Az alsóbb fokú bíróság határozatát elutasítva a legfelsőbb bíróság fellebbviteli tanácsa elrendelte, hogy a dél-ázsiai országban a kormányzati munkahelyek 93 százalékát érdem alapján kell betölteni - mondta A. M. Amin Uddin bangladesi főügyész a Reutersnek. „Remélem, hogy a mai határozat után helyreáll a rend, és azok, akiknek tisztességtelen szándékaik vannak, abbahagyják a többiek hergelését" – tette hozzá. „Kérem a kormányt, hogy derítse fel az erőszak mögött álló bűnösöket, és tegyen szigorú intézkedéseket ellenük." — követelte.
Sheikh Hasina miniszterelnök kormánya 2018-ban eltörölte a kvótarendszert, de az alsóbb fokú bíróság múlt hónapban visszaállította, a megújított kvóták a betölthető állami munkahelyek összesen 56 százalékát prefereált csoportoknak tartotta fenn, ami tüntetéseket és az azt követő kormányzati elnyomást váltott ki. Bangladesben csütörtök óta szünetelnek az internetes és szöveges üzenetküldési szolgáltatások, elvágva a közel 170 milliós országot a világtól, miközben a biztonsági erők a nyilvános gyülekezési tilalmat megszegő tüntetőket tartoztatnak le.
A katonák járőröznek a főváros, Dhaka utcáin, ahol a kormány péntek késő esti kijárási tilalmat rendelt el. Az utcák a legfelsőbb bíróság közelében csendesek voltak közvetlenül a döntés után, mondta egy Reuters szemtanú. Egy katonai tankot állomásoztattak a bíróság kapujánál, egy televíziós felvétel szerint. A helyi média jelentése szerint a nap folyamán szétszórt összecsapások voltak a tüntetők és a biztonsági erők között. A külföldi telefonhívások többnyire sikertelenek voltak. A bangladesi székhelyű médiumok weboldalai nem frissültek, és közösségi média fiókjaik inaktívak maradtak.
The power of Bangladesh student#Bangladesh pic.twitter.com/h0baSGgjI0
— Roshan Din Diameri (@Rohshan_Din) July 20, 2024
Bizonytalan kilátások
A kormány meghosszabbította a kijárási tilalmat. A kijárási tilalom vasárnap délután 3 óráig folytatódott, majd kétórás szünetet követően bizonytalan ideig újra kezdődött. A szünetet azért tartották, hogy az emberek elláthassák magukat élelmiszerekkel, jelentette a helyi média. A Reuters nem tudta azonnal megállapítani, mi történik a kijárási tilalommal a határozat után.
Nemrégiben országos zavargások törtek ki Bangladesben, miután a diákok fellázadtak a kormányzati munkahelyi kvóták miatt, amelyek a helyek 30 százalékát olyan családjoknak tartják fenn, akik annakidején harcoltak a függetlenségért Pakisztán ellen.
A legfelsőbb bíróság most elrendelte, hogy a kormány csökkentse a függetlenségi harcosok családjainak járó munkahelyi kvótát 5 százalékra - mondta a főügyész. A maradék 2 százalékot más még mindig kvóták alá tartozó jelentkezőknek tartják fenn, beleértve a hátrányos helyzetű csoportok és a fogyatékkal élők számára fenntartott helyeket - tette hozzá.
A demonstrációk - amelyek a legnagyobbak voltak Hasina negyedik egymást követő újraválasztása óta - az ifjúsági munkanélküliség miatt is felerősödtek, akik a népesség közel egyötödét teszik ki. A magas megélhetési költségek tavaly halálos áldozatottal járó tüntetéseket váltottak ki Bangladesben, hónapokkal azután, hogy az ország a Nemzetközi Valutaalaphoz fordult egy 4,7 milliárd dolláros mentőcsomagért, mivel a csökkenő dollártartalékok miatt küzdött az importált olaj és gáz kifizetésével.
Tarique Rahman, a fő ellenzéki Bangladesi Nemzeti Párt száműzött vezetője szerint a jelenlegi fellépés során számos ellenzéki pártvezetőt, aktivistát és diáktüntetőt is letartóztattak. A tüntetők elmondták, hogy szombaton letartóztatták a vezető diákszervezőt Nahid Islamot. Az egyetemek és főiskolák szerdán óta zárva vannak.