Djuro Macut endokrinológust, egyetemi tanárt kérte fel kormányalakításra Aleksandar Vucic szerb elnök vasárnap Belgrádban. Az akadémikus 1963-ban született Belgrádban. A Belgrádi Egyetem Orvostudományi karán szerzett diplomát, majd tudományos doktori fokozatot, ahol jelenleg belgyógyászatot és endokrinológiát ad elő. A belgrádi endokrinológiával, cukorbetegséggel és anyagcserével foglalkozó klinika igazgatóhelyettese, valamint a belgyógyászati daganatokkal foglalkozó osztály vezetője. Fő kutatási területe a policisztás ovárium szindróma (PCOS) és az anyagcserezavarok. Nem tagja egyetlen pártnak sem, mindeddig nem vállalt semmilyen politikai szerepet, de néhány napja csatlakozott ahhoz az új népi mozgalomhoz, amelyet Aleksandar Vucic hozott létre.
Miután a köztársasági elnök felkérte a politikában eddig ismeretlen Djuro Macutot kormányalakításra, egyeztetések kezdődnek az új kormánytagokról. Az új szerb kormánynak április 18-ig kell megalakulnia.
Milos Vucevic miniszterelnök január 28-án nyújtotta be a lemondását, a parlament pedig március 19-én vette azt tudomásul. A szerb alkotmány értelmében 30 napon belül új kormányt kell alakítani, ellenkező esetben előrehozott választásokat kell kiírni.
Aleksandar Vucic közölte: az új miniszterelnöknek folytatnia kell a szerbiai állampolgárok életszínvonalának növelése érdekében indított programokat, amelyek az egészségügy, az oktatás, a tudomány, az infrastruktúra, a környezetvédelem, az energiaügy, a mezőgazdaság és az idegenforgalom területére vonatkoznak, de mindazokon a területeken is, amelyek fontosak Szerbia jövője és fejlődése, európai integrációja és a hagyományosan baráti országokkal történő kapcsolat fenntartása szempontjából.
Aleksandar Vucic szerdán kezdte meg az egyeztetést azokkal a pártokkal és pártszövetségekkel, amelyek a 2023. december 17-i előrehozott parlamenti választáson átlépték a parlamentbe jutási küszöböt. Az ellenzéki pártok elutasították az egyeztetést a köztársasági elnökkel.
Szerbiában novemberben tiltakozások kezdődtek, miután az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején leszakadt, tizenhat ember halálát okozva. Az illetékes szervek 16 ember ellen emeltek vádat mulasztás és veszélyeztetés miatt az ügyben, az újvidéki felsőügyészség pedig a felújítás során elkövetett esetleges korrupciós ügyek gyanúja miatt indított nyomozást.
Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban újították fel, és a munka tavaly is folytatódott. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. A miniszter azóta lemondott, de közölte, nem tartja magát felelősnek a tragédiáért. Felelősséget vállalt viszont Újvidék polgármestere és a miniszterelnök.
Fotó: YouTube
Aleksandar Vucic közölte, hogy az újvidéki tragédia után kialakult feszültségek komoly gazdasági következményekkel jártak Szerbiára nézve, és erőszakos cselekményekhez vezettek az utcákon. Ezek kezelése érdekében olyan kormánynak kell megalakulnia, amely hozzájárul a társadalmi feszültségek csökkenéséhez.
Véleménye szerint az új kormánynak szem előtt kell tartania az igazságot és az igazságosságot, és előtérbe kell helyeznie a gazdaság helyrehozatalát, illetve a káros következmények felszámolását. Hozzátette: az új kormány feladata lesz emellett a béke és Szerbia területi egységének a megőrzése a nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett.
(MTI)