- Idén a tavalyi drónmennyiség tízszeresét fogja megkapni az orosz hadsereg - jelentette ki Vlagyimir Putyin Putyin szerint az orosz fegyveres erők 2023 végéig 140 ezer pilóta nélküli repülőeszközt kaptak, a tervek szerint 2024-ben a szállítások mennyisége a tízszeresére, 1,4 millió darabra nő. Közölte, hogy a drónok tervezésével, tesztelésével és sorozatgyártásával speciális kutatási és gyártási központok fognak foglalkozni. Mint mondta, 2030-ig Oroszország régióiban 48 ilyen létesítmény fog megépülni.
- Németország Dániával együtt 22 darab újabb Leopard 1 A5-ös harckocsit adott át Ukrajnának egyebek mellett az újabb katonai segélycsomagban - hozta nyilvánosságra a német szövetségi kormány. A csomag a harckocsik mellett tartalmaz még 61 ezer darab 155 milliméter kaliberű lőszert, három GEPARD önjáró légvédelmi löveget pótalkatrészekkel, 10 darab MG3-as géppuskát ötszáz tartalék csővel, két légtérfigyelő radart, valamint különféle katonai járműveket, drónokat, aknamentesítő és egyéb műszaki eszközöket.
- Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken Kijevbe utazik, ahol találkozik Volodimir Zelenszkij elnökkel, mivel a blokk igyekszik támogatni Ukrajnát az energetikai infrastruktúrája ellen irányuló orosz támadások elhárításában.
- Ursula von der Leyen emellett bejelentette, hogy a befagyasztott orosz vagyonokból 160 millió eurót fordítanak Ukrajna idei téli sürgős humanitárius szükségleteinek kielégítésére. Hozzátette, hogy Litvániában lebontanak egy tüzelőanyaggal működő erőművet, amelyet Ukrajnában fognak újjáépíteni, ahol az ország hőerőműveinek 80 százaléka megsemmisült.
- A következő tél az orosz invázió óta az eddigi „legkeményebb próbatétel” lesz Ukrajna energiahálózata számára, mivel számos erőmű megsemmisült vagy megrongálódott - közölte csütörtökön a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA). Az IEA egy 10 pontos tervet terjesztett elő Ukrajna számára a háború sújtotta energiabiztonságának megőrzésére, és figyelmeztetett arra is, hogy a szomszédos Moldova villamosenergia-ellátása problémákkal fog járni, miután Ukrajna 2024 végétől nem engedélyezi az orosz gáz tranzitját.
- Katasztrofális helyzetbe került az orosz vendéglátóipar a demográfiai válság és az elvándorlás miatt – a Kommerszant jelentése szerint a működő vendéglátóhelyeken átlagosan 20 százalékos a munkaerőhiány. Hasonlóak a tapasztalatok az álláskereső portálokon is, itt egy év alatt 28 százalékkal nőtt az üres munkahelyek száma.
(The Guardian, MTI, Ukrainska Pravda)