Bahia állam ügyészei keresetet nyújtottak be a kínai BYD elektromosautó-gyártó és két alvállalkozója ellen, miután 220 kínai munkást „emberkereskedelemnek és rabszolgasághoz hasonló körülményeknek” tettek ki egy gyárépítés során, erről a BBC írt.
A Bahia állami munkajogi ügyészség (MPT) szerint a munkások egy része ágy nélküli fekhelyeken aludt, egyetlen vécét 31-en használtak, és a szállásokon a minimális komfort vagy higiénia sem volt biztosított.
Az ügyészek állítása szerint a dolgozók útlevelét elkobozták, jogellenes munkaszerződéseket írattak alá velük, kimerítő munkarend szerint dolgoztatták őket pihenőnap nélkül, és bérük akár 70 százalékát visszatartották. A szerződések megszüntetése is jelentős költségekkel járt számukra. Az MPT 257 millió brazil real (nagyjából 45,5 millió dollár, átszámolva 16,2 milliárd forint) kártérítést követel.
Az északkelet-brazíliai Camacari városban épülő gyár BYD első ázsiai régión kívüli elektromosautó-üzeme lett volna, amely 2025 márciusára lett volna kész. A munkálatokat tavaly felfüggesztették. A BYD – amely idén áprilisban először előzte meg Teslát az európai eladásokban – egyelőre nem reagált, korábban azonban közölte, hogy „zéró toleranciát” tanúsít az emberi jogok megsértésével és a munkajogi jogsértésekkel szemben.