Február 25-én Csádban tárgyalt Mahamat Idris Deby államfővel az a magyar delegáció, amelyet Máthé László Eduard, a szubszaharai térség kormányzati fellépéseinek összehangolásáért felelős kormánybiztos vezetett. Az MTI beszámolója szerint a megbeszélésen bemutatkozott Magyarország nemrég kinevezett katonai attaséja is, aki N’Djamenában teljesít szolgálatot. Máthé László Eduard ezt követően a csádi külügyminiszternek, Dr. Abdoulaye Sabre Fadoulnak is bemutatta az új ügyvivőt és a védelmi attasét. A közlemény arra nem tért ki, hogy pontosan kit neveztek ki az új katonai attaséi posztra.
A Honvédelmi Minisztériumnál arról érdeklődtünk, ki az új katonai attasé, ám lapunk kérdésére sem voltak hajlandók megnevezni az immár Csádban szolgáló katonai szakembert.
Arra viszont választ adtak, hogy lezárult-e már a vizsgálat a tavaly ősszel, néhány hónapos csádi tartózkodás után tragikus hirtelenséggel elhunyt korábbi attasé halálának ügyében. A kiváló egészségi állapotban Csádba utazott Vékás-Kovács Imrét október 22-én találták holtan szállodai szobájában. Bár idegenkezűségre utaló jel nem merült fel, többen azt pedzegették, hogy akár mérgezés is állhatott a háttérben. Novemberben még a folyamatban lévő vizsgálat miatt nem nyilatkozhatott a Honvédelmi Minisztérium, most viszont ezt írták lapunknak:
„A néhai Vékás-Kovács alezredest illetően a vizsgálat megállapította, hogy az elhunyt természetes halállal halt meg.”
Fotó: Facebook
A februári diplomáciai bemutatkozást még az sem akadályozta meg, hogy 2025. január 8-án egy 24 fős, erősen felfegyverzett csoport behatolt az elnöki hivatalba Csádban, ahol feltehetően az államfő meggyilkolása volt a cél, és közel húsz ember életét oltották ki.
A merénylet néhány héttel azután történt, hogy egy erősen vitatott parlamenti választást tartottak Csádban, amelyet az ellenzéki pártok bojkottálni próbáltak, hogy megakadályozzák Mahamat Idriss Deby elnök hatalmának legitimálását. A belpolitikai feszültségeket tovább szította, hogy nem sokkal a támadás előtt, több mint hatvan év jelenlét után, kivonultak a francia csapatok az országból. Azóta sem lehet tudni, kik voltak a fegyveresek: egyesek a Boko Haramot okolják, mások szerint katonai puccskísérletről lehetett szó.
Arról, hogy milyen rejtélyes még mindig a csádi misszió, s hogy a Honvédelmi Miinisztérium mit válaszolt a Klasszis Médiához tartozó Mfor kérdésére, ebben a cikkben olvashat bővebben.