Régen volt olyan amerikai elnöki beiktatás, amely akkora érdeklődést váltott volna ki Magyarországon, mint Trump ceremóniája. Ez azonban elsősorban nem magának a leendő elnöknek köszönhető, hanem Orbán Viktor kurta-furcsa hiányzásának az ünnepségről. Ugyanis az amerikai sajtó egybehangzó véleménye szerint a más jobboldali vezetők mellett meginvitált magyar miniszterelnök kormányzati kommunikációért felelős államtitkára, Kovács Zoltán azt állította, hogy Orbán Viktor nem kapott meghívót, pedig ez nyilvánvalóan nem így van – ahogy mostanra megtudtuk. A kormányfő azonban biztosan nem lesz ott a beiktatáson, bár csodálatát Donald Trump iránt a pénteki rádióinterjújában is mélységesen kifejezte.
Kik szerepelnek a vendéglistán?
Orbán Viktor tehát nem lesz ott, azonban a beiktatáson így is egymásnak adják majd a kilincset a neves vendégek. De nézzük, kik ők!
Amerikai politikusok
A leköszönő elnök Joe Biden, és felesége Jill Biden mellett Kamala Harris alelnök és demokrata kihívó, valamint férje Doug Emhoff is részt vesz a ceremónián, megfelelően a hagyományoknak – igaz, 2021-ben pont Donald Trump volt az, aki inkább Floridában dühöngött, ahelyett, hogy elutazott volna Biden beiktatására.
Trump vendégei közt szerepel minden még élő amerikai elnök, így Barack Obama, Bill Clinton, és George W. Bush is megjelenik majd várhatóan, igaz, a beiktatás utáni hagyományos ebéden már nem vesznek részt. Hillary Clinton volt First Lady és 2016-os demokrata elnökjelölt is ott lesz, viszont olyan neves politikusok, mint például Nancy Pelosi volt demokrata házelnök már jelezték, hogy kihagyják az eseményt.
Techvezérek
Némi szürreális bibliai áthallással három bölcs helyett Donald Trump a világ három leggazdagabb emberének örülhet a vendégei közt. Elon Musk, mint leendő miniszter és elnöki tanácsadó jelenik meg, míg a Meta-vezér Mark Zuckerberg és az Amazon-vezér Jeff Bezos „csak” szívesen látott vendég.
Ennél is érdekesebb azonban, hogy Shou Zi Chew, a jelenlegi állás szerint cikkünk megjelenésének napján betiltandó TikTok szingapúri származású első embere is hivatalos az elnöki beiktatásra – a kiszivárgott hírek szerint ráadásul Trump azt szeretné, hogy a többi techvezér mellett üljön a padsorokban. Első elnöki ciklusa során egyébként Trump is kacérkodott az app betiltásával, mostani kampányában azonban már kiállt a TikTok mellett.
A techvállalatok első embereinek listája itt még nem ér véget. Meghívást kapott több céges vezérigazgató is: Sam Altman (OpenAI), Sundar Pichai (Google), Tim Cook (Apple) és Dara Khosrowshahi (Uber).
Külföldi vezetők
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Javier Milei argentin elnök jelenléte is mutatja, hogy Trump beiktatása szembemegy az ekkor megszokott hagyományokkal, miszerint ez az esemény elsősorban belügy. A külföldi vendégek sora azonban nem áll meg itt. Több jobboldali európai politikus is megjelenik, köztük a brit populista Nigel Farage, a francia Éric Zemmour, a belga Tom Van Grieken, továbbá Tino Chrupalla, a német szélsőjobbos AfD politikusa, valamint a volt lengyel miniszterelnök, a Brüsszellel hosszas jogállamisági vitába keveredő Mateusz Morawiecki is ott lesz. Orbán Viktor nem az egyetlen meghívott, aki nem jelenik meg majd, ugyanis Hszi Csin-ping kínai elnök sem vesz részt a beiktatáson, bár Trump csapata meginvitálta, míg Jair Bolsonaro volt brazil elnök útlevél hiányában nem tud elutazni.
Hírességek
Trump beiktatásán végül várhatóan megjelenik néhány internetes celeb is. Többek közt a YouTube kontentgyártóból bokszolóvá avanzsált Jake és Logan Paul is meghívást kapott, valamint Theo Von és Nelk Boys podcastereket is várják – az utóbbiak a kampány során interjúztak Trumppal, az elnök azon stratégiájának részeként, hogy megszólítsa a fiatal férfiakat. Az érkező hírességek közt lesz Caitlyn Jenner, Megyn Kelly és Amber Rose is, Carrie Underwood countryénekesnő pedig előadja az ’America The Beautiful’ című dalát.
Rossz idő lesz
A hétfői program sűrű lesz, ugyanis az elnöki beiktatás elé még egy teát is beiktatnak a Fehér Házban, ahol Joe Biden és Jill Biden látja vendégül Donald Trumpot és Melania Trumpot – a hangulat minden bizonnyal kiváló lesz...
Akár rossz ómennek is tűnhet, de aznapra szokatlan hideget jósolnak, így maga Donald Trump jelentette be, hogy elrendelte, a helyi idő szerint reggel fél 10-kor kezdődő eseményt beltérben rendezzék, a törvényhozásnak otthont adó Capitolium körkupolája alatt, ahogy az történt Ronald Reagan 1985-ös eskütétele esetében is. A kellemetlen időjárás egyébként nemcsak magát az ünnepséget, hanem a később esedékes parádét is érinti, ezt egy stadionba helyezték át.
Trump döntése érthető, különösen annak fényében, hogy William Henry Harrison, az Egyesült Államok kilencedik elnöke több mint két órás beavatási beszéde alatt csúnyán megfázott, így 1841-ben, megválasztása után 32 nappal elhunyt – ez minden bizonnyal egy olyan történelmi példa, amelyet nem szeretne megismételni.