4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első próbaútján borult fel Észak-Korea új, 5000 tonnás hadihajója Kim Dzsongun szeme láttára, alig három héttel a namphói vízrebocsátás után. A diktátor „bűncselekménynek” nevezte az esetet, és nyilvánosan ostorozta a felelősöket. Miközben a sérült rombolót javítják, a rezsim már a következő egység indítására készül – ezúttal szokatlan módszerrel, oldalirányból.

Kínos baleset árnyékolta be Észak-Korea állítólagos haditengerészeti modernizációját: a rezsim legújabb, 5000 tonnás rombolója, amelyet április végén bocsátottak vízre a namphói hajógyárban, első próbaútján felborult a csongdzsini kikötőben. A KCNA állami hírügynökség szerint a hajó oldalára dőlt, a törzse megsérült – Kim Dzsongun jelenlétében.

A diktátor a történteket nem próbálta eltitkolni, sőt, maga rendelte el a nyilvánosság tájékoztatását, hogy megelőzze a pletykákat és kézben tartsa a felelősség megállapításának kérdését. A KCNA szerint Kim személyesen nézte végig, ahogy a hajó a vízre bocsátás során megbillen, miután az orrszerkezet meghibásodott. A hibát a személyzet tapasztalatlanságának és „tudománytalan módszereknek” tulajdonították.

Kim Dzsongun egyszerűen „bűncselekménynek” nevezte a történteket, és kemény következményeket ígért a felelősökkel szemben, az intézményeket sem kímélve. „Államunk méltósága és önbecsülése összeomlott” – idézte őt a KCNA.

Miközben sürgős javításokat rendeltek el, hogy a hajót a júniusi pártrendezvényre helyreállítsák, Észak-Korea már a következő egység vízre bocsátására készül. Műholdfelvételek tanúsága szerint május 14-én a csongdzsini hajógyárban egy újabb, valószínűleg szintén Csö Hjon-osztályú rombolót mozgattak a szárazdokkból vízrebocsátási pozícióba. Másnap már indításra kész állapotban parkolt a rakpart mellett.

Az észak-koreai katonai fejlesztéseket elemző, amerikai székhelyű N38 – amely rendszeresen műholdképelemzéseket készít az ország hadipari tevékenységéről – arról írt, hogy a hajóról május közepére lekerült az álcaháló, amely addig megnehezítette a részletes elemzést. Szerintük a legfrissebb képeken jól látható, hogy az orrfegyver még nincs felszerelve, a rakétasilók fedetlenek – ez feltehetően szándékos, hogy a hajó súlypontja alacsony maradjon az indítás során.

A vízrebocsátás módja is szokatlan lesz: a hajót oldalirányban bocsáthatják vízre a rakpart mellől – ilyen eljárást Észak-Koreában eddig még nem figyeltek meg hadihajók esetében. A csongdzsini kikötő nem rendelkezik a hagyományos, lejtős indítóállással, ezért nem alkalmazható a megszokott, gravitációs módszer. A biztonságos művelethez két uszály és kísérőhajók állnak készenlétben, hogy megakadályozzák a hajó visszacsapódását.

A tengeren erősítenének

A Csö Hjon-osztály a legnagyobb ismert észak-koreai hadihajótípus: a romboló mintegy 145 méter hosszú, és hagyományos fegyverei mellett feltehetően ballisztikus rakéták , sőt akár nukleáris robbanófejjel ellátott rakéták indítására is képes lehet. Stratégiai jelentősége abban rejlik, hogy Észak-Korea ezzel szeretne regionális tengeri hatalommá válni.

Bár a haditengerészet létszámban már most is az egyik legnagyobb a világon – mintegy 60 ezer tengerésszel, 800 hajóval és 60–80 tengeralattjáróval –, ezek többsége elavult és kis méretű, erről a Neue Zürcher Zeitung írt. A modernizációs törekvések célja a minőség javítása, a Csö Hjon-osztály ebben mérföldkő lehet.

Kim Dzsongun 2024 végén jelentette be, hogy Észak-Korea új tengeralattjárókat és hadihajókat állít rendszerbe. A namphói vízrebocsátás ennek első kézzelfogható jele volt, a csongdzsini baleset azonban komoly csapást mért a programra. A második romboló közelgő vízrebocsátása azt mutatja, hogy a rezsim új módszereket is hajlandó kipróbálni.

A nemzetközi elemzők ugyanakkor szkeptikusak: sokan kétségbe vonják, hogy az elszigetelt, gazdaságilag gyenge Észak-Korea képes lehet nagyszabású haditengerészeti fejlesztésekre. Felmerült az is, hogy a fejlesztésekben Oroszország nyújthatott technikai segítséget – cserébe az Ukrajnában nyújtott észak-koreai katonai támogatásért.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Fenntarthatatlan az uniós költségvetés?
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 12:36
Reagálni kell az új kihívásokra.
Nemzetközi Az unió 2027 végéig teljesen felszámolja az orosz gáz- és olajimportot?
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 11:59
Az Európai Bizottság elnöke szerdán Strasbourgban erről is beszélt.
Nemzetközi Szárnyasrakétákat vetettek be az oroszok
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 10:52
De az ukránok lelőtték őket.
Nemzetközi Válságba került a Kína által vezetett csoport
Káncz Csaba | 2025. július 9. 10:11
Ahogy a blokk kiterjedése és ambíciói bővülnek, a belső megosztottságot egyre nehezebb figyelmen kívül hagyni – különösen Kína és néhány kiemelkedő partnere között. A bővítés kiszélesítette a sátrat, de nem erősítette meg az alapokat. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Brüsszel szerint Magyarország ugyanolyan korrupt, mint egy éve volt
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 09:08
A közmédia függetlensége sem biztosított.
Nemzetközi Juraj Cintula direkt nem fejbe lőtte Robert Ficót
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 08:48
Nem akarta megölni a szlovák kormányfőt.
Nemzetközi Donald Trump szerint túl sokan halnak meg a háborúban
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 08:12
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Nemzetközi Donald Trump megint bejelentett egy óriási importvámot
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 06:55
Washington 50 százalékos importvámot vet ki a rézre.
Nemzetközi Németország beidézte a kínai nagykövetet a vörös-tengeri incidens miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 19:53
Berlin szerint a kínai akció veszélyeztette a vörös-tengeri hajózást védő katonai személyzet életét.
Nemzetközi Az EU túlzottdeficit-eljárása többet megenged majd Magyarországnak is
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 19:01
Az Európai Unió Tanácsa aktiválta a Stabilitási és Növekedési Paktum (SGP) nemzeti kivételi záradékát 15 tagállam számára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG