"Nagyon sajnálom az Egyesült Államok döntését, hogy vámokat fog bevezetni az európai autóipari exportra (…) A vámok adók – rosszul járnak a cégek, és még rosszabbul a fogyasztók, az Egyesült Államokban és az Európai Unióban egyaránt. (…) Az EU továbbra is szeretne tárgyalás útján megoldásokat találni, miközben védelmezni akarja a gazdasági érdekeit“ – így reagált Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közleményében Donald Trump bejelentésére, miszerint az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vezet be a külföldről importált autókra és autóalkatrészekre (a több országban gyártott észak-amerikai autók esetében pedig a nem az Egyesült Államokban gyártott rész értékére vonatkozik a vám az elnöki rendelet szerint).
America first
Az amerikai elnök jelezte, hogy az intézkedés április 2-án lép hatályba, és április 3-tól már szedni is fogják a vámot. Célja, hogy véget vessenenek az eddigi kereskedelmi egyenlőtlenségeknek – az Egyesült Államokba importált autókra eddig 2,5 százalék vám volt érvényben, az EU-ba importált autókra viszont 10 százalék –, és megerősítse az amerikai autóipart, egyúttal pedig munkahelyeket teremtsen.
Reményei szerint ugyanis ezt követően az autógyártók – a 25 százalékos vám elkerülése érdekében – az Egyesült Államokban hoznak majd létre gyártóbázisokat. „Azt hiszem, hogy az autóiparunk úgy fog virágozni, mint még soha” – fogalmazott.
Fotó: MTI/EPA/Politico pool/Francis Chung
Trump szerint politikáját igazolja az is, hogy a dél-koreai Hyundai hétfőn bejelentette: 21 milliárd dollárt invesztál majd amerikai befektetésekbe. Ennek keretében új acélüzemet fog létrehozni Louisiánában, 1400 munkahelyet teremtve – az itt előállított újgenerációs acélt a cég két amerikai gyárában használják majd fel elektromos autók gyártására.
Az mindenesetre szinte biztos, hogy az importált autók árai emelkedni fognak, hiszen a gyártók a fogyasztókra próbálják majd áthárítani a vámok jelentette többletköltséget. Ez amerikai remények szerint növelni fogja a hazai gyártású autók iránti keresletet, ami szintén erősítheti az amerikai autóipart – korábbi esetek, például a Japánnal fennállt kereskedelmi konfliktus ugyanakkor azt mutatják, hogy az amerikai gyártók is kihasználják majd a lehetőséget, és szintén emelik majd bizonyos mértékig az áraikat.
A legfontosabb piac intett be
Elemzők szerint a mostani lépés az eddigi legsúlyosabb eszkalációt jelenti az Egyesült Államok többfrontos kereskedelmi háborújában, és súlyos globális gazdasági következményekkel járhat. Az intézkedés súlyát jelzi, hogy az Egyesült Államok tavaly mintegy 8 millió autót importált 240 milliárd dollár értékben.
A lépés az amerikai piac legfontosabb autóexportőreit, tehát Mexikót, Dél-Koreát, Japánt, Kanadát és Németországot sújtja leginkább – nem csoda, hogy például a nagy német autógyártók (Mercedes, BMW, Volkswagen, Porsche) részvényei 4-5 százalékos mínusszal nyitottak a német tőzsdén.
Az Egyesült Államok az EU-s és ezen belül a komoly problémákkal küzdő német autóiparnak a legfontosabb piaca a FAZ statisztikái szerint:
a német gyártók 2024-ben 445 ezer autót exportáltak az USA-ba 24,8 milliárd dollár értékben, az ott eladott európai autók csaknem 60 százalékát Németországban gyártották.
A Porschék csaknem harmadát, a BMW-knek pedig a hatodát az Egyesült Államokban adták el eddig, a Mercedesnek, a Volkswagennek és az Audinak (amely a Volkswagen Csoporthoz tartozik) pedig gyártóbázisai is vannak az Egyesült Államokban és Mexikóban.
Összességében az EU autóexportjának csaknem negyedét értékesítette az Egyesült Államokban – tavaly például 38,4 milliárd euró értékben adtak el ott járműveket az európai autógyártók.
Az autóipari vámok biztosan rossz hatással lesznek a mostanában visszatért európai optimizmusra, és különösen a német exportot sújthatják, valamint növelik a gazdaság további pangásának veszélyét – mondta Carsten Brzeski, az ING Research makrogazdasági vezetője a New York Times-nak.
A BMW pedig már korábban arra figyelmeztetett, hogy az egyre súlyosbodó vámháború egymilliárd dollárba is kerülhet a cégnek csak idén. „Ha túlzásba viszik a vámokat, az negatív spirálba taszíthatja a piac minden résztvevőjét. Ennek a játszmának nincsenek nyertesei” – jelentette ki Oliver Zipse, a BMW elnöke a Bloombergnek.
Nekünk is fájni fog
A várható negatív európai hatások persze nemcsak az autógyárakat, hanem a beszállítóikat is sújtják majd. És alighanem megérzik azt a német gyárak magyarországi érdekeltségei is. Azaz Donald Trump legújabb húzása az egyik fő európai szövetségesének, Magyarországnak is árt majd, hiszen a magyar exportot jelentős részben az itteni német autógyárak húzzák – 2023-ban a magyar kivitel több mint negyede ment Németországba.
Mi lehet a megoldás? A FAZ szerint az Európai Bizottságnak haladéktalanul tárgyalásokat kellene kezdeményeznie Trumppal, hogy „megakadályozzák a legrosszabbat”. A jövendőbeli német kormánynak pedig még többet kellene tennie annak érdekében, hogy versenyképessé tegye a gazdaságát.
Ezzel párhuzamosan Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón azt mondta: „tárgyalni kell az amerikaiakkal,” hiszen volt már példa arra, hogy Trump elhalasztott egy ilyen intézkedést.
Szerinte az EU súlyos hibát követett el azzal, hogy az eddigi 2,5 százalékos amerikai vámmal szemben még mindig 10 százalékos vámok vannak érvényben az EU-ban az amerikai autókra.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy véli, hogy Brüsszelnek is 2,5 százalékra kellett volna csökkentenie a vámokat, vagy ki kellett volna mondania, hogy az európai és az amerikai vámok együtt mozognak.
Arra a felvetésre, hogy miként lehet ezt a játszmát legalább „nullára kihozni” a magyar gazdaság szempontjából, azt válaszolta: külön tárgyalnak számtalan gazdasági együttműködésről az amerikaiakkal. Konkrétumokat nem közölt.