Vészfék, hátramenet: zuhan az olaj- és az arany ára
Az árakat az év eleji spekuláció elmúltával fékezik a hosszabb távú kilátások. Az utóbbi időben az amerikai kereskedelmi minisztérium, az OPEC és legutóbb a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) egyaránt a kereslet korábban vártnál kisebb növekedését jósolta erre az évre, a világgazdasági növekedés bizonyosra vehető lassulása miatt. Az OPEC a múlt heti, pénteki miniszteri értekezletén nem változtatott a kvótakötelezett tagországok termelési összkvótáján. A tél elmúltával, márciusban a hivatalos termelési plafon csökkentése lehetséges a piaci helyzet alapján, mondták a szervezet illetékesei korábban hírügynökségeknek.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, márciusi határidőre szerda reggel hordónként (159 liter) 87,77 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 64 centtel olcsóbb a keddi New York-i zárónál.
Szerda reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 889,60 dollár volt Londonban azonnalra vételi oldalon, 2,75 dollárral drágább, mint kedden későn. Múlt hét végén, pénteken napközben 936,50 dolláron, új rekordot ért el Londonban. Január 3-a óta hágott újabb és újabb csúcsokra az arany ára - főleg a dollár gyengeségére játszó nemzetközi spekuláció miatt -, január 3-án 869,05 dolláron kezdte a mostani sorozatot. Az előző rekordsorozata 1980. január 21-én fejeződött be 850 dolláron, az mai áron körülbelül 2200 dollárnak felel meg.
Elemzők szerint a múlt hét végéig tartott áremelkedés színtiszta spekuláció volt, ugyanis a világ tényleges, fizikai aranykereslete csökken. A londoni GFMS Ltd. fémpiaci tanácsadó cég becslése szerint az ipari aranykereslet az idei első félévben várhatóan 20 százalékkal visszaesik, miután tavaly 12,3 százalékkal 3278 tonnára nőtt. Aranykereskedők máris jelzik, hogy Indiában, amely a legnagyobb aranyfogyasztó a világon, csökken az import, a behozatal az idén 25 százalékkal kevesebb lehet a tavalyinál. A japán, a dél-afrikai, a dél-amerikai, a kínai, a német és svájci kiskereskedelmi piacon is jóval elmarad a kereslet a kínálattól, nem utolsó sorban a mértéken felüli drágaság miatt.
Gyengébben muzsikált a BP, mint várták volna
OPEC: maradt a plafon
MTI