Franciaország és Lengyelország május 9-én aláírja új, átfogó védelmi és gazdasági együttműködési szerződését – írja a Financial Times. A megállapodást Emmanuel Macron francia elnök és Donald Tusk lengyel miniszterelnök írja majd alá a franciaországi Nancy városában. A szerződés előkészítése már évek óta tart, de az orosz agresszió és az amerikai biztonsági garanciákkal kapcsolatos bizonytalanság új jelentőséget adott neki.
A megállapodás célja a védelmi kapcsolatok elmélyítése, közös fenyegetésértékelés, stratégiai kérdések – köztük a nukleáris elrettentés – átbeszélése, valamint a gazdasági együttműködés erősítése. Tusk szerint a szerződés „nagyon komoly felgyorsulást” hozhat Európa gazdasági és katonai biztonságában.
Francia tisztviselők szerint a paktum hasonló mélységű lehet, mint Párizs meglévő kétoldalú szerződései Németországgal, Olaszországgal vagy Spanyolországgal.
„Ez egyértelmű jelzés Washington felé is, hogy Lengyelország nem csak az Egyesült Államokra támaszkodik, hanem más erős, nukleáris hatalmakhoz is közeledik” – mondta Aleksander Olech, a Defence24 lengyel elemzője. Tusk korábban felvetette a francia nukleáris védőernyőhöz való csatlakozást, sőt, saját atomfegyver fejlesztését sem zárta ki.
A francia nukleáris stratégia nem változik, de a párizsi vezetés nyitott arra, hogy a meglévő doktrína keretei között reagáljon olyan uniós szövetségesek igényeire, mint Lengyelország. Bár a „létfontosságú érdekek” fogalmát Franciaország sosem határozta meg pontosan, már korábban is hivatkozott annak európai dimenziójára.
A szerződés gazdasági elemei között szerepel az együttműködés Lengyelország energiatranzíciójában is, noha Varsó nemrég megerősítette: első atomerőművét az amerikai Westinghouse építi. „Őszintén szólva Franciaország eddig nem igazán tekintett Lengyelországra jó partnerként, de most, hogy az Egyesült Államok politikája változik, Párizs is lehetőséget lát a jelenlétének erősítésére” – mondta Olech.