.jpg)
A szükséges változtatást indokolja, hogy jelenleg egy 185 ezer forintos havi bruttó bér összes bérköltsége 248 ezer forint, a nettó munkabér pedig ennek 47 százaléka, 116 ezer forint. A VOSZ szerint az arányon változtatni kell: a nettó bért 55-60 százalékra kellene emelni, a példa alapján a havi 116 ezer forint 136 ezer 148 ezerre nőne. Ezzel a megoldással időszakosan elkerülhető a bruttó bérek kényszerű emelése is - azaz a vállalkozások élőmunka terheinek növekedése - és csökkenthető a fejlett európai országok javára mutatkozó bérszínvonal különbség.
A főtitkár kijelentette: akkor lehet csökkenteni a bérhez tartozó járulékot, ha az 1,5 millió ember, aki jelenleg minimálbéren van bejelentve, kivenné a részét a személyi jövedelemadó terhekből. A VOSZ támogatja a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal (GVK) ajánlásait az élőmunkaterhek csökkentésére - tette hozzá a főtitkár.
A GVK által 2009-től javasolt adó- és járulékrendszer változtatása bevételi, illetve kiadási oldalon 760-960 milliárd forintot jelent - reagált a csomagra Veres János, hozzátéve, hogy tételenként kell elemezni a javaslatokat, végigszámolva azok kihatásait is.
Az élőmunkát terhelő járulékok 8-10 százalékpontos csökkentése 500-600 milliárd forintos nettó többletkiadással jár, a társasági adó átrendezése 350 milliárd forintot jelent, az szja-kedvezmények teljes kiiktatása - ahogy a GVK javasolja - 200 milliárd forint többletbevételt eredményezhet, a vállalkozói járulék és a kisadók megszüntetése 165 milliárd forinttal mérsékli a bevételeket - sorolta a becsült adatokat a pénzügyminiszter.
A kormány egyetért azzal, hogy az élőmunka terhei csökkenjenek, "a megoldás érdekében jelenleg tízféle változat van az asztalon" - jelezte Veres János. Az adó- és járulékrendszer érdemi átalakításának kereteiről kell megállapodni - szögezte le a miniszter. A Pénzügyminisztérium számítása szerint változatlan adó- és járulékrendszer esetén 2009-ben a költségvetés összeállításánál teherkönnyítésre 200 milliárd forintos mozgástér kínálkozik - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy ebből az összegből tartalékot is képezni kell, az egyedi nagyberuházások további támogatása is ezt a keretet terheli.
Adó- és járulékkönnyítésre 100 milliárd fordítható, további összegeket a költségvetési kiadások további csökkentésével illetve az adórendszeren belüli belső átcsoportosítással lehet előteremteni - hangsúlyozta a pénzügyminiszter.
Magyarországnak folytatnia kell az államháztartás rendbetételét, megcélozva a pénzügyi stabilitást - jelentette ki Demján Sándor. A VOSZ elnöke szerint a befolyó többletbevételeket nem szabad adócsökkentésre fordítani. A hitelből fedezett jóléti rendszerváltás után nincs más út, mint az ország eladósodottságát folyamatosan csökkenteni - tette hozzá.
"Reformok nélkül Magyarország nem tud talpra állni, ezért a VOSZ támogatja a reformokat" - mondta Demján Sándor, hozzátéve, hogy ez nem politikai támogatást jelent, hanem a reformkoncepció támogatását.
Eurómilliárdokat spórolnak a bürokrácián
Alkalmassági teszt nélkül ugrik a befektetés?
Egy sima, egy fordított: ezt már az APEH sem érti
Jaksity Demján és Csányi nyomában
Vállalkozók napja: túl sok a jövőkép? (hanganyag)
MTI