyamatokat alapul véve a következő években Indiának komoly esélye van rá, hogy Kínával szembeni versenyképességét növelje. Az ország igazi előnye a nyitottabb és rugalmasabb politikai és gazdasági rendszere, mely lehetővé teszi a szükséges változtatásokat, kiigazításokat, ezzel pedig a kínainál jóval kedvezőbb környezetet teremt a vállalkozások és innovációk számára - vonják le a végkövetkeztetést a tanulmány készítői.
MTI, Privátbankár