Május 3-án megszűnt az Egyesült Államokban a Kínából és Hongkongból érkező 800 dollár alatti csomagok vámmentessége. Az úgynevezett „de minimis” szabály eltörlésével a legtöbb kínai eredetű termékre 120–145 százalékos vámot vetnek ki, Donald Trump elnök döntésének nyomán. A lépés sok kisvállalkozást visszavonulásra késztetett a Reuters híre szerint.
A brit Space NK leállította az online rendeléseket az Egyesült Államokból „a többletköltségek elkerülése érdekében”. A kanadai Understance közölte: nem szállít többé amerikai vásárlóknak, amíg nem látnak tisztán. Az Etsy figyelmeztette eladóit, hogy pontosan tüntessék fel az áruk származási helyét, mivel a vámokat az eredet alapján szabják ki, nem a feladás helye szerint.
A Shein és a Temu – két kínai e-kereskedelmi óriás – egyelőre az amerikai raktárakból szállítható termékeket kínálja vámmentesen. A Temu már korábban megjelölte a „Local” címkével az ilyen árukat, míg a Shein azt közölte: „Néhány termék ára változhat, de kollekcióink többsége továbbra is megfizethető.”
Az Oh Polly brit divatmárka 20 százalékkal emelte amerikai árait. A UPS vezérigazgatója szerint ügyfeleik közül sokan kizárólag Kínából szereznek be árut – őket különösen érzékenyen érinti az új vámteher.
A szabályozás célja az olcsó kínai tömegtermékek – játékok, bútorok, ruhák – visszaszorítása. A vámhatóság szerint 2024-ben az illegális árucikkek 97 százaléka ilyen, vámmentes kiscsomag formájában érkezett. Az új szabályozás főként a Kínától függő webshopokat és vásárlóikat sújtja – mások, mint például a bolthálózattal működő brit Primark, viszont előnyt kovácsolhatnak belőle.