A brit miniszterelnök szerint Donald Trump hétfőn kezdődő második elnöki időszaka alatt is fennmarad Nagy-Britannia és az Egyesült Államok különleges viszonyrendszere. Sir Keir Starmer a Downing Street által hétfőn ismertetett, Trump elnöki beiktatása elé időzített nyilatkozatában úgy fogalmazott: a kétoldalú kapcsolatokat évszázadok óta az együttműködés és a tartós partneri viszony jellemzi, Nagy-Britanniát és az Egyesült Államokat egyedülállóan szoros kötelékek fűzik egymáshoz. A két ország mindig vállvetve kelt a világ védelmére a zsarnoksággal szemben, és együtt dolgozott a kölcsönös biztonság és a jólét megteremtéséért – fogalmazott a munkáspárti brit miniszterelnök.
„Tekintettel a hivatalba lépő amerikai elnök Nagy-Britannia iránti régre visszanyúló vonzalmára és történelmi távlatú kapcsolataira, tudom, hogy ez az elmélyült baráti viszony folytatódik” – áll Starmer nyilatkozatában.
A brit kormányfő felidézte, hogy először tavaly szeptemberben találkozott Trumppal, és azóta is tárgyalt vele a transzatlanti kapcsolatok elmélyítésének szükségességéről. Starmer gratulált Trumpnak hétfőn esedékes beiktatásához, és közölte: várja következő találkozásukat.
Trump környezetéből származó, egybehangzó brit sajtóértesülések szerint azonban a tavaly novemberben újraválasztott republikánus amerikai elnök nem vette jó néven, hogy a munkáspárti brit kormány a választási kampányban Trump demokrata ellenfelét, Kamala Harris alelnököt támogatta. A The Times című konzervatív brit lap beszámolója szerint Trump munkatársai azt javasolják a hivatalba lépő elnöknek, hogy neheztelése jeleként Starmert a „állítsa a sor végére”, amikor kialakítja a Fehér Házba meghívandó külföldi politikusok listáját.
Az ügy előzményeként Sofia Patel, a tavaly júliusi nagy-britanniai parlamenti választások után kormányra került Munkáspárt operatív igazgatója az üzleti és munkaerőpiaci kapcsolattartásra szakosodott LinkedIn közösségi portálon pártaktivistákat toborzott arra, hogy Kamala Harris mellett kampányoljanak Amerikában.
Donald Trump kampánystábja annak idején hivatalos panaszt nyújtott be az amerikai szövetségi választási bizottsághoz, azzal az érvvel, hogy a brit Munkáspárt külföldi állampolgárok számára tiltott módon segítette Kamala Harris akkori demokrata elnökjelölt kampányát.
(MTI)