1p
Rontott az idei és a következő évre vonatkozó világgazdasági GDP-növekedési becslésén az amerikai bankház, a Morgan Stanley
Rontott az idei és a következő évre vonatkozó világgazdasági GDP-növekedési becslésén az amerikai bankház, a Morgan Stanley.

Rontott az idei és a következő évre vonatkozó világgazdasági GDP-növekedési becslésén az amerikai bankház, a Morgan Stanley, miután tájékoztatása szerint az euróövezeti államok és Amerika is "vészesen közel került" a recesszióhoz. A bank új előrejelzése szerint az idén 3,9 százalékkal, míg 2012-ben 3,8 százalékkal bővülhet a világgazdaság. Korábban rendre 4,2 százalékos, illetve 4,5 százalékos növekedést várt a szervezet.

A Morgan Stanley számításai szerint a fejlett piacokon az idén és jövőre is 1,5 százalékkal nőhet a GDP a korábbi, rendre 1,9 százalékos, illetve 2,4 százalékos becsléssel szemben.

A fejlett piacok gyengélkedése kihat az eddig jobban teljesítő fejlődő piacok növekedésére is, ahol az idén 6,4 százalékos növekedésre lehet számítani az előző évi 7,8 százalékos bővülés után. Így a világ összes GDP-növekedésének mintegy 80 százalékát adják a fejlődő piacok, amelyek jelenleg a világpiaci GDP 50 százalékát termelik meg.

Joachim Fels, a Morgan Stanley világgazdasági elemzőcsoportjának vezetője a bankház elemzésében úgy fogalmaz: "felülvizsgált előrejelzéseink azt mutatják, hogy az Egyesült Államok és az euróövezet is vészesen került ahhoz, hogy 6-12 hónapon belül recesszióba kerül, azaz két egymást követő negyedévben csökken a GDP".

Nem recesszió, csak gyenge növekedés?

Gyenge növekedés várható a második félévben az Egyesült Államok gazdaságában, újabb recessziótól azonban nem kell tartani a Conference Board gazdaságkutató intézet felmérése szerint. 
 
Az intézet összetett konjunktúramutatója (Leading Economic Index - LEI) 0,5 százalékkal 115,8 pontra emelkedett júliusban. Elemzők 0,2 százalékos javulást vártak.

A következő 3-6 hónapban várható folyamatokat jelző index májusban és júniusban is javult, de még így is arra utal, hogy a gazdaság nem bővül eléggé ahhoz, hogy érdemben csökkenjen a munkanélküliség. "A növekedési ütem szerény, és nemigen mutatkoznak gyorsulásra utaló jelek" - mondta Ken Goldstein, az intézet szakértője. A hónapról hónapra egy kicsit mégis emelkedő index azonban azt jelzi, hogy a világ legnagyobb gazdasága nem zuhan ismét recesszióba, az ősszel és télen szerény mértékű bővülés várható - tette hozzá.

A Morgan Stanley ugyanakkor hangsúlyozza, hogy nem ez az elsődleges forgatókönyvük, mivel a vállalati szektor továbbra is egészséges, illetve a csökkenő infláció javít a fogyasztók költekezését visszavető nyomáson. Ennek következményeként a jegybankok tovább enyhíthetnek monetáris politikájukon - vélik a bank elemzői.

Mindeközben azonban egyre nagyobb kockázatok hatnak a pénzpiacok egyensúlyára, mivel negatív visszacsatolási mechanizmust gerjeszt az, hogy az euróövezet két legnagyobb gazdasága alig növekedett a második negyedévben. Így felmerül a kérdés, hogy mennyiben képes Németország és Franciaország vezetni a közös valuta térségének kilábalását a válságból - hívják fel a figyelmet.

Az elemzés szerint mindebből adódóan megnő a teher az európai politikai vezetőkön, akik már eddig sem tudtak világos választ adni az adósságválság jelentette kihívásokra. A további politikai huzavona és a konkrét lépések hiánya újabb, a gyengébb gazdasági lábakon álló gazdaságok ellen irányuló pénzpiaci támadásokhoz, illetve a fogyasztói és üzleti hangulat romlásához vezethet - teszik hozzá.

Az amerikai gazdaságról az elemzők kijelentik, hogy a magas munkanélküliség, az adósságplafon körüli káros politikai csata, valamint az értékpapírpiacok zuhanása 30 éves mélypontra taszították az amerikai üzleti bizalmat.
A Morgan Stanley szerint a világgazdasági növekedési kilátásokat az is rontja, hogy Amerika és az európai államok is megszorításokra kényszerülnek a pénzpiaci bizalom megtartása érdekében.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG