A Reuters szerint a dél-koreai alkotmány kimondja, hogy az elnöknek jogában áll hadiállapotot kihirdetni, ha azt katonai fenyegetéssel való szembenézés, vagy a közbiztonság és a közrend fenntartása indokolja, amelyek érdekében katonai erők mozgósítása szükséges — összegzi a The Guardian. Az elnök által kihirdetett hadiállapotot a kabinetnek felül kell vizsgálnia, és a hadiállapot kihirdetése után a parlamentet értesíteni kell a döntésről. Ha a parlament tagjai többségi szavazatukkal a hadiállapot feloldását kérik, akkor az elnöknek ennek eleget kell tennie.
A hadiállapot főparancsnoka minden közigazgatási és bírósági ügyben hatáskörrel rendelkezik, és a védelmi miniszter javaslatára az elnök nevezi ki az aktív tábornokok közül. A parancsnoknak jogában áll intézkedni személyek letartóztatásával, házkutatással és lefoglalással, nyilvános beszéddel és sajtóval, valamint a gyülekezéssel kapcsolatban.
Dél-Koreában helyi idő szerint hajnali 2 óra után, a parlament üléstermében az ország képviselői közül körülbelül 190-en nemrégiben egyhangúlag megszavazták az elnök hadiállapotának visszavonását. Eközben az épületen kívül több ezer ember tiltakozik az elnök ellen.
Mi történt?
- Mindez azután kezdődött, hogy Yoon Suk Yeol dél-koreai elnök kedden egy televíziós tájékoztató során „vészhelyzeti hadiállapotot” hirdetett ki.
- Yoon azzal vádolta az ország ellenzékét, hogy kisajátítja a parlamentet, szimpatizál Észak-Koreával, és államellenes tevékenységével megbénítja a kormányt.
- Dél-Korea fő ellenzéke, a parlamentben többségben lévő Demokrata Párt ezután felszólította valamennyi képviselőjét, hogy találkozzanak a parlamentben.
- Az ország hadserege bejelentette minden parlamenti tevékenység felfüggesztését. A hadiállapot értelmében a politikai tevékenységek tilosak, a tiltakozások tiltottak, a médiát pedig cenzúrázzák.
- A tüntetők nagy tömegei kezdtek gyülekezni a parlament épülete előtt, miközben a rendőrség elzárta a bejáratot.
- Az összegyűlt törvényhozók ezután egyhangúlag megszavazták az elnök hadiállapotról szóló rendeletének visszavonását. A 300 képviselőből 190 támogatásával.
- A parlament elnöke ezután bejelentette, hogy a vészhelyzeti hadiállapot kihirdetése „érvénytelen”, miután a képviselők megszavazták az elnöki rendelet visszavonását.
- Helyi idő szerint hajnali 2 óra után a hírek szerint néhány rohamrendőr csapat elkezdett elvonulni a parlament főépületétől.
A parlament előtti tömewg a hadiállapot visszavonásának megszavazását ünnepli:
WATCH: People celebrating after South Korea's parliament blocks martial law and soldiers withdraw pic.twitter.com/K8GIbF98FV
— BNO News (@BNONews) December 3, 2024