A megfogyatkozott és kimerült ukrán hadsereg egyre inkább idősebb férfiakból áll. Ahogy az ország közeledik a három éves, teljes körű háborúhoz Oroszországgal, és nyugtalanul várja Donald Trump érkezését a Fehér Házba, a fronton tapasztalható akut munkaerőhiány nagy gondot jelent.
Volodimir Zelenszkij elnök ellenállt a Biden-kormányzat javaslatának, hogy a férfiak mobilizálhatóságának korhatárát a jelenlegi 25 évről 18-ra csökkentsék, arra hivatkozva, hogy nem lenne jö döntés fiatal férfiak harcra küldése egy olyan társadalomban, amely már most is demográfiai válsággal néz szembe. Ám mivel Oroszország továbbra is újoncokkal rukkol elő előretöréseihez, a hadsereg küzd, hogy elegendő embert találjon a fronton lévő hiányosságok pótlására.
A The Guardiannak névtelenül nyilatkozó ukrán tisztekkel készített interjúk aggasztó képet festenek Ukrajna háborús erőfeszítéseiről.
„Azok az emberek, akik most jönnek, nem olyanok, mint azok, akik ott voltak a háború elején” – mondta egy jelenleg Ukrajna 114. területvédelmi dandárjában szolgáló katona, aki az elmúlt két évben különböző helyeken állomásozott.
„A közelmúltban 90 embert fogadtunk, de közülük csak 24-en voltak készek a harcra. A többiek idősek, betegek vagy alkoholisták voltak. Egy hónappal ezelőtt Kijevben vagy Dnyiproban jártak, most pedig egy lövészárokban vannak, és alig bírják el a fegyvert. Rosszul képzettek és rosszul felszereltek” – mondta.
Más arról számolt be, hogy a front hiánya annyira súlyossá vált, hogy a vezérkar utasította a kimerült légvédelmi egységeket, hogy szabadítsanak fel több embert, akiket gyalogságként küldhetnek a frontra. Az is baj, hogy parancsnokok büntetésből olyan katonákat küldhetnek a frontra, akiket nem szeretnek – mondta egy forrás. Félő az is, hogy az ukrán légvédelmi pozíciókkal és taktikával kapcsolatos érzékeny ismeretekkel felvértezve fennáll annak a veszélye, hogy ezek a katonák fontos információkról adnak fel, ha a fronton oroszok fogságba kerülnek.
A mozgósítás egyre nagyobb gondot okoz Kijevnek, toborzótisztek kóborolnak az utcán és behívópapírokat osztogatnak. A hadköteles korú férfiakat az invázió kezdete óta megtiltották, hogy elhagyják az országot. S bár az ukránok megértik a mozgósítás szükségességét, a toborzó osztagok gyakran szembesülnek dühvel és bántalmazással, amikor új sorkatonákat keresnek.
A kijevi székhelyű Razumkov Központ nyáron végzett közvélemény-kutatása az országban végbemenő attitűdök változásának beszédes jeleként azt mutatta, hogy a válaszadók 46 százaléka ért egyet azzal, hogy „nem szégyen kikerülni a katonai szolgálatot”.
„Nem az életkor a legfontosabb, hanem a jó körülmények és a motiváció” – mondta a 114. dandárban szolgáló katona. „A 18 évesek még gyerekek. Talán 23-ra is le lehetne vinni a korhatárt, de Kijevben még mindig van elég ember, akit mozgósítani lehetne, csak nem akarnak menni” – tette hozzá.