Új korszakba léptünk, amelyben a kemény geostratégiai versengés uralkodik, kontinens méretű hatalmakkal van dolgunk, amelyek többnyire az érdekeik alapján viszonyulnak egymáshoz: ez az új dinamika egyre inkább meghatározza a globális szereplők közötti kapcsolatokat, amelynek szabályai állandó változásban vannak – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán Strasbourgban.
A tavaly decemberi uniós csúcs következtéseiről szóló európai parlamenti vitában az elnök felhívta a figyelmet, hogy a kontinensnek alkalmazkodnia kell az új és változó játékszabályokhoz, miközben továbbra is hű marad értékeihez. Hangsúlyozta: az európai gazdasági erő fenntartása és növelése kulcsfontosságú. „Európa minden eszközzel rendelkezik ehhez: a magánszektor hosszú innovációs hagyományai, a magasan képzett munkaerő és az egyedülálló szociális infrastruktúra mind azt szolgálják, hogy az emberek biztonságban érezzék magukat az élet kockázataival szemben” – tette hozzá. Kiemelte, hogy az unió és az egységes piac figyelmet és gondoskodást igényel; az európaiak számára a globális verseny itthon kezdődik.
„Ez a versenyképességről szóló Budapesti Nyilatkozat központi eleme, amelyet a magyar uniós elnökség alatt fogadtunk el és a lengyel elnökség alatt kell végrehajtani” – tette hozzá. Mint mondta a jövő héten a bizottság bemutatja az új versenyképességi iránytűt, amely irányítani fogja a következő öt év munkáját a testület számára. Von der Leyen szavai szerint Európai Unió három kulcsfontosságú célt tűzött ki, hogy megerősítse pozícióját a globális gazdasági és technológiai versenyben. Az első cél – mint mondta – az innovációs szakadék csökkentése versenytársakkal szemben. Az alacsony beruházások és innovációkörforgás megtörése érdekében elengedhetetlen az állami és magánszektor együttműködése. Az európai ipar már most is komoly előrelépéseket tett, tavaly közel 10 százalékkal növelte kutatás-fejlesztési kiadásait, így a magánberuházások terén Európa ismét a globális második helyen áll. Ehhez azonban további koordinációra és a stratégiai területekre való fókuszálásra van szükség – taglalta.
A második cél a dekarbonizáció és a versenyképesség összehangolása. Az Európai Unió ütemtervet dolgoz ki annak érdekében, hogy a fenntarthatóság és a gazdasági növekedés kéz a kézben járjon, és a kontinens energiafüggetlensége is erősödjön – mondta az elnök. Von der Leyen szerint harmadik cél a gazdasági ellenállóképesség és biztonság megerősítése. Ennek érdekében elindul az Európai Megtakarítási és Befektetési Unió, amely új megtakarítási és befektetési termékeket, valamint kockázatitőke-ösztönzőket hoz létre. A cél az, hogy a beruházások szabadon és zökkenőmentesen áramolhassanak az unió területén, támogatva az európai innovációt és a helyi vállalkozásokat.
Az elnök kiemelte, hogy az EU egyik legfontosabb partnere az Egyesült Államok. Az EU és Amerika között egyedülállóan integrált gazdasági kapcsolat áll fenn, a kereskedelem volumene eléri az 1500 milliárd eurót, és munkahelyek milliói függenek e kapcsolat fenntartásától mindkét oldalon. Az EU prioritása az új amerikai kormánnyal a korai kapcsolatfelvétel, a közös érdekek megvitatása és a pragmatikus tárgyalási alapok megteremtése.
(MTI)