1p
Cáfolta a kormányszóvivő azt a mai sajtóinformációt, miszerint a most távozó miniszterek és a miniszterelnök megússza a vagyonosodási vizsgálatot
Szollár Domokos az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: Bajnai Gordon levélben kérte a kormány tagjait érintő vagyonosodási vizsgálat mielőbbi megkezdését az Állami Számvevőszéktől (ÁSZ).

A Magyar Nemzet pénteken arról írt - ahogyan azt mi is közöltük -, hogy bár az Országgyűlés két évvel ezelőtt felkérte az akkori kabinetet egy olyan végrehajtható törvény kimunkálására, amely elrendeli a leköszönő kormánytagok vagyonosodási vizsgálatát, a jogszabály sem a Gyurcsány-, sem a Bajnai-érában nem készült el.

A kormányszóvivő kommünikéjében azonban hangsúlyozta, a cikk állításaival szemben a kormány álláspontja egyértelmű: a miniszterelnök, a miniszterek és a többi állami vezető a hatályos törvényi szabályoknak megfelelően aláveti magát az ÁSZ által végzett vagyongyarapodási vizsgálatnak, ahhoz minden szükséges adatot, nyilatkozatot, hozzájárulást megad.

E hozzájárulások birtokában az ÁSZ akadálytalanul folytathatja le a vagyongyarapodás vizsgálatát, már csak azért is, mert ennek elvégzésére törvény kötelezi - tette hozzá.

Szollár Domokos közölte, hogy a miniszterelnök pénteken levélben fordult Csapodi Pálhoz, az ÁSZ elnökének hatáskörét gyakorló főtitkárhoz annak érdekében, hogy a vagyongyarapodási vizsgálat az új kormány megalakulása után mielőbb megkezdődhessen.

A kormányszóvivő felidézte, hogy a kabinet az állami vezetők vagyoni helyzetének átláthatósága érdekében 2007-ben olyan javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek, amely elrendelte, hogy a miniszterelnök, a miniszterek, az államtitkárok és a szakállamtitkárok esetében az ÁSZ az APEH útján a megbízatás megszűnésekor, illetve a megbízatás alatt ötévente folytasson le vagyongyarapodási vizsgálatot.

A Fidesz képviselője, Répássy Róbert az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának 2007. október 29-i ülésén javasolta, hogy az ÁSZ maga, az APEH közreműködése nélkül végezze az állami vezetők vagyongyarapodási vizsgálatát. "A széles körű konszenzusra való törekvés jegyében" a kormány és a kormánypártok ezt a felvetést elfogadták - írta Szollár Domokos, megjegyezve, hogy "ugyancsak Répássy Róbert volt az, aki az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának 2010. február 10-i ülésén – két évvel korábbi álláspontját megváltoztatva – az állami vezetők vagyongyarapodási vizsgálatának megszüntetésére tett javaslatot, és nem támogatta az Állami Számvevőszéknek a szabályozás pontosítására vonatkozó javaslatát".

ÁSZ: nem egyszerű

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nem kapta meg azt a levelet, amelyben Bajnai Gordon miniszterelnök a leköszönő kormány tagjait érintő vagyonosodási vizsgálat mielőbbi megkezdését kérte - közölte a szervezet pénteken az MTI-vel. Az ÁSZ szerint - a kormány álláspontjával ellentétben - továbbra sem hárultak el a vagyongyarapodási vizsgálat akadályai.

Az ÁSZ MTI-hez eljuttatott közleménye leszögezi, hogy a számvevőszék a vonatkozó törvény alkalmazhatatlansága miatt eddig egyetlen vagyongyarapodási vizsgálatot sem végezhetett, "adóhatóság nem lévén adóhiányt sem állapított meg", és a törvény megváltoztatásáig vizsgálatot nem is kezdhet.

Emlékeztettek arra: az Országgyűlés 2008 elején fogadta el az állami vezetők javadalmazásának átláthatóságához szükséges egyes törvénymódosításokról szóló törvényt, miszerint a számvevőszék ötévente vagy a vezetői megbízás megszűnése után haladéktalanul végez vagyongyarapodási vizsgálatot.

Az Állami Számvevőszéknek azonban nem volt módja arra, hogy a javaslattal kapcsolatos véleményét kifejtse, így csak a törvény elfogadása után tudta jelezni a kormánynak és az Országgyűlésnek, az új szabályozás "annak fogyatékosságai miatt" nem hajtható végre, ezért módosítani kell - olvasható az ÁSZ közleményben. Az Állami Számvevőszék 2007-es tevékenységéről szóló jelentés elfogadásáról rendelkező országgyűlési határozat felkérte a kormányt, hogy módosítsa a vagyongyarapodási vizsgálattal kapcsolatos szabályozást.

Az ÁSZ kidolgozta a törvénymódosításra vonatkozó javaslatait és megküldte őket a törvényt előkészítő Miniszterelnöki Hivatalnak, a kormány azonban nem tett eleget az országgyűlési határozatban foglalt feladatának - írja a számvevőszéki a közlemény.

Az ÁSZ javaslatát végül az Országgyűlés Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága tárgyalta meg, majd bizottsági önálló indítványt nyújtott be a törvény azon paragrafusának hatályon kívül helyezésére, amely szerint a vagyongyarapodási vizsgálatot az Állami Számvevőszék végzi el. Az Országgyűlés a ciklus utolsó ülésnapjára tervezte a törvény megvitatását, ez azonban elmaradt - áll a közleményben.

Az Országgyűlés február 22-i tárgyalta volna a törvénymódosítást, amely az ÁSZ-tól ismét az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalhoz (APEH) helyezte volna vissza az állami vezetők és hozzátartozóik vagyongyarapodásának vizsgálatát. Az előterjesztést a szocialisták kezdeményezésére vették le a parlament napirendjére.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG