Az amerikai nagykövetség, amikor csak lehetett, felajánlotta segítségét a Molnak és a magyar kormánynak az OMV-üggyel összefüggésben - áll egy, a WikiLeaks által most nyilvánosságra hozott amerikai diplomáciai táviratban - írja az Origo.hu. A Richard Lugar amerikai szenátor számára - a 2008. nyári magyarországi látogatása előtt - készített tájékoztatóban a nagykövetség annak veszélyéről írt, hogy a Mol felvásárlásával kudarcot vallott OMV Mol-részvényei iránt esetleg érdeklődhet az orosz Gazprom.
Fél évvel később az osztrák cég valóban eladta a Mol-pakettjét egy orosz energiaipari óriásnak, de nem a Gazprom, hanem a Szurgutnyeftyegaz volt a vevő. A 22 százalékos részvénycsomagot a magyar kormány idén tavasszal vásárolta vissza, ötszázmilliárd forintért.
A Mol árfolyama (2010. szeptember - 2011. augusztus)
Forrás: BÉT
A 2008. augusztus 22-i keltezésű dokumentum különösen aggasztónak nevezte a Gyurcsány Ferenc által vezetett akkori magyar kormánynak az Ukrajnát elkerülő új gázvezetéktervekkel kapcsolatos politikáját, konkrétan az orosz hátterű Déli Áramlat-terv támogatását. 2007 márciusában Gyurcsány az International Herald Tribune-nak nyilatkozva "álomnak" nevezte a Nabuccót, mondván, Magyarországnak nem álmokra, hanem projektekre van szüksége.
Amint arról kedd reggel beszámoltunk, a Wikileaks hétvégéb nyilvánosságra hozott iratai közül egy 2008-as irat a magyar devizahitelekkel foglalkozik. Ebben többek között szó esik arról is, hogy Simor András jegybankelnök szerint nem helyes megmenteni a devizahiteleseket.Részletek>> |
A Mol a zágrábi amerikai nagykövetség egyes távirataiban is szerepelt 2008-ban, az általa 47 százalékban birtokolt INA részvényesi szerződése miatt. A horvát kormánnyal korábban kötött, akkoriban lejárt és újrakötés előtt álló megállapodásról a horvát olajvállalat egyik stratégiai tanácsadója a nagykövetség munkatársának azt mondta, "a Mol kezében vannak az ütőkártyák" a szerződésmódosítás előtt.
A szóban forgó - a távirat születése után nem sokkal módosított - szerződést éppen az elmúlt hónapokban kezdte keményen támadni az INA felügyelőbizottságának horvát elnöke, azt állítva, hogy annak bizonyos rendelkezései törvénybe ütközőek. A horvát kormány ezért kezdeményezte a megállapodás felülvizsgálatát, az erre kijelölt bizottság munkájáról azonban még semmit sem tudni.
Origo.hu, Privátbankár