Az Európai Néppárt befolyásos lengyel képviselőcsoportja kritizálta Manfred Webert, mert szerintük egyre inkább közeledik a populista, radikális vagy szélsőjobboldali erőkhöz az Európai Parlamentben (EP). Szerintük ezek az erők megbízhatatlanok, és nem tisztelik azt, ami Európának a legjobb.
„Végeredményben a szélsőjobboldali pártok szembehelyezkednek mindazzal, amitől Európa erősebbnek, szervezettebbnek tűnik. Akkor miért működjünk együtt velük a kis kérdésekben?” – mondta Andrzej Halicki, a Néppárt alelnöke a Politicónak.
Halicki egyben a 23 fős lengyel képviselőcsoport vezetője az EP néppárti frakciójában – ez a harmadik legnagyobb csoport ebben frakcióban –, valamint annak a Polgári Platformnak a politikusa, amelyet Donald Tusk lengyel kormányfő vezet.
Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek
A Néppárt a tavaly júliusi EP-választások óta már több esetben is összefogott a tőle jobbra álló erőkkel egyes intézkedések megszavazása érdekében, ami néhány befolyásos néppárti politikusnak már sok volt.
Manfred Weber és német kollégái például kezdeményezték, hogy működjenek együtt az Európai Konzervatívok és Reformerek EP-frakció egyes részeivel, például Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pártjával, az Olaszország Fivéreivel, saját „jogalkotási agendájuk” segítése érdekében. Sőt, arra is volt példa, hogy a Patrióták Európáért vagy a Szuverén Nemzetek Európáért képviselőinek voksaiért is udvarolt a Néppárt.
A brüsszeli lap megkeresésére Weber szóvivője azt válaszolta, hogy a Néppárt továbbra is elkötelezett a stabil többség létrehozása mellett a szociáldemokrata (S&D) és a liberális (Renew) frakcióval. Általában pedig az együttműködés alapelvei az EU-pártiság, az Ukrajna-pártiság, valamint a kiállás a jogállamiság mellett.
Weber hívei azzal is érvelnek, hogy a tavalyi EP-választások eredményei feljogosították a Néppártot arra, hogy akár a radikális erők szavazatainak felhasználásával is érvényesítse konzervatív politikai prioritásait. Szerintük ez egy tartalmi kérdés, és meg kell vizsgálni, hogy miként tudnak többséget szerezni az elképzeléseikhez.
Halicki szerint ugyanakkor a Néppártnak a szociáldemokrata és a liberális frakcióval fennálló hagyományos szövetségre kellene koncentrálni az EP-ben, és – bár lehetnek egyes kérdésekben hasonló nézeteik – a fontos politikai irányvonalakat tekintve nem számíthat a szélsőjobbra.