Szlovákia továbbra sem hajtja végre a kormányon és a rendőrségen belüli korrupció megelőzésére vonatkozó nemzetközi ajánlások túlnyomó többségét – állapította meg a strasbourgi székhelyű Európa Tanács korrupcióellenes szakértői csoportja (GRECO) pénteken közzétett jelentésében.
A szakértői csoport csütörtökön Pozsonyban tartott magas szintű látogatását követően felszólította Szlovákiát, hogy teljes mértékben hajtsa végre a GRECO ajánlásait a korrupció megelőzése és a feddhetetlenség megerősítése érdekében a központi kormányzaton és a rendőrségen belül.
A jelentés szerint Szlovákia eddig nem vezetett be a vezető beosztású politikusokra vonatkozó magatartási kódexet, valamint vagyonnyilatkozataikra vonatkozó átláthatóbb ellenőrzési rendszert, és hiányoznak a pártatlanság hatékony garanciái a rendőri munkával kapcsolatos panaszok kivizsgálása során.
A szakértők aggályukat fejezték ki amiatt, hogy a hat évvel ezelőtti, Szlovákiát érintő GRECO-jelentés 21 ajánlásából csupán csak hármat hajtottak végre teljes egészében, és felszólították a kormányt, hogy tegyen gyors és hatékony lépéseket a még mindig fennálló problémák kezelése érdekében.
A szlovák kormánynak, a jelentés szerint kötelezővé kell tennie a vezető beosztású politikusok számára, hogy hivatalba lépésük előtt integritásvizsgálatnak vessék alá magukat. A kormányzati tanácsadóknak és a rendőröknek is rendszeresen hasonló ellenőrzésen kellene átesniük közszolgálatuk során.
Szlovákiának továbbá korlátoznia kellene a vezető kormánytisztviselők és a rendfenntartás vezetőinek lehetőségeit arra, hogy a közhivatalból való távozásuk után a magánszférában dolgozzanak. Emellett a GRECO azt is ajánlja, hogy vezessenek be átláthatóbb értékelési rendszert az esetleges rendőri visszaélésekről, valamint alakítsanak ki hatékonyabb védelmet a visszaéléseket bejelentők számára.
(MTI)