.jpg)
Clinton és Obama is tisztában van azzal, hogy az eldurvuló hangnem egyikük érdekét sem szolgálja. A CNN hírtelevízió által rendezett másfél órás vita során mindketten kiemelték, hogy nézeteikben több a hasonlóság mint a különbség.
A két szenátor még csak fel sem emelte hangját. A találkozó szívélyesnek volt nevezhető a demokrata aspiránsok előző, dél-karolinai vitájához képest, ahol Clinton és Obama többször is ingerülten, hevesen gesztikulálva próbálta legyűrni a másikat. Az összhang azonban látszólagos: George Bush elnök hétfői uniós évértékelő beszéde előtt a washingtoni kongresszusban a két szenátor nem is üdvözölte egymást.
"Hillary Clinton barátja voltam, és az is maradok a kampány után is" - mondta Obama, aki az első fekete elnök lenne. Clinton, aki az első nő elnök szerepére vágyik, úgy fogalmazott, hogy mindketten ugyanarra törekednek, meg akarják változtatni az országot.
A Kodak Színházban - az Oscar-díjkiosztó gála helyszínén - Clinton és Obama udvarias, ám kemény hangú vitájában az egyik fő ütközési pont az iraki háború volt. Obama hangsúlyozta: az ő helyes ítélőképességét tükrözi, hogy Clintonnal szemben kezdetektől fogva ellenezte az inváziót. Clinton viszont azt mondta, mindig józanul mérlegelt, a tapasztalat az ő oldalán van.
Clinton hangsúlyozta: Obamával ellentétben ő úgy reformálná meg az egészségügyet, hogy mindenki biztosítást kapjon, a jelenleg nem biztosított 47 millió amerikai is. Obama kiemelte, hogy elképzelése szerint bárki biztosításhoz juthatna, aki szeretne, ő a költségek csökkentését helyezi a középpontba.
Obama bírálta Clintont, amiért az az utóbbi hetekben több kérdésben változtatta álláspontját. Példaként hozta fel, hogy a New York-i szenátor asszony először ellenezte, hogy az illegális bevándorlók jogosítványt kaphassanak, most már támogatja. Clinton azzal vágott vissza, hogy ő már akkor kezdeményezte a bevándorlási törvény reformját, amikor Obama még be sem jutott a szenátusba.
Az illinois-i szenátor kifejtette: tiszteli Clinton eredményeit, de szerinte ő rendelkezik azokkal a képességekkel, amelyekre az ország következő elnökének szüksége van. Bill Clinton felesége derültséget okozva azt mondta: egy Clintonra volt szükség az első Bush után a Fehér Ház rendbetételéhez, egy újabb Clinton kell a második Bush után is.
.
A Gallup legfrissebb felmérése szerint Barack Obama minden korábbinál jobban megközelítette riválisa népszerűségét: 39 százalékos a támogatottsága Clinton 43 százalékával szemben. A volt first lady azt reméli, hogy a sorsdöntő "cunami keddig" meg tudja tartani előnyét, Obama azért küzd, hogy megelőzze versenytársát.
Az eddigi előválasztások során Obama és Clinton kiegyenlített eredményt ért el: előbbi Iowában és Dél-Karolinában nyert, utóbbi New Hampshire-ben és Nevadában szerzett győzelmet.
A közvetlenül egymás mellett ülő két szenátornak arra a felvetésre is válaszolni kellett: sokan álompárosnak tartják őket, elképzelhető-e, hogy együtt, elnök- és alelnökjelöltként induljanak a novemberi választáson.
Kalifornia kiüti Obamát?
"Méltatlan Bill Clintonhoz az agresszív kampány"
Obama: keresztény vagyok, nem terrorista!
Faji kérdés? Kiegyeztek
A hideg futkoshat Hillaryn: Kerry Obamát pártolja
MTI