Facebook-bejegyzésében Iohannis leszögezte, hogy kitölti – december 21-én lejáró - államfői mandátumát, nem fog lemondani az elnöki tisztségről.
A román média azért feltételezte, hogy – a korábban NATO-főtitkári posztra is pályázó – Iohannis szenátorként akarja folytatni politikai pályafutását, mert a kormánykoalícióban részt vevő volt pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai a múlt héten a választási törvény módosításával próbálták előkészíteni ehhez a terepet.
Az általuk beterjesztett tervezet tételesen kimondja, hogy Románia elnöke a mandátuma utolsó három hónapjában független jelöltként indulhat valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján a parlamenti választásokon. Ezzel azt a cikket akarták módosítani, amely szerint a függetlenek nem indulhatnak pártlistákon, márpedig Románia elnöke mandátuma idején nem lehet egyetlen pártnak sem tagja.
A nagyobbik koalíciós párt, a Marcel Ciolacu miniszterelnök vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) azonban hétfőn bejelentette, hogy nem támogatja a törvénykezdeményezést, amelyre szerintük nincs is szüksége Iohannisnak, hiszen ha szenátor akar lenni, akkor mindenképpen le kell mondania – a minden más tisztséggel összeférhetetlen – államfői mandátumról.
A PNL állásfoglalást kért az ügyben a központi választási bizottságtól (BEC), amely péntek este jogértelmező határozatában megállapította: a romániai választásokon az minősül függetlennek, aki saját magát jelöli, és nem valamely politikai alakulat javasolja. Az a személy viszont, akit valamely politikai alakulat jelöltlistájára javasolnak, és a jelöltséget elfogadja, nem minősül "független jelöltnek", függetlenül attól, hogy tagja-e az adott politikai szervezetnek.
Iohannis azonban nem várta meg bejelentésével a jogértelmezés megszületését. Az ügyben kialakult – koalíciós feszültséget is keltő - jogvitára reagálva pénteki bejegyzésében leszögezte: nem indul a decemberi parlamenti választáson, függetlenül attól, hogy a BEC milyen döntést hoz az ezzel kapcsolatos törvénytervezetről.
(MTI)