A Magyar Nemzet pénteken arról írt - ahogyan azt mi is közöltük -, hogy bár az Országgyűlés két évvel ezelőtt felkérte az akkori kabinetet egy olyan végrehajtható törvény kimunkálására, amely elrendeli a leköszönő kormánytagok vagyonosodási vizsgálatát, a jogszabály sem a Gyurcsány-, sem a Bajnai-érában nem készült el.
A kormányszóvivő kommünikéjében azonban hangsúlyozta, a cikk állításaival szemben a kormány álláspontja egyértelmű: a miniszterelnök, a miniszterek és a többi állami vezető a hatályos törvényi szabályoknak megfelelően aláveti magát az ÁSZ által végzett vagyongyarapodási vizsgálatnak, ahhoz minden szükséges adatot, nyilatkozatot, hozzájárulást megad.
E hozzájárulások birtokában az ÁSZ akadálytalanul folytathatja le a vagyongyarapodás vizsgálatát, már csak azért is, mert ennek elvégzésére törvény kötelezi - tette hozzá.
Szollár Domokos közölte, hogy a miniszterelnök pénteken levélben fordult Csapodi Pálhoz, az ÁSZ elnökének hatáskörét gyakorló főtitkárhoz annak érdekében, hogy a vagyongyarapodási vizsgálat az új kormány megalakulása után mielőbb megkezdődhessen.
A kormányszóvivő felidézte, hogy a kabinet az állami vezetők vagyoni helyzetének átláthatósága érdekében 2007-ben olyan javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek, amely elrendelte, hogy a miniszterelnök, a miniszterek, az államtitkárok és a szakállamtitkárok esetében az ÁSZ az APEH útján a megbízatás megszűnésekor, illetve a megbízatás alatt ötévente folytasson le vagyongyarapodási vizsgálatot.
A Fidesz képviselője, Répássy Róbert az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának 2007. október 29-i ülésén javasolta, hogy az ÁSZ maga, az APEH közreműködése nélkül végezze az állami vezetők vagyongyarapodási vizsgálatát. "A széles körű konszenzusra való törekvés jegyében" a kormány és a kormánypártok ezt a felvetést elfogadták - írta Szollár Domokos, megjegyezve, hogy "ugyancsak Répássy Róbert volt az, aki az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának 2010. február 10-i ülésén – két évvel korábbi álláspontját megváltoztatva – az állami vezetők vagyongyarapodási vizsgálatának megszüntetésére tett javaslatot, és nem támogatta az Állami Számvevőszéknek a szabályozás pontosítására vonatkozó javaslatát".
ÁSZ: nem egyszerű
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nem kapta meg azt a levelet, amelyben Bajnai Gordon miniszterelnök a leköszönő kormány tagjait érintő vagyonosodási vizsgálat mielőbbi megkezdését kérte - közölte a szervezet pénteken az MTI-vel. Az ÁSZ szerint - a kormány álláspontjával ellentétben - továbbra sem hárultak el a vagyongyarapodási vizsgálat akadályai.
Az ÁSZ MTI-hez eljuttatott közleménye leszögezi, hogy a számvevőszék a vonatkozó törvény alkalmazhatatlansága miatt eddig egyetlen vagyongyarapodási vizsgálatot sem végezhetett, "adóhatóság nem lévén adóhiányt sem állapított meg", és a törvény megváltoztatásáig vizsgálatot nem is kezdhet.
Emlékeztettek arra: az Országgyűlés 2008 elején fogadta el az állami vezetők javadalmazásának átláthatóságához szükséges egyes törvénymódosításokról szóló törvényt, miszerint a számvevőszék ötévente vagy a vezetői megbízás megszűnése után haladéktalanul végez vagyongyarapodási vizsgálatot.
Az Állami Számvevőszéknek azonban nem volt módja arra, hogy a javaslattal kapcsolatos véleményét kifejtse, így csak a törvény elfogadása után tudta jelezni a kormánynak és az Országgyűlésnek, az új szabályozás "annak fogyatékosságai miatt" nem hajtható végre, ezért módosítani kell - olvasható az ÁSZ közleményben. Az Állami Számvevőszék 2007-es tevékenységéről szóló jelentés elfogadásáról rendelkező országgyűlési határozat felkérte a kormányt, hogy módosítsa a vagyongyarapodási vizsgálattal kapcsolatos szabályozást.
Az ÁSZ kidolgozta a törvénymódosításra vonatkozó javaslatait és megküldte őket a törvényt előkészítő Miniszterelnöki Hivatalnak, a kormány azonban nem tett eleget az országgyűlési határozatban foglalt feladatának - írja a számvevőszéki a közlemény.
Az ÁSZ javaslatát végül az Országgyűlés Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága tárgyalta meg, majd bizottsági önálló indítványt nyújtott be a törvény azon paragrafusának hatályon kívül helyezésére, amely szerint a vagyongyarapodási vizsgálatot az Állami Számvevőszék végzi el. Az Országgyűlés a ciklus utolsó ülésnapjára tervezte a törvény megvitatását, ez azonban elmaradt - áll a közleményben.
Az Országgyűlés február 22-i tárgyalta volna a törvénymódosítást, amely az ÁSZ-tól ismét az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalhoz (APEH) helyezte volna vissza az állami vezetők és hozzátartozóik vagyongyarapodásának vizsgálatát. Az előterjesztést a szocialisták kezdeményezésére vették le a parlament napirendjére.
MTI