Szerda óta, amikor az AZAL Bakuból Groznijba tartó járata – miután nem sikerült leszállnia Csecsenföld fővárosában –, a kazahsztáni Aktau közelében lezuhant, felmerült a gyanú, hogy az orosz légvédelem okozhatta a katasztrófát. Vlagyimir Putyin orosz elnök a Kreml közleménye szerint szombaton bocsánatot kért Alijev elnöktől a „tragikus incidens” miatt, elismerte a lövéseket, de arról nem beszélt, hogy eltalálták volna a gépet. Az is mondta, hogy az övezet a szerencsétlenség idején ukrán dróntámadás célpontja volt – írja az MTI összefoglalója.
Ilham Alijev szerint az azeri állami légitársaság Embraer 190 típusú gépet kívülről rongálták meg orosz terület felett, Groznij közelében. Groznij közelében a pilóta elveszítette az uralmat a repülőgép felett „a működésben lévő katonai rendszerek elektronikus zavarása miatt”, majd a gép farka az orosz szárazföldről érkező lövések következtében súlyosan megrongálódott" – folytatta Alijev az Azertag hírügynökség szerint egy televíziós interjúban.
Az azeri elnök Oroszország „bűnösségét” emlegette, hozzátette ugyanakkor, hogy a gépet „véletlenül lőtték le”.
Négy követelésből eddig egyet teljesítettek az oroszok
A balesetben harmincnyolcan haltak meg, 29-en túlélték a katasztrófát. A túlélők tanúvallomásai és a gép farkán látható lyukak hitelt érdemlően megerősítették az orosz légvédelem lövésével kapcsolatos elméletet.
Alijev, akinek az országa jó kapcsolatokat ápol Oroszországgal, sajnálatát fejezte ki, amiért az orosz hatóságok és a média az „ügy eltussolása” érdekében különböző abszurd elméleteket, így madárrajjal történt ütközést, illetve gázpalacknak a fedélzeten történt robbanását vetette fel.
Oroszországnak bocsánatot kell kérnie, el kell ismernie a felelősségét, meg kell büntetnie a vétkeseket és kártérítést kell fizetnie Azerbajdzsánnak és a szerencsétlenség áldozatainak
- jelentette ki Alijev.
„Az első már teljesült szombaton (Putyin bocsánatkérésével), remélem, hogy a többi feltételt is elfogadják” – tette hozzá az MTI tudósítása szerint.
Vasárnap is volt egy telefonos egyeztetés Putyinnal
Oroszország szerint a szerencsétlenség időpontjában „Groznij, Mozdok és Vlagyikavkaz éppen ukrán harci drónok támadása alatt állt, és az orosz légvédelem elhárította ezeket a támadásokat”. Groznijban ráadásul sűrű köd volt, ami miatt 500 méter alatt nagyon rosszak voltak a látási viszonyok.
Orosz hírügynökségi jelentések szerint Alijev és Putyin vasárnap ismét beszélt egymással.
A kazah hatóságok szerint 17 különböző állampolgárságú szakértő vesz részt a vizsgálatban, közöttük két orosz és brazil, az Embraer brazil gyártmányú gép. A Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) szintén csatlakozni fog a vizsgálathoz. A katasztrófa óta több légitársaság, közöttük a dubaji Flydubai, a kazah Qazaq Air és izraeli El Al felfüggesztette oroszországi járatait.
Eltemették a hős pilótákat
Vasárnap ünnepélyes keretek között vettek búcsút Igor Ksnyakin pilótától és Alekszander Kaljanyinov másodpilótától (mindketten orosz nemzetiségű azeri állampolgárok), valamint Hokuma Alijeva légikísérőtől Bakuban. A szertartáson részt vett Alijev elnök és a felesége, Mehriban is. Az államfő méltatta a pilóták önfeláldozását, akik a biztos haláluk tudatában a gép orrát tették le, hogy minél több utast meg tudjanak menteni.